110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проблема

В Україні існує термінологічна невизначеність поняття “ветеран”. Згідно з чинним законодавством цей термін не завжди означатиме людину, яка брала участь у захисті Батьківщини чи проходила службу в Збройних Силах України. Нині в Україні налічується близько одного мільйона двохсот тисяч ветеранів, з яких тільки пів мільйона брали участь в бойових діях. Так, в залежності від участі в бойових діях, ветеранів можна умовно поділити на 3 групи: перша – учасники бойових дій, ветерани з інвалідністю, а також сім’ї загиблих ветеранів; друга – постраждалі учасники Революції Гідності та сім’ї Героїв Небесної Сотні; третя – цивільні захисники Батьківщини та особи, що постраждали внаслідок бойових дій. Даний факт спричиняє труднощі у формуванні та сприйнятті образу ветерана, що в свою чергу, применшує внесок цих осіб у захист нашої Батьківщини. 

Наявна система державної підтримки є застарілою та не відповідає реальним потребам ветеранів. Якщо одним ветеранам держава має забезпечити гідну старість, то іншим вона має дати можливості для саморозвитку, навчання та повернення у мирне життя. Чинне законодавство намагається догодити всім і відразу, але не спроможне встановити високий рівень соціального захисту нікому.  Хоч як би виконавча влада старалася забезпечити всі задекларовані гарантії, реальна реформа впирається в застаріле й суперечливе законодавство.

Мета

Оновлення закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у якому потрібно чітко визначити, хто такий ветеран, а також модернізувати систему державної підтримки.

Весною 2019 року Юридична Сотня розпочала процес розробки нових законопроєктів про статус та державну підтримку ветеранів, сімей загиблих та померлих ветеранів, постраждалих внаслідок Революції Гідності та людей, які сприяли захисту Батьківщини. Метою організації стало прийняття розроблених законопроєктів Верховною Радою України.

Результат

Тексти законопроєктів, які були розроблені Юридичною сотнею, зареєстровані на сайті Верховної Ради України. Профільний комітет рекомендував їх підтримати. 

Що було зроблено

Вивчення досвіду

Круглий стіл Юридичної сотні, 15 травня 2018 року, "Укрінформ"

Круглий стіл, який був організований Юридичною сотнею спільно з Держслужбою у справах ветеранів, в Укрінформі, 15 травня 2018 року

У 2018 році Юридична сотня ініціювала ґрунтовне обговорення проблем визначення ветеранських статусів. Зокрема, організація спільно з Держслужбою у справах ветеранів та учасників АТО організували круглий стіл щодо ветеранських статусів та доцільності їх перегляду, який відбувся в “Укрінформі”. Учасники круглого столу дійшли висновків, що в Україні існує потреба щодо унормування поняття “ветеран” та визначення його статусу, і якими саме категоріями ветеранів займатиметься майбутнє міністерство у справах ветеранів.

Круглий стіл у Житомирі у якому взяла участь міністерка у справах ветеранів Оксана Коляда

З метою вивчення досвіду, Юридична сотня організувала обговорення пропозицій у 7 містах України (Дніпро, Харків, Львів, Івано-Франківськ, Одеса, Житомир, Київ) з місцевою спільнотою ветеранів, родинами загиблих ветеранів, волонтерами, громадським сектором, представниками місцевих органів влади, які реалізують закони у сфері справ ветеранів на місцях.

Відбулося 2 обговорення з Радою ветеранів Міністерства у справах ветеранів та Рухом ветеранів України, до складу яких входять представники ветеранських спільнот з усіх регіонів, а також було проведено обговорення з експертами з вузьких питань реалізації діючих пільг чи запровадження нових.

Після поїздок Україною юристи Юридичної сотні також провели значку кількість обговорень безпосередньо з ветеранською спільнотою та сім’ями загиблих учасників російсько-української війни в стінах міністерства у справах ветеранів. 

Соціологічне дослідження

Презентація результатів соціологічного дослідження у Ukraine Crisis Media Center

На замовлення Юридичної Сотні та за підтримки USAID Україна було проведене соціологічне дослідження потреб ветеранів. Дослідження проводилося соціологами “Kantar Україна” протягом серпня 2019 року, під час якого було опитано 1245 респондентів у 10 населених пунктах (Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів, Запоріжжя, Маріуполь, Кривий Ріг, Житомир, Біла Церква). Серед респондентів були особи, яких чинне законодавство відносить до ветеранів: ветерани АТО/ООС, ветерани бойових дій у Афганістані, Другої світової війни, особи з інвалідністю внаслідок війни, постраждалі учасники Революції Гідності. Методологія дослідження: особисті інтерв’ю із закритими питаннями.

Згідно з результатами дослідження можна вважати, що українські ветерани потребують оновлення системи державної підтримки, але не готові до радикальних змін, коли відповідальність за рівень життя покладається на ветерана, а не на державу: тобто коли держава пропонує замість “живих” грошей у вигляді пільг додаткові можливості отримати освіту та роботу і, відповідно, покращити рівень свого життя самостійно.

Кампанія у соціальних мережах

У соціальних мережах Фейсбук, Інстаграм та Телеграм Юридична Сотня поширила декілька тестів, щоб всі бажаючі могли перевірити як добре вони знають, кого законодавство відносить до ветеранів, а також перевірити знання про те, на який соцзахист мають право ветерани та їх родини. Тести виявилися надзвичайно популярними – у них взяли участь близько 4 тис. користувачів. 

Крім того, результати тестів показали, що правильно відповісти на всі запитання змогли лише 3% опитаних. Більшість відповіла правильно лише на половину запитань.

Для більшості опитаних було складно правильно визначити категорії ветеранів. Відповідь “військовий, який воював на Сході України (у районах проведення АТО/ООС)”, безперечно, дали всі. А от з іншими категоріями почалися проблеми. Хоча опитування проводилося, зокрема, й серед ветеранів, вони не знали, що ветеранами, згідно із законодавством, є також особи, які зазнали інвалідности внаслідок участи в Революції Гідности; добровольці з інвалідністю; особи, які проживають на території, де ведуться бойові дії, зазнали поранення і стали особами з інвалідністю.

Біла книга

Юридична сотня передала Білу книгу Міністру у справах ветеранів Ірині Фріз, 26 листопада 2018 року

У вересні 2018 року Проєктний офіс зі створення Міністерства у справах ветеранів, який був створений на базі ГО “Юридична Сотня”, представив аналітику “Біла книга: аналіз системи державної підтримки ветеранів та їх родин в Україні”. У аналітичному звіті організація надала рекомендації для майбутнього міністерства щодо вдосконалення державної підтримки ветеранів в Україні. Однією з порад було чітко визначити статус ветеранів. 19 вересня 2018 року Юридична сотня передала “Білу книгу” Прем’єр-міністру України, а 26 листопада – Міністру у справах ветеранів.

Згадки в медіа

Хто такі українські ветерани?

Тема дня: Підтримка ветеранів сучасної війни

Більшість людей не знають, кого законодавство відносить до ветеранів – опитування

Хто такий ветеран? Результат тесту

У Житомирі обговорили новий Закон України «Про статус ветеранів та їх сімей»

Хто такі українські ветерани?

Як реформувати ветеранські пільги, обговорювали в Івано-Франківську

Які поправки до закону про ветеранів пропонують внести активісти

Для ветеранів готують новий закон: скоротять пільги, визначать статус і захистять їх сім’ї

Реформа законодавства у сфері ветеранських справ

“Юрсотня” пропонує новій Раді прийняти закони на захист ветеранів

Близько третини ветеранів бойових дій стикалися з порушеннями їхніх прав – опитування

Соціологи назвали шість найпопулярніших пільг серед українських ветеранів

Близько третини ветеранів бойових дій зіштовхувалося з порушеннями їхніх прав – опитування

На систему пільг військовим-контрактникам чекає революція чи еволюція?

Як військові оцінюють надання державою соціальних пільг

Земельні діялнки, житло і компенсація за навчання. Якими пільгами найрідше користуються ветерани

Чи скасують пільги для ветеранів?

Соціологи назвали топ-6 популярних пільг серед українських ветеранів

Ірина Фріз запропонувала родинам загиблих долучитися до розробки закону про статус ветеранів

Більшість українців не орієнтуються, кого закон зараховує до ветеранів. ОПИТУВАННЯ

Хто відноситься до ветеранів за законодавством

Розробляють новий закон про статус та пільги ветеранів

Законодавча реформа для ветеранів

Громадські діячі наполягають на необхідності змін до законодавства щодо статусу ветерана (Відео)

Про пільги для сімей учасників бойових дій

В Україні пропонують реформувати законодавство про ветеранів

Зміни для ветеранів війни

У Дніпрі відбувся круглий стіл “Реформа законодавства у сфері ветеранських справ”

Презентація соціологічного дослідження: ставлення ветеранів до пільг. УКМЦ 03.10.2019

Что нужно ветеранам

Рівень соціального захисту ветеранів війни не зменшиться по жодному пункту

Дослідження: Які пільги нині потрібні ветеранам

Чи готові ветерани АТО до нових реформ

Внесок кожного воїна не повинен бути недооцінений

Знижка на оплату комуналки, безкоштовний проїзд, виплати до 5 травня: ветерани назвали найважливіші пільги

Пільги для ветеранів: риба чи вудочка?