Для учасників бойових дій проєктом передбачена виплата допомоги до 5 травня в розмірі 90% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (станом на 2021 рік ця сума складає 1592,1 грн).
Для осіб з інвалідністю внаслідок війни проєкт передбачає такі розміри виплат: особам з інвалідністю I групи – 270 відсотків (4776,3 грн), II групи – 240 відсотків (4245,6 грн), III групи – 210 відсотків (3714,9 грн) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року.
Такий же розмір виплати передбачений проєктом для колишніх малолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю. Виплата в розмірі 270% (4776,3 грн) від прожиткового мінімуму передбачена й для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною.
Для учасників війни проєкт передбачає допомогу в розмірі 35% прожиткового мінімуму (619,15 грн).
Для членів сімей загиблих виплата передбачена в розмірі 55% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (972,95 грн).
Довідково: розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, станом на 01.01.2021 складає 1769 грн.
Проєкт не сприяє комплексному підвищенню добробуту ветеранів. Проєкт за змістом копіює інший законопроєкт, а саме № 4683 від 29.01.2021, збільшуючи пропонований відсотковий розмір допомоги до 5 травня, проте, на відміну від проєкту №4683, не містить фінансово-економічного обґрунтування, хоча має більший вплив на показники бюджетних видатків.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Розширений висновок: https://legal100.org.ua/shhorichna-viplata-do-5-travnya-5089-vid-17-02-2021/
Проєкт № 5121 має на меті внести зміни до Дисциплінарного статуту ЗСУ й у такий спосіб відновити один із видів заохочення, який був установлений до кінця 2019 року, а саме зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення. Цей вид заохочення може застосовувати командир, який наклав стягнення, та його прямий начальник. Одночасно може бути зняте лише одне дисциплінарне стягнення. Відповідно до проєкту, зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення ― пониження в посаді, застосовується без поновлення військовослужбовця на попередній посаді.
Законопроєкт також пропонує внести зміни до умов пониження в посаді або звільнення в разі попередження про неповну службову відповідність, а також визначити повноваження командира корпусу, командувача військ оперативного командування, командувача виду, окремого роду військ у контексті застосування ними дисциплінарних стягнень.
Посилання на розширений висновок: https://legal100.org.ua/zmini-do-distsiplinarnogo-statutu-zsu-5121-vid-19-02-2021/
Рекомендація Юридичної сотні: може бути підтриманий.
Проєкт скасовує залежність деяких пільг для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною від розміру середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Раніше така прив’язка вже була визнана КСУ неконституційною. Окрім того, законопроєкт пропонує підвищити:
Законопроєкт не містить фінансово-економічного обґрунтування.
Рекомендація Юридичної сотні: : доопрацювати законопроєкт.
Розширений висновок: https://legal100.org.ua/sotszahist-osib-yaki-mayut-osoblivi-zaslugi-pered-batkivshhinoyu-5105-vid-18-02-2021/
Мета проєкту — удосконалення системи надання безоплатної правничої допомоги шляхом зміни певних процедурних питань, спрощення доступу до неї деяких категорій осіб, конкретизації переліку суб’єктів її надання, категорій осіб, які мають на неї право, підстав для відмови в наданні послуг тощо. Зокрема, у проєкті йдеться про запровадження механізму оцінювання якості наданої адвокатом правничої допомоги з використанням інструменту рецензування («peer review») та утворенням відповідної комісії, діяльність якої регулюватиметься порядками, затвердженими Мін’юстом.
Проєкт конкретизує перелік суб’єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу, зокрема передбачає, що особи з інвалідністю матимуть таке право, якщо вони отримують пенсію або державну соціальну допомогу в розмірі, що не перевищує 2 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Також законопроєкт уточнює, що ВПО, ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” можуть безоплатно отримувати послуги лише з питань, що пов’язані із захистом їхніх прав (соціальних гарантій), які є похідними від статусу.
Посилання на розширювальний висновок, де можна ознайомитися з рештою змін, які пропонує проєкт:
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.
КМУ пропонує доповнити Кодекс законів про працю новим різновидом трудового договору — з нефіксованим робочим часом, типова форма якого буде затверджуватись Мінекономіки. Проєкт передбачає можливість установлення базових годин та днів (часу, коли працівник зобов’язаний працювати). Кількість базових годин не може перевищувати 40 на тиждень (протягом 6 днів на тиждень). Мінімальна кількість робочих годин за таким договором фіксується на рівні 32 на місяць (навіть якщо працівник фактично відпрацював меншу кількість часу, оплата повинна бути здійснена за 32 год/місяць). За загальним правилом заробітна плата виплачуватиметься працівникові за фактично відпрацьований час. У випадку перевищення ліміту 40 год/тиждень працівник може відмовитися виконувати роботу. У випадку згоди працівника на перевищення такого ліміту, оплата праці в понаднормові години здійснюється в подвійному розмірі годинної ставки. Натомість відмова від роботи у визначені базові години (без поважних причин) є підставою для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності. ЄСВ також пропонується оплачувати за реально відпрацьований час.
Порядок оплати щорічних відпусток та компенсації невикористаних днів відпустки для працівників за договором з нефіксованим робочим часом установлюватиме КМУ.
Установлення в договорі інших причин для його розірвання, ніж ті, що передбачені трудовим законодавством, може мати негативний вплив на працівників, які його укладають (наприклад, роботодавець може протиправно обмежити можливість укладання працівником інших договорів такого виду).
Прийняття законопроєкту може призвести до збільшення перевірок фізичних осіб-підприємців, а також роботодавців, особливо з огляду на встановлення проєктом максимального обсягу базових годин за таким договором на рівні 40 год/тиждень та можливістю контролюючого органу накладати штрафи без проведення перевірки у випадку встановлення рішенням суду періоду роботи на умовах неповного робочого часу або за трудовим договором із нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, оскільки, відповідно до чинної статті 50 КЗпП, тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.
Розширений висновок: https://legal100.org.ua/noviy-trudoviy-dogovir-5161-vid-25-02-2021/
Проєкт № 5144 має на меті криміналізувати колабораційну діяльність, доповнивши Кримінальний кодекс України статтею 111-1, яка передбачатиме відповідальність за співпрацю з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями. У такий спосіб буде обмежений доступ осіб, які вчинили правопорушення за цією статтею, до зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування.
Проєкт № 5144 визначає форми колабораціонізму, який, зокрема, може проявлятися через публічні заклики до підтримання рішення, дії держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації, до співпраці з ними, до невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України. Окрім того, проєкт установлює, що заклики, заперечення вважаються публічними, навіть якщо вони розміщені в мережі Інтернет або за допомогою засобів масової інформації. Такі справи належать до компетенції слідчих органів безпеки, до того ж, щодо них може застосовуватися спеціальне досудове розслідування.
Законопроєкт № 5143 встановлює низку обмежень для осіб, які мають непогашену або незняту судимість за здійснення колабораційної діяльності, як-от:
Окрім того, засудження уповноважених осіб політичних партій, громадських об’єднань, громадських формувань з охорони громадського порядку й державного кордону, релігійних та благодійних організацій, профспілок за вказане кримінальне правопорушення є підставою для заборони або припинення їхньої діяльності в судовому порядку.
Посилання на розширений висновок: https://legal100.org.ua/kriminalna-vidpovidalnist-za-kolaboratsionizm-5143-5144-vid-24-02-2021/
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.
З 1 січня 2017 року й дотепер відшкодування витрат перевізникам за пільговий проїзд покладається на місцеві бюджети, проте не всі територіальні громади в змозі повною мірою відшкодовувати вказані кошти. Це призводить до відмови перевізників у пільговому проїзді або в його обмеженні, наприклад, шляхом установлення обмеженої кількості пільгових місць у транспорті.
Проєкт № 5150 має на меті реформувати систему пасажирських перевезень автомобільним транспортом шляхом установлення можливості укладення довгострокових договорів між компетентними органами влади та перевізниками, а також удосконалити механізм фінансового забезпечення пільгового проїзду, передбачивши цільову державну підтримку окремим територіальним громадам. Методика встановлення фінансової спроможності місцевих бюджетів та порядок визначення обсягів такої підтримки затверджуються Урядом.
Розширюваний висновок: https://legal100.org.ua/vidshkoduvannya-pereviznikam-koshtiv-za-pilgove-perevezennya-5150-vid-25-02-2021/
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати.
Проєкт підкреслює невизнання Україною будь-якої зміни статусу частини території України внаслідок окупації РФ та пропонує визнати протиправними такі діяння:
Проєкт не містить значної частини оціночних суджень, характерних для проєкту №4085.
Рекомендація Юридичної сотні: усі тематичні законопроєкти повинні бути доопрацьовані для формування єдиного цілісного нормативно-правового акта.
Посилання на розширений висновок: https://legal100.org.ua/zaborona-neviznannya-timchasovoyi-okupatsiyi-publichnimi-diyachami-ta-deyaki-inshi-diyannya-5165-vid-26-02-2021/
Завантажити PDF