110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Продовження воєнного стану (№7300 від 19.04.2022)

На пленарному засіданні 21.04.2022 Верховна Рада України затвердила Указ Президента від 18 квітня 2022 №259 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”. 

Відповідно до цього указу, дію воєнного стану в Україні продовжено на 30 діб, починаючи з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року. Таким чином воєнний стан в Україні триватиме до 25 травня (із можливістю продовження).

Особливості оформлення статусу безробітного та виплати допомоги під час воєнного стану (7275 від 11.04.2022)

На час воєнного стану на уряд покладаються обов’язки щодо:

  • визначення особливостей реєстрації безробітних та виплати їм допомоги по безробіттю (далі допомога);
  • установлення переліку інших видів забезпечення, соціальних послуг, компенсацій та особливостей надання їх;
  • затвердження бюджету Фонду соціального страхування на випадок безробіття без погодження правління Фонду.

При цьому на рівні закону пропонується врегулювати питання виплати допомоги для ВПО, які втратили документи, та встановити, що на період воєнного стану:

  • виплата допомоги може здійснюватися без відвідування центру зайнятості безробітним, який перебуває на тимчасово окупованій території або на якій ведуться бойові дії, за умови підтвердження наміру перебування в статусі безробітного не рідше одного разу на 30 днів засобами комунікації;
  • максимальний розмір допомоги не може перевищувати 1,5 мінімальної заробітної плати;
  • перебування безробітного за кордоном понад 30 днів буде підставою для припинення виплати.

Окрім цього, пропонується:

–       запровадити фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності безробітним, а також надавати супровід і консультування протягом 2 років людям, які створили юридичні особи або зареєструвалися як ФОПи;

–       надавати роботодавцю, який працевлаштовує безробітних ВПО, компенсацію витрат на оплату праці таким працівникам;

–       розширити можливості отримання допомоги по частковому безробіттю, якщо втрачена частина доходу через  зупинення (скорочення) виробництва продукції (виконання робіт, надання послуг);

–       упорядкувати механізм видачі та продовження дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (для громадян рф і Білорусі видача та продовження таких дозволів відбуватиметься за погодженням із СБУ).

21.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

Додаткові 200 млрд для забезпечення потреб в умовах війни (№7299 від 19.04.2022)

Закон за реєстраційним №7299 уносить зміни до закону “Про Державний бюджет України на 2022 рік” та збільшує розмір резервного фонду на 200 млрд грн для забезпечення потреб сектору безпеки та оборони, вирішення невідкладних питань в умовах війни. Куди можуть бути витрачені кошти із резервного фонду, визначає Кабмін. Кошти перерозподіляються за рахунок збільшення зовнішнього боргу. 

21.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Оподаткування винагороди за техніку, передану ЗСУ (№7278 від 12.04.2022)

Податковий кодекс України доповнено новим пунктом, який виключає винагороду за добровільно передану ЗСУ придатну для застосування бойову техніку держави-агресора відповідно до Закону України «Про встановлення винагороди за добровільно передану Збройним Силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора» з переліку доходів, які оподатковуються.

Детальніше про винагороду за посиланням.

21.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України (№ 7270 від 11.04.2022)

Закон за реєстраційним № 7270 регулює деякі питання правового режиму на окупованій території, зокрема: 

1) установлює незаконність тимчасової окупації Російською Федерацією територій України, закріплює дати початку окупації окремих територій України;

2) визначає терміни «гуманітарний коридор», «деокупація», «лінія зіткнення», «окупаційна адміністрація Російської Федерації», «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія)» тощо; 

3) установлює цілі державної політики на тимчасово окупованій території:

  • деокупація тимчасово окупованої території; 
  • забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб;
  • забезпечення незалежності, єдності та територіальної цілісності України.

4) визначає напрями захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях. 

Крім того, уточнюється порядок в’їзду осіб на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї. Виїзд може здійснюватися: 

1) через адміністративну межу контрольні пункти в’їзду-виїзду, на яких здійснюється тимчасовий прикордонний контроль, за умови пред’явлення будь-якого документа; 

2) через лінію розмежування гуманітарні коридори. Якщо на окупованій території тривають бойові дії,  в’їзд обмежується.

На період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України або навпаки заборонено. Виняток особисті речі в ручній поклажі та майно, яке було у вжитку й вивозиться громадянами під час евакуації. Переміщення товарів на окуповану територію можливе лише для надання гуманітарної допомоги.

Ліцензії (дозволи), надані суб’єктам господарювання до набрання чинності цим Законом, не можуть бути продовженими, крім випадків, коли до закінчення строку дії таких ліцензій (дозволів) здійснено деокупацію ТОТ. Військовослужбовці України, зараховані до збройних формувань рф, що документально підтверджено, виключаються зі списків особового складу силових структур України.

Розширений висновок.

21.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Особливості земельних відносин в умовах воєнного стану (№7289 від 15.04.2022)

Закон установлює спеціальні правила володіння, користування та розпорядження землею, які забезпечать нагальні потреби в земельних ділянках суб’єктів, що є вагомими для національної економіки, аграрного сектору та громадян України в умовах воєнного стану. Спрощується порядок надання та зміни цільового призначення земельних ділянок для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщуються із зони бойових дій, розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб, ведення сільськогосподарського виробництва, сталого функціонування систем та комунікацій тощо.

Закріплюється, що земельні ділянки, вилучені в державну власність відповідно до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», передаються в постійне користування спеціалізованому державному підприємству.

21.04.2022  законопроєкт прийнято за основу, готується на 2 читання.

Розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.

 

Діяльність органів місцевого самоврядування під час воєнного стану (№7269 від 09.04.2022)

Якщо на території окремої територіальної громади не ведуться бойові дії та не створено військову адміністрацію під час дії воєнного стану, проєкт пропонує надати можливість сільському/селищному/міському голові приймати рішення про зміни у виконавчому органі відповідної ради, затвердження тимчасової структури таких органів (на строк не більше ніж 30 днів після закінчення воєнного стану). Про такі рішення протягом 24 годин має бути поінформований начальник обласної військової адміністрації. 

Також голова матиме право передати частину коштів із місцевого бюджету на потреби ЗСУ чи здійснення заходів, передбачених правовим режимом воєнного стану,  створення за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги тощо, створення та реорганізацію комунальних підприємств тощо, вирішення питань благоустрою, боротьби зі стихійними лихами тощо. На час дії воєнного стану вакантні посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій підлягають заміщенню на підставі призначення без проведення конкурсу:  достатньо заяви, заповненої особової картки та документів, які підтверджують громадянство, рівень освіти та відповідний досвід роботи. Спеціальна перевірка кандидатів на посаду не проводиться, декларація та документи, що підтверджують рівень володіння державною мовою, призначена особа має подати не пізніше ніж через три місяці після закінчення воєнного стану. Це спрощує закриття вакантних посад, однак містить значний корупційний ризик. Також проєкт не згадує про зміну повноважень старости як посадової особи місцевого самоврядування.

21.04.2022 законопроєкт прийнято за основу, готується на друге читання.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.

Розширений висновок.

 

Забезпечення цивільного захисту населення (№ 7255 від 05.04.2022)

Відповідно до пояснювальної записки, проєкт має на меті вдосконалити механізм захисту цивільного населення і територій під час військової агресії з дотриманням норм міжнародного гуманітарного права. 

Проєкт указує, що до ліквідації наслідків воєнних дій можуть залучатися військові формування, правоохоронні органи спеціального призначення та добровольці.

Крім того, законопроєкт визначає суб’єктів, які повинні забезпечувати цивільний захист, та уточнює функції деяких з них. Ідеться про центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, Раду міністрів АРК, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання, громадські об’єднання та громадян України.

21 квітня 2022 року проєкт був прийнятий у першому читанні зі скороченими строками підготовки до другого читання.

Посилання на розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

 

Застосування антикорупційного законодавства в умовах воєнного стану (7280 від 12.04.2022)

На період воєнного стану пропонується не поширювати вимоги щодо обмеження вартості подарунків для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на:

1) одержання коштів, використаних (за умови підтвердження) виключно для переказів на підтримку ЗСУ та/або гуманітарної допомоги українцям, а також благодійних пожертв;

2) одержання безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової, товарів, наданих:

  ЗСУ або іншим військовим формуванням, добровольчим формуванням територіальних громад, розвідувальним та правоохоронним органам;

  як благодійних пожертв чи гуманітарної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф (за умови підтвердження надання таких товарів у повному обсязі на зазначені цілі);

3)   одержання безоплатно або за ціною, меншою за мінімальну ринкову, особами, які проживають на ТОТ України, територіях ведення бойових дій, або які були змушені покинути своє місце фактичного проживання внаслідок ведення (загрози) бойових дій, тимчасової окупації (загрози):

  •   послуг із тимчасового проживання чи розміщення;
  •   транспортних послуг чи послуг із перевезення з місця фактичного проживання та/або повернення до нього;
  •   медичних послуг та лікарських засобів;
  •   товарів, робіт або послуг, визнаних гуманітарною допомогою;
  •     матеріальної допомоги від іноземної держави або міжнародної організації.

         При цьому пропонується не декларувати перелічені об’єкти та не подавати щодо них повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

         21 квітня 2022 року проєкт був прийнятий у першому читанні зі скороченими строками підготовки до другого читання.

Посилання на розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.

Завантажити PDF