110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Законопроєкт про національний спротив та ще 7 законопроєктів тижня

YS100 режим військового стану ВР

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]

11 червня 2021

Огляд законопроєктів, які зареєстрували протягом останніх двох тижнів. Тисніть на посилання, щоб прочитати розширені висновки до кожного законопроєкту. 

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/YS100_rezhim_viyskovogo_stanu_VR.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Національний спротив (№5557 від 25.05.2021)

Проєкт визначає завдання територіальної оборони та руху опору, порядок їхнього формування (розгортання), а також порядок здійснення керівництва національним спротивом. Проєкт передбачає можливість використання сил та засобів територіальної оборони поза межами населених пунктів, де ведуться бойові дії, а розгортання сил територіальної оборони буде можливим з урахуванням суспільно-політичної обстановки. Оскільки проєкт не визначає, внутрішня чи зовнішня суспільно-політична обстановка береться до уваги, така норма створює ризик розгортання сил та засобів територіальної оборони у відповідь на суспільно-політичні протести (чи інші масові заходи, акції). А відповідно до проєкту, Верховна Рада України не матиме повноважень щодо контролю використання військ територіальної оборони.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.

Розширений висновок

Збільшення чисельності ЗСУ (№5558 від 25.05.2021)

Передбачено збільшення граничної чисельності ЗСУ до 261 тис. осіб, серед них  215 тис. військовослужбовців.

Довідково: відповідно до чинного Закону України “Про чисельність Збройних Сил України”, максимальна чисельність ЗСУ складає 250 тис. осіб, у тому числі 204 тис. військовослужбовців.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Розширений висновок

Захист побратимів та посестер (№5595 від 01.06.2021)

Проєкт передбачає право військовослужбовця мати побратима та/або посестру, про що має бути поінформовано безпосереднього командира військовослужбовця (шляхом подання рапорту). Проєкт прирівнює до нотаріально посвідчених заповіти та довіреності військовослужбовців, складені під час безпосередніх бойових зіткнень, посвідчені трьома побратимами та/або посестрами, що створює ризик потенційного шахрайства або зловживання довірою.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Розширений висновок

Уведення та скасування режиму воєнного стану (№ 5556 від 24.05.2021)

Проєкт № 5556 регулює процедуру введення та скасування воєнного стану, зокрема:

  • визначає, що указ Президента України про введення воєнного стану в разі, якщо він не буде підтриманий парламентом, утрачає чинність;
  • звужує повноваження Президента в процедурі скасування воєнного стану, адже відповідне рішення може бути прийняте указом лише за пропозицією РНБО або парламенту тощо.

Наразі ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” надає право Президенту скасовувати воєнний стан на свій розсуд, але не зобов’язує його це робити, а також не передбачає прийняття відповідного рішення на основі пропозицій РНБО чи парламенту, на відміну від старого закону від 2000 року, де РНБО та ВРУ були наділені такими повноваженнями. 

Розширений висновок

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Узгодження визначень щодо реабілітаційних закладів у Бюджетному кодексі (№ 5581 від 28.05.2021)

Проєкт № 5581 має на меті узгодити деякі визначення Бюджетного кодексу України з положеннями чинного законодавства, а саме редакційно уточнити терміни “комунальний реабілітаційний заклад для осіб з інвалідністю та/або дітей з інвалідністю”, а також “центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення”.

Розширений висновок

 

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Посилення соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (№ 5609 від 03.06.2021)

Законопроєкт № 5609 має на меті підвищення соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту шляхом розширення гарантій у сфері: 

  • пенсійного забезпечення, а саме гарантування таким особам права на збереження виплати пенсії в разі, якщо вони укладають контракт на проходження служби в Державній  службі цивільного захисту під час дії особливого періоду; 
  • медичного забезпечення, зокрема надання путівки на санаторно-курортне лікування на пільгових умовах незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Розширений висновок

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Додаткова термінологія в законі про статус ветеранів (№5583 від 28.05.2021)

Проєкт №5583 пропонує додати в закон “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначення “державна політика соціального захисту ветеранів війни”, “система соціального захисту ветеранів війни”, “комплексний огляд системи соціального захисту ветеранів війни”. Пропоновані технічні зміни не матимуть позитивного впливу на добробут ветеранів.  Мінветеранів варто зосередитись на оновленні системи державних гарантій, закріплених у законі, замість додавання нових визначень.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити. 

Розширений висновок

Статус особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, для нагороджених орденом “Золота зірка” та повних кавалерів ордена Богдана Хмельницького (№5601 від 02.06.2021)

Проєкт №5601 уносить зміни в статтю 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що визначає категорії осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Наразі такий статус мають:

  • особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні;
  • Герої Радянського Союзу; 
  • повні кавалери ордена Слави;
  • особи, нагороджені чотирма і більше медалями “За відвагу”; 
  • Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Другої світової війни.

Після прийняття проєкту це звання та право на пенсійне забезпечення також матимуть:

– особи, нагороджені орденом “Золота Зірка”;

– повні кавалери ордена Богдана Хмельницького.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати. 

Розширений висновок

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like