У період з 15 до 18 лютого у ВРУ заплановано розгляд таких законопроєктів
Залучення сил територіальної оборони до воєнних (бойових) дій (№6521 від 17.01.2022)
Проєкт визначає завданням територіальної оборони своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення незалежно від розгортання на такій території військ (сил), призначених для ведення воєнних (бойових) дій. Виконання завдань територіальної оборони, відповідно до проєкту, може здійснюватися на всій території України включно з районами ведення воєнних (бойових) дій (винятково за рішенням Головнокомандувача ЗСУ).
Законопроєкт не передбачає вимог щодо набуття силами тероборони додаткових знань і навичок для ефективної взаємодії з іншими силовими відомствами в умовах воєнних (бойових) дій, а також не визначає випадки, коли застосування сил тероборони можливе в районах ведення бойових дій, покладаючи таку відповідальність одноосібно на Головнокомандувача ЗСУ. З огляду на це потребує висновку Міністерства оборони України.
Довідково. Відповідно до чинного ЗУ “Про основи національного спротиву”, територіальна оборона може діяти лише до моменту розгортання військ (сил), призначених для відсічі збройної агресії, воєнних (бойових) дій. Виконання завдань територіальної оборони здійснюється поза районами ведення воєнних (бойових) дій.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.
Додаткові повноваження для Сил спецоперацій щодо контррозвідувальної діяльності (№6486 від 29.12.2021)
Змінами до Закону України «Про контррозвідувальну діяльність» Сили спеціальних операцій Збройних сил України набувають повноважень на здійснення розвідувальних заходів — в інтересах спеціальної розвідки.
Зокрема, проєкт додає ССО до переліку органів та суб’єктів розвідувального співтовариства, який визначений у Законі України “Про розвідку”. Також проєкт передбачає повноваження для ССО на проведення розвідувальних заходів в інтересах підготовки та ведення (підтримки) спеціальних операцій, бойових і спеціальних дій та руху опору. Проєкт надає додаткове повноваження ССО на ведення контррозвідувальних справ.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати.
Ідентифікація військовослужбовців НГУ під час здійснення заходів з охорони громадського порядку (№3731 від 24.06.2020)
Проєкт пропонує запровадити жетони з індивідуальним номером для військовослужбовців НГУ. Жетон з індивідуальним номером (який зберігається за особою впродовж усього строку служби) посвідчує належність військовослужбовця до Національної гвардії України й підтверджує його повноваження з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Індивідуальний номер також закріплюється на засобах індивідуального захисту під час виконання військовослужбовцем НГУ повноважень з охорони громадського порядку. Приховувати або перешкоджати фіксації індивідуального номера військовослужбовцям НГУ заборонено.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.
Передання майна закладів освіти для потреб ЗСУ (№5801 від 19.07.2021)
Майно закладів освіти, яке не використовується для освітньої діяльності, може бути безоплатно передане органам державної влади для потреб Збройних Сил України. Проєкт передбачає наявність окремого закону, який би визначав порядок передання майна закладів освіти до ЗСУ (за посередництва органів державної влади, які в проєкті №5801 не конкретизовані). З огляду на відсутність механізму передання майна закладів освіти ЗСУ оцінити вплив цього нормативного акту доволі складно.
Рекомендація Юридичної сотні: відхилити.
Амністія 2021 (№5249 від 15.03.2021)
Законопроєкт визначає порядок застосування амністії у 2021 році. Зокрема, передбачає амністію для засуджених ветеранів війни (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників війни), вагітних, ліквідаторів ЧАЕС, пенсіонерів. Застосування амністії полягатиме у звільненні від покарань (зокрема й від покарання у вигляді позбавлення волі) осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, який не є тяжким або особливо тяжким, та осіб, стосовно яких вирок суду ще не набрав законної сили.
Проєкт пропонує звільнити від відбування покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, засуджених за злочини невеликої та середньої тяжкості, а також засуджених уперше за тяжкі злочини, якщо вони вже відбули більше половини строку покарання.
Амністія не застосовується до осіб, засуджених за злочини проти основ національної безпеки України та ряд інших злочинів.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати з урахуванням зауважень.
Проєкт розроблено з метою реалізації стратегічного курсу на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору (НАТО).
Окрім зміни термінів та розмежування функцій, проєкт також передбачатиме створення військової поліції — спеціального військового правоохоронного формування, призначеного для забезпечення правопорядку серед військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів, запобігання, виявлення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України, їх розкриття і припинення, забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів, захисту прав і свобод військовослужбовців та військового майна від протиправних посягань, участі в протидії диверсіям і терористичним актам та припиненні протиправних дій військовослужбовців і цивільних на військових об’єктах. Повноваження цього органу визначатимуться окремим законом.
Рекомендація ЮС: доопрацювати.
Посилання на розширений висновок.
Про додаткові гарантії соціального захисту ветеранів війни (№6350 від 25.11.2021)
Проєкт №6350 передбачає внесення змін до деяких законів задля посилення соціальної захищеності ветеранів війни та членів їхніх сімей на державному і місцевому рівнях. Пропонується розширення переліку ветеранських категорій, які мають право на послуги з психологічної реабілітації та освіти дорослих; віднесення ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності та осіб, на яких поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до громадян, що мають додаткові гарантії в сприянні працевлаштуванню. Додатково законопроєкт деталізує розроблення державних програм з питань соціального захисту ветеранів війни та членів їхніх сімей державними та місцевими органами влади.
Посилання на розширений висновок.
Рекомендація Юридичної сотні: може бути підтриманий.
Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 16 лютого 2022 року планує розгляд таких проєктів
Запровадження монетизації проїзду (№5651 від 11.06.2021)
Законопроєкт №5651 запроваджує механізм грошової компенсації пільг з оплати проїзду, плати за користування і встановлення домашнього телефона та деяких інших для низки пільгових категорій. Обов’язок визначення порядку та розмірів, а також виплати компенсації, за текстом проєкту, делегується органам місцевого самоврядування.
Передбачається, що прийняття законопроєкту зрівняє доступ до пільг на проїзд та деяких інших пільг для осіб, що не користуються правом безкоштовного проїзду (і деякими іншими пільгами), та осіб, що користуються таким правом.
Проте можливий нерівний доступ до пільг на проїзд в різних регіонах через обов’язок фінансування місцевими бюджетами та надання органам місцевого самоврядування права самостійно визначати порядок та розміри грошової компенсації, виходячи зі спроможності місцевих бюджетів.
Додатково: законопроєкт не спрямований на комплексне підвищення добробуту ветеранів і створює підстави для обмеження доступу до наявного переліку пільг та соціальних гарантій.
Громадська рада при Міністерстві у справах ветеранів України зазначає, що законопроєкт фактично надає дозвіл органам місцевого самоврядування визначати, чи потрібен безплатний проїзд ветеранам, та законно встановити нульову компенсацію.
Законопроєкт містить низку інших недоліків, з якими можна ознайомитися в розширеному висновку за посиланням.
Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.
Зміна розміру виплати до 5 травня (№5832 від 29.07.2021)
Для учасників бойових дій виплата допомоги до 5 травня передбачена проєктом у розмірі 85% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ про Держбюджет України на 1 січня поточного року (станом на 2021 рік ця сума складає 1 503,65 грн). Такий самий розмір допомоги передбачений і для колишніх неповнолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання.
Для осіб з інвалідністю внаслідок війни проєкт передбачає такі розміри виплат: особам з інвалідністю I групи — 255% (4 510,95 грн), II групи — 225% (3 980,25 грн), III групи — 195% (3 449,55 грн) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ про Держбюджет України на 1 січня поточного року. Такий самий розмір виплати передбачений проєктом для колишніх малолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю.
Для осіб, на яких поширюється чинність ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, зокрема членів сімей загиблих, виплата передбачена в розмірі 55% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеного ЗУ про Держбюджет України на 1 січня поточного року (972,95 грн). Для учасників війни проєкт передбачає допомогу в розмірі 35% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного ЗУ про Держбюджет України на 1 січня поточного року (619,15 грн).
Проєкт не спрямований на комплексне підвищення добробуту ветеранів (наприклад, у сфері забезпечення житлом або освіти). До проєкту надано фінансово-економічне обґрунтування, однак воно не визначає детального механізму покриття необхідних видатків.
Статистика. Відповідно до фінансово-економічного обґрунтування проєкту, в Україні перебуває на обліку 938 847 одержувачів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Завантажити PDF