110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Вісник №113

На період із 15 до 18 червня у Верховній Раді заплановано розгляд таких законопроєктів:

Зміни щодо ветеранських статусів (№ 4388 від 16.11.2020)

Проєкт пропонує змінити порядок надання статусу УБД добровольцям, а також уносить зміни до визначеного переліку осіб, які мають право на ветеранський статус. 

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати проєкт.

Військовий поховальний ритуал (4636-1 від 08.02.2021)

Проєкт закону визначає категорії осіб, поховання яких здійснюється у формі військового поховального ритуалу, оновлює процедуру військового поховального ритуалу та перелік категорій, до яких вона застосовується.

Водночас у редакції до другого читання проєкт не згадує про почесне поховання ветеранів військової служби, офіцерів, звільнених із правом носіння військової форми (у випадку поховання таких осіб чинне законодавство передбачає наявність почесного ескорту), таким чином звужуючи чинні державні гарантії для ветеранів.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Посилення соціальних гарантій для чорнобильців (№ 4555 від 29.12.2020)

Проєкт пропонує повну виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи незалежно від заробітної плати, пенсії чи іншого доходу.

https://legal100.org.ua/posilennya-sotsialnih-garantiy-dlya-chornobiltsiv-4555-vid-29-12-2020/ 

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.

Реєстр геномної інформації людини (№4265 від 26.10.2020, доопрацьований)

Проєкт передбачає створення спеціальної бази даних із знеособленими даними про генетичні ознаки людини та відомостями про них із метою встановлення осіб, які вчинили злочин, ідентифікації загиблих, розшуку зниклих безвісти тощо. Держателем цієї бази даних визначено МВС, яке матиме повний доступ до інформації. Окремо передбачена процедура відбору біологічного матеріалу для внесення до бази даних і щодо військовослужбовців, які вступають або призиваються на військову службу (на підставі заяви особи й письмової згоди на обробку персональних даних). Відбір біологічного матеріалу у військовослужбовців та його зберігання здійснюється Міністерством оборони України, Службою безпеки України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України за рахунок коштів державного бюджету, що виділяються на їхнє утримання. Проєкт покладає обробку геномної інформації на спеціалістів того ж відомства, яке є держателем бази даних (МВС), що може містити корупційний ризик. Потребує вдосконалення механізм відповідальності за незаконне втручання в роботу бази даних, розкриття інформації тощо, оскільки геномна інформація є чутливою персональною інформацією людини.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Ідентифікація військовослужбовців НГУ під час здійснення заходів з охорони громадського порядку (№3731 від 24.06.2020)

Проєкт пропонує запровадити жетони з індивідуальним номером для військовослужбовців НГУ. Жетон з індивідуальним номером (який зберігається за особою впродовж усього строку служби) посвідчує належність військовослужбовця до Національної гвардії України й підтверджує його повноваження з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Індивідуальний номер також закріплюється на засобах індивідуального захисту під час виконання військовослужбовцем НГУ своїх повноважень з охорони громадського порядку. Приховувати або перешкоджати фіксації індивідуального номера військовослужбовцям НГУ заборонено.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

У період з 14 до 18 червня в комітетах Верховної Ради буде здійснений розгляд таких проєктів

Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (16 червня)

Посилення соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (№ 5609 від 03.06.2021)

Законопроєкт № 5609 має на меті підвищення соціального захисту осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту шляхом розширення гарантій у сферах: 

  • пенсійного забезпечення, а саме гарантування таким особам права на збереження виплати пенсії в разі, якщо вони укладають контракт на проходження служби в Державній  службі цивільного захисту під час дії особливого періоду; 
  • медичного забезпечення, зокрема надання путівки на санаторно-курортне лікування на пільгових умовах незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Посилання на розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (14 червня)

Удосконалення умов для працевлаштування осіб з інвалідністю (№ 5344 від 07.04.2021)

Проєкт №5344 пропонує запровадження можливості замовлення послуг або товарів у підприємств, власники яких —  особи з інвалідністю, як альтернативного способу виконання встановленого законодавством нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю та запровадження „цільових фінансових санкцій” для створення рівних умов для всіх роботодавців у частині відповідальності за порушення законодавства у сфері працевлаштування осіб з інвалідністю. Додані також такі норми: ФОПи включені до переліку суб’єктів господарювання, які зобов’язані дотримуватися квоти по працевлаштуванню осіб з інвалідністю; упроваджується норма проведення спеціального конкурсу на посади державної служби для осіб з інвалідністю; на період карантину передбачається збереження робочого місця за особою з інвалідністю.

Рекомендація Юридичної сотні: може бути підтриманий з урахуванням зауважень. 

Розширений висновок

Розширення соціальних гарантій ветеранам війни (5026 від 05.02.2021)

Проєкт закону пропонує розширити соціальні гарантії для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни, членів сімей загиблих та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Ідеться про такі гарантії:

  • позика на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків, а також на будівництво або придбання дачних будинків;
  • право на безоплатне підключення до інженерних мереж та комунікацій;
  • компенсація невикористаних путівок санаторно-курортного лікування;
  • звільнення від усіх видів державних зборів у процесі приватизації земельної ділянки;
  • отримання житлового приміщення та земельної ділянки незалежно від місця реєстрації проживання тощо.

Докладніше про запропоновані зміни та недоліки, які містить законопроєкт, у розширеному висновку за посиланням.

Рекомендація Юридичної сотня: доопрацювати.

Щорічна виплата до 5 травня (№ 5089 від 17.02.2021)

Для учасників бойових дій проєктом передбачена виплата допомоги до 5 травня  в розмірі 90% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (станом на 2021 рік ця сума складає 1592,1 грн). 

Для осіб з інвалідністю внаслідок війни проєкт передбачає такі розміри виплат: особам з інвалідністю I групи – 270 відсотків (4776,3 грн), II групи – 240 відсотків (4245,6 грн), III групи – 210 відсотків (3714,9 грн) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом України про Державний бюджет України на 1 січня поточного року. 

Такий же розмір виплати передбачений проєктом для колишніх малолітніх в’язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю. Виплата в розмірі 270% (4776,3 грн) від прожиткового мінімуму передбачена й для осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною. 

Для учасників війни проєкт передбачає допомогу в розмірі 35% прожиткового мінімуму (619,15 грн). 

Для членів сімей загиблих виплата передбачена в розмірі 55% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (972,95 грн). 

Довідково: розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, станом на 01.01.2021 складає 1769 грн. 

Проєкт не сприяє комплексному підвищенню добробуту ветеранів. Проєкт за змістом копіює інший законопроєкт, а саме № 4683 від 29.01.2021, збільшуючи пропонований відсотковий розмір допомоги до 5 травня, проте, на відміну від проєкту №4683, не містить фінансово-економічного обґрунтування, хоча має більший вплив на показники бюджетних видатків.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

Розширений висновок.

Пільги з оподаткування вживаних автомобілів для деяких ветеранів (№3839 від 14.07.2020)

Частково (у відсотковому співвідношенні)  від оподаткування  за ввезення транспортних засобів звільняються особи, нагороджені орденом “Золота Зірка”, “Свободи”, “За заслуги” I, II, III ступеня, Богдана Хмельницького I, II, III ступеня, Героїв Небесної Сотні, “За мужність” I, II, III ступеня, Данила Галицького; медаллю “За військову службу Україні”, “За бездоганну службу” I, II, III ступеня, “Захиснику Вітчизни”, УБД та члени сімей загиблих (один транспортний засіб на п’ять років). У випадку відчуження такого транспортного засобу раніше ніж через 5 років, особа повинна відшкодувати податкові платежі за повною ставкою.

Законопроєкт пропонує точкове правове регулювання та не вирішує проблему доступності транспортних засобів для ветеранів та членів сімей загиблих у цілому.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Розширений висновок.

Відшкодування шкоди, завданої терористичним актом (№ 4579 від 11.01.2021)

Проєкт пропонує передбачити механізм відшкодування шкоди постраждалим унаслідок терористичного акту, упроваджує одноразову грошову допомогу для постраждалих. Проєкт має на меті відшкодування внаслідок терористичного акту в межах дії антитерористичної операції, однак у 2018 році антитерористична операція була переформатована в Операцію об’єднаних сил, тому норми проєкту вже не актуальні та не будуть працювати на практиці, оскільки стосуються законодавства про боротьбу з тероризмом.

Крім того, частина норм, запропонованих проєктом, уже є в чинному законодавстві. Наприклад, проєкт пропонує передбачити право на житло, однак згідно Кодексу цивільного захисту населення постраждалі вже мають право на забезпечення житлом. Також у вересні 2020 року був прийнятий порядок виплати грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновані внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (Постанова КМУ від 2 вересня 2020 р. № 767)

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт. 

Розширений висновок.

Завантажити PDF