110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Розширення переліку осіб, які не підлягають призову під час мобілізації (№7481 від 22.06.2022)

 Згідно із законом, не будуть підлягати призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, чиї близькі родичі, наприклад: чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Відповідно до змін, такі особи можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

29.07.2022 законопроєкт прийнято, готується на підпис.

 

Декретна відпустка надаватиметься одному з батьків, які є військовослужбовцями, за їхнім вибором (№ 7464 від 13.06.2022)

Закон забезпечує рівні можливості матері та батька, які проходять військову службу, у контексті виховання дитини. Так, під час особливого періоду та/або воєнного стану батьки матимуть можливість обирати самостійно, хто з них піде у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (у виняткових випадках —  до шестирічного віку), якщо обоє проходять військову службу.

Відповідні положення узгоджуються з Конституцією України, Сімейним кодексом України, Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи, практикою ЄСПЛ, країн-учасниць НАТО тощо.

29 липня 2022 року закон прийнято і наразі готується на підпис.

 

Відстрочка від призову по мобілізації науковим, науково-педагогічним та педагогічним працівникам (№ 7352 від 05.05.2022)

Закон усуває вимогу щодо обов’язкової наявності в наукових та науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій ученого звання та/або наукового ступеня для отримання відстрочки від призову по мобілізації. 

Право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації поширюється на наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників, якщо вони:

  1. працюють у наукових установах та організаціях, закладах вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи; 
  2. працюють там не менш як на 0,75 ставки.

29 липня 2022 року закон прийнято і наразі готується на підпис.

Запобіжний захід до військовослужбовців, які вчинили військові злочини під час дії воєнного стану (№ 7431 від 02.06.2022)

Законопроєкт пропонує доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України частиною сьомою статті 176, якою передбачає, що під час дії воєнного стану до військовослужбовців, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні військових злочинів, передбачених статтями 402408, 410, 420425, 427, 431433 ККУ, застосовується виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. До таких злочинів, зокрема, належать непокора, невиконання наказу, СЗЧ, дезертирство, викрадення військового майна, розголошення державної таємниці, залишення ворогові засобів ведення війни, мародерство, насильство над населенням у районі воєнних дій тощо. У такому разі строк дії ухвали слідчого судді, суду про тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою не може перевищувати 30 днів.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.06.2019 № 7-р/2019 подібне положення було визнано таким, що не відповідає Конституції України, а тому існує ризик визнання неконституційною запропоновану норму.

27.07.2022 законопроєкт прийнято за основу зі скороченням строку підготовки, готується на друге читання.

Детальніше в розширеному висновку.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

 

Урегулювання деяких питань примусового виконання рішень під час воєнного стану (№7317 від 26.04.2022)

Закон уносить зміни до низки законів щодо примусового виконання судових рішень та рішень органів влади. Під час дії воєнного стану:

1) зупиняються строки розгляду Дисциплінарною комісією подань про притягнення приватного виконавця до дисциплінарної відповідальності та дисциплінарного стягнення;

2)  за потреби відомості, які згідно з цим Законом підлягають внесенню до Єдиного реєстру приватних виконавців України, можуть бути внесені після настання можливості;

3)  не проводяться планові та позапланові перевірки діяльності приватних виконавців;

4) діяльність приватного виконавця може бути зупинена строком на один місяць на підставі наказу Міністерства юстиції України в разі виявлення ознак грубого порушення приватним виконавцем вимог законодавства щодо примусового виконання рішень під час виконання ним професійних обов’язків.

Зупиняється дія постанов державних виконавців про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. Забороняється в період дії воєнного стану примусове виконання виконавчих написів нотаріусів.

Закон також частково дублює норму проєкту №7531 про заборону стягнення з боржників, якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, органи військового управління, з’єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу ЗСУ. Проте така заборона не поширюється на рішення, стягувачами за якими є держава, органи Пенсійного фонду України, інші державні цільові фонди та інші субʼєкти, а також на рішення про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення.

27.07.2022 законопроєкт прийнято, готується на підпис.

 

Спрощення реєстрації авто в умовах особливого періоду (№5337 від 06.04.2021)

Законопроєкт має на меті усунення незручностей та бюрократизації в процесі державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, що належать підприємствам, установам і організаціям і можуть бути призначені для доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Для реалізації втілення норм пропонується зобов’язати МВС передавати ТЦК та СП (колишнім військкоматам) відомості про реєстрацію, (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій. Водночас скасовується необхідність отримувати реєстрацію таких транспортних засобів безпосередньо в ТЦК та СП. Раніше це було передбачено п. 11 Постанови КМУ від 28 грудня 2000 р. № 1921 “Про затвердження Положення про військово-транспортний обов’язок”. 

27.07.2022 законопроєкт прийнято за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати.

 

Обмін засуджених як військовополонених (№ 7436-д від 07.07.2022)

Закон урегульовує процедуру обміну засуджених як військовополонених та передбачає можливість звільнення від відбування покарання засудженого, щодо якого прийнято рішення обміну як військовополоненого та який погодився на проведення такого обміну. Проте, якщо обмін такого засудженого не відбувся, суд за клопотанням прокурора приймає рішення про направлення такого засудженого для подальшого відбування призначеного раніше покарання. 

Прокурор має право звернутися до слідчого судді, суду з клопотанням про скасування запобіжного заходу у зв’язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про обмін підозрюваного, обвинуваченого як військовополоненого. У разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про скасування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений повинен бути негайно звільнений та переданий під нагляд уповноваженого органу. Подальше тримання та заходи щодо поводження із звільненим з-під варти підозрюваним, обвинуваченим здійснюються відповідно до порядку, установленого Кабінетом Міністрів України для військовополонених.

Закон також закріплює можливість здійснювати судовий розгляд щодо обвинуваченого, стосовно якого було прийнято рішення обміну як військовополоненого і обмін якого відбувся, за його відсутності.

28.07.2022 законопроєкт прийнято, готується на підпис.

 

Щомісячна грошова виплата особам,  які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та членам їхніх сімей (№ 7141 від 13.03.2022)

Закон установлює грошову виплату для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною у зв’язку з участю в захисті суверенітету та територіальної цілісності, та їхніх членів сімей у разі загибелі. Виплата буде здійснюватися щомісяця з дня звернення за її призначенням у таких розмірах:

  • для Героїв України, яким починаючи з 2014 року вручено орден “Золота Зірка”, — 3 мінімальних заробітних плати; 
  • для осіб, яких починаючи з 2014 року нагороджено орденами Богдана Хмельницького трьох ступенів, — 2 мінімальних заробітних плати; 
  • для осіб, яких починаючи з 2014 року нагороджено орденами “За мужність” трьох ступенів або орденами княгині Ольги трьох ступенів, а також для членів сімей загиблих із числа осіб, які мають особливі заслуги перед Україною — 1 мінімальна заробітна плата.

Розмір вираховуватиметься з огляду на мінімальну заробітну плату, установлену на 1 січня календарного року. 

До членів сімей загиблих у контексті цієї виплати належать:

  • батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії (за віком, на пільгових умовах, дострокової пенсії тощо);
  • діти: 
    • які народилися не пізніше ніж 10 місяців після смерті особи;
    • до 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
    • які навчаються за денною формою в закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, — до закінчення навчання, але не довше ніж до досягнення 23 років;
    • діти-сироти — до 23 років. 

Якщо особа одночасно має право на отримання щомісячної грошової виплати і пенсію відповідно до ЗУ “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” чи підвищення пенсії, щомісячне довічне грошове утримання, державну соціальну допомогу, визначену ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про жертви нацистських переслідувань”, вона може обрати лише одну з виплат.

Закон визначає категорії осіб, які не мають права на отримання щомісячної виплати. Порядок визначатиметься урядом. Передбачено, що закон набирає чинності з 1 січня 2023 року.

27 липня 2022 року закон прийнятий і наразі готується на підпис.

 

Нюанси оподаткування благодійної допомоги (7506-1 від 06.07.2022)

Проєкт покликаний звільнити від оподаткування благодійну допомогу, що виплачується на користь членів сімей учасників бойових дій, які в період воєнного чи надзвичайного стану на території України зазнали ушкодження здоров’я, загинули або зникли безвісти. Для цілей оподаткування проєкт пропонує включати до членів сім`ї також повнолітніх дітей (відповідно до чинного регулювання для оподаткування благодійної допомоги до складу сім’ї включаються лише повнолітні діти з інвалідністю).

27.07.2022 проєкт прийнято за основу, готується на 2 читання.

 

Перехід від військового до цивільного життя (№7412 від 26.05.2022)

Закон пропонує надавати соціальну та професійну адаптацію ветеранам (після звільнення з військової служби), особам з особливими заслугами перед Батьківщиною, постраждалим учасникам Революції Гідності, а також членам сімей цих осіб та членам сімей загиблих. Відповідальними за здійснення адаптації визначено спільно Мінветеранів та Мінсоцполітики (у редакції до 2 читання), а порядок та умови  такої адаптації будуть розроблені КМУ.

29.07.22 закон прийнято, готується на підпис.

 

Заборона колекторам турбувати військовослужбовців питаннями простроченої заборгованості на період воєнного стану (№ 7414 від 27.05.2022)

Пропонується заборонити кредитодавцям, новим кредиторам, колекторським компаніям на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення взаємодіяти за власною ініціативою зі споживачами-військовослужбовцями, а саме:

  •   військовослужбовцями ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України;
  •   особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов’язаного з проходженням військової служби;
  •   членами сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
  •   особами, які перебувають у полоні, особами, з якими втрачено зв’язок, зниклими безвісти;
  •   близькими особами зазначених вище категорій.

Водночас такі споживачі мають повідомити кредитодавця (самостійно або через близьких родичів) про своє небажання взаємодіяти під час воєнного стану  та надати копії документів, які підтверджують відповідний статус споживача, за допомогою будь-якого засобу комунікації. При цьому закріплений перелік документів, які слугують підтвердженням статусу для кожної захищеної категорії.

Споживач, який перестає бути військовослужбовцем або належати до іншої захищеної категорії, на яку розповсюджуються вказані гарантії, зобов’язаний повідомити про це кредитодавця протягом 30 календарних днів.

27.07.2022 закон прийнято, передано на підпис Президенту України.

 

Виплата ОГД в більшому розмірі після встановлення вищої групи інвалідності незалежно від строку (№ 7415 від 30.05.2022)

Законопроєкт уносить зміни до правил виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2022 від 6 квітня 2022 року. 

Проєкт доповнює статтю 163 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» новим пунктом, що передбачає  право військовослужбовців, військовозобов’язаних або резервістів при погіршенні стану здоровʼя та встановленні вищої групи інвалідності або більшого відсотка втрати працездатності незалежно від строку, що пройшов з моменту встановлення первинного висновку, отримати одноразову грошову допомогу в більшому розмірі. Така ж можливість передбачається на випадок, якщо змінено причинний зв’язок групи інвалідності, що дає право на отримання ОГД в більшому розмірі. Виплата суми ОГД проводиться з урахуванням раніше отриманої суми.

Після підготовки законопроєкту до другого  читання в ньому уточнюється, що виплата ОГД у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста, чи особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення з військової служби, здійснюється без урахування раніше виплачених сум допомоги у зв’язку з частковою втратою працездатності чи встановленням інвалідності.

Окрім цього, конкретизовано членів сім’ї, які мають право на ОГД у разі загибелі (смерті) військовослужбовця,  до них належать: 

  • батьки;
  • один із подружжя, який не одружився вдруге;
  • діти, які не досягли повноліття;
  • утриманці загиблого (померлого). 

29.07.2022 закон прийнято, готується на підпис.

Завантажити PDF