110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Додаткові підстави звільнення для тих, хто має дітей (№ 7209 від 23.03.2022)

Верховна Рада прийняла закон, який забезпечує охорону прав дітей, установлюючи  додаткові підстави для звільнення з військової служби й відстрочки від мобілізації під час воєнного стану та особливого періоду. Юридична сотня долучилася до підготовки цього закону.

Закон визначає нові сімейні обставини, які є підставою для звільнення контрактників під час мобілізації та воєнного стану

  • вагітність;
  • жінки, які перебувають в декреті;
  • виховання дитини з інвалідністю до 18 років; 
  • самостійне виховання дитини (дітей) до 18 років; 
  • тяжкі захворювання дитини (наприклад, ураження нервової системи, вроджені вади розвитку, орфанні захворювання, онкологію, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня); 
  • якщо дитина потребує трансплантації органа, паліативної допомоги; 
  •  постійний догляд за:
  • хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка) на основі висновку медико-соціальної експертної або лікарсько-консультативної комісії; 
  • особою з інвалідністю I та ІІ групи;
  • особою, яка за висновком медико-соціальної експертної або лікарсько-консультативної комісії потребує такого догляду;
  • особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, якщо відсутні інші особи, які можуть здійснювати такий догляд;
  • опіка (піклування) за особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною або обмежено дієздатною; 
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) до 18 років.

Призвані за мобілізацією військовослужбовці, призвані резервісти під час воєнного стану відтепер також можуть звільнитися у зв’язку з вагітністю, декретом (це стосується лише жінок). До того ж мають право на звільнення один із подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають дитину (дітей), та військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей).

Додаткові підстави для звільнення під час особливого періоду відповідно до цього закону:

  • вагітні військовослужбовці-жінки, які проходять службу за контрактом та кадрову військову службу;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять кадрову військову службу і мають дитину (дітей) до 18 років.

Додаткова підстава для відстрочки від мобілізації жінки та чоловіки, що мають дитину (дітей) до 18 років і чоловіка (дружину), який вже проходить військову службу.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

Винагорода за передану ЗСУ російську бойову техніку (7229 від 30.03.2022)

Закон установлює розміри та умови виплати винагороди за добровільно передану Збройним Силам України бойову техніку держави-агресора.

Отримати винагороду можуть військовослужбовці росії, для яких у такому випадку передбачені безпечні умови передачі техніки та перебування на території України, а також військовослужбовці та громадяни України. КМУ має  розробити механізм приймання техніки та виплати винагороди. Головний комітет вніс пропозиція надавати винагороду лише в період воєнного стану в Україні. Винагорода передбачена у наступних розмірах ( доларах США) за:

  • бойовий літак (винищувальної та штурмової авіації) 1 000 000$;
  • бойовий вертоліт 500 000$;
  • реактивну систему залпового вогню 25 000–35 000 $;
  • танк, наземну артилерію (самохідну) 100 000 $;
  • бойову машину піхоти (десанту), бронетранспортер, броньована розвідувально-дозорна машина 50 000 $;
  • військовий автомобіль (вантажний, спеціалізований), військовий тягач, військову інженерну машину: розвідки, розмінування, мінного загородження, мостоукладних, розгородження, для прокладання шляхів, для здійснення землерийних робіт, для подолання водних перешкод 10 000 $;
  • корабель 1 або 2 рангу 1 000 000 $;
  • корабель 3 або 4 рангу 500 000 $;
  • судно військового (допоміжного) забезпечення 200 000 $;
  • судно малогабаритного бойового (розвідувального) призначення 50 000 $.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Адміністрування деяких податків у період воєнного, надзвичайного стану (№ 7234 від 30.03.2022)

Проєктом змінена процедура адміністрування податків і зборів, а також здійснення державного контролю та митного оформлення під час воєнного та надзвичайного стану. 

  •  Розширено територію звільненої від податків діяльності благодійників з Реєстру волонтерів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії росії в Україні.
  •  Неприбуткові організації відтепер можуть здійснювати видатки, не пов’язані з реалізацією мети організації, якщо такі послуги та майно добровільно передані ЗСУ  або надані як благодійна допомога особам, які не є засновниками.
  •  На період воєнного стану звільняються від податку на додану вартість операції з ввезення на митну територію України товарів, необхідних для оборони України, у тому числі безпілотних літальних апаратів та броньованих автомобілі,  кінцевим отримувачем яких є військові формування України.
  •  Визначено, що не є постачанням товарів безоплатна передача товарів та послуг військовим формуванням України для потреб оборони держави, а також на користь органів виконавчої влади, крім випадків, якщо постачання товарів та послуг оподатковується за нульовою ставкою ПДВ.
  •  Податківці здійснюватимуть контроль у сфері ціноутворення на період воєнного, надзвичайного стану.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис. 

 

Медична допомога військовослужбовцям під час воєнного стану (7226 від 29.03.2022)

Законопроєкт №7226 удосконалює медичну допомогу військовослужбовцям. Якщо військовослужбовці зазнали ушкодження здоров’я внаслідок участі в обороні України у період дії воєнного стану, то за висновком ВЛК можуть направлятися для лікування або медико-психологічної реабілітації за кордон. На таких військових, а також медичний персонал, який їх супроводжує, не поширюються обмеження щодо виїзду за межі України, що діють під час воєнного стану. Відшкодування вартості необхідного лікування/реабілітації, а також проїзду здійснюватиметься за рахунок коштів державного бюджету, окрім випадків, коли такі витрати буде фінансувати держава, що приймає пацієнта. Детальний порядок надання такої медичної допомоги та її оплати встановлюватиметься постановою КМУ.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Удосконалення механізму комплектування та соціального забезпечення Сил ТрО ЗСУ та ДФТГ (№ 7217 від 27.03.2022)

Проєкт передбачає, що громадяни України зараховуються до складу військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України за місцем своєї реєстрації. Під час воєнного стану також безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій. Такий же принцип застосовується і для комплектування добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ). 

Якщо військовослужбовці або члени ДФТГ беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, на них поширюються гарантії соціального захисту, передбачені ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, якщо ж участь  у забезпеченні оборони України гарантії соціального захисту, передбачені для ветеранів (відповідно до ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”).

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Забезпечення допоміжними засобами реабілітації населення, постраждалого від збройної агресії рф (№ 7210 від 24.03.2022)

Закон передбачає забезпечення, зокрема за кордоном, тих, хто отримав  поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок збройної агресії рф незалежно від установлення  інвалідності:

  • допоміжними засобами реабілітації;
  • медичними виробами; 
  • реабілітаційними послугами

відповідно до ЗУ “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”.

Умови забезпечення: поранення, контузію, каліцтво або захворювання отримано після 24 лютого 2022 року під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на території, де велися бойові дії, та невчинення такою особою кримінальних правопорушень.

Підстава для забезпечення: висновок лікарсько-консультативної чи військово-лікарської комісії.

Довідково: допоміжні засоби реабілітації будь-які зовнішні вироби (включаючи пристрої, обладнання, прилади чи програмне забезпечення), спеціально виготовлені або загальнодоступні. Їхня мета підтримка або поліпшення функціонування і незалежності особи та сприяння її добробуту (відповідно до ЗУ “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”).

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

 

Статус прокурорів, які водночас є військовослужбовцями (№ 7058 від 16.02.2022)

Цей закон конкретизує правовий статус прокурорів, які є військовослужбовцями. 

  1. Прокуратури, визначені Генпрокурором, можуть комплектуватися військовослужбовцями ЗСУ. 
  2. Військовослужбовці можуть бути відряджені для проходження військової служби до органів прокуратури та призначатися на посади прокурорів. Перелік посад, що можуть заміщуватися військовослужбовцями, затверджує Президент України за поданням Генпрокурора.
  3. Прокурор, який обіймає посаду, що може заміщуватися військовослужбовцем, та виявив бажання проходити військову службу, після укладення контракту призначається саме на цю посаду без проведення додаткового відбору або атестації.
  4. Переведення прокурора-військовослужбовця на рівнозначну посаду здійснюється за рішенням Генпрокурора.
  5. Грошове забезпечення таких прокурорів здійснюється Офісом Генпрокурора. Забезпечення засобами зв’язку, засобами індивідуального захисту, транспортом, вогнепальною зброєю, обмундируванням та іншим речовим майном у районах проведення бойових дій здійснюється Міноборони України.

Також закон дозволяє залучати сили та засоби прокуратур, що комплектуються військовослужбовцями, для відсічі збройної агресії рф.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис.

​​

Коло резидентів росії, у яких дозволяється примусове вилучення майна в Україні (№ 7169 від 15.03.2022)

Законом уточнюється коло резидентів рф, власність яких може примусово вилучатися в рахунок майбутньої репарації на користь України. Так, до таких осіб належать:

1) громадяни росії;

2) особи, які не є громадянами росії, але мають найбільш тісний зв’язок з росією (мають місце проживання або займаються основною діяльністю); 

3) юридичні особи, що здійснюють свою діяльність в Україні, засновником, учасником, акціонером або бенефіціаром яких є рф;

4) юридичні особи в Україні, у яких рф має частку в статутному капіталі чи бере іншу участь у юридичній особі;

5) юридичні особи в Україні, у яких юридичні особи, які мають відношення до рф, мають частку в статутному капіталі чи беруть іншу участь у будь-якій формі;

6) За рішенням РНБО України або суду до таких осіб можуть прирівнюватися фізичні чи юридичні особи (незалежно від громадянства, місця проживання, місцезнаходження, основної діяльності тощо), які публічно заперечують чи підтримують збройну агресію росії проти України та які не зупинили діяльність на території рф під час воєнного стану в Україні.

01.04.2022 закон прийнято, готується на підпис. ​​

 

Заборона символіки та пропаганди акту агресії росії проти України (№7214 від 26.03.2022)

Пропонується закріпити визначення понять “пропаганда російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України”, “символіка військового вторгнення російського неонацистського тоталітарного режиму в Україну”,  “держава-терорист” та визнати росію такою державою. Забороняється використовувати символіку вторгнення в найменуваннях юридичних осіб, політичних партій, засобів масової інформації та здійснювати через телебачення й радіо пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії росії проти України. Використання символіки можливе в наукових цілях, для ілюстрації історичних подій або засудження вторгнення, тощо.  За порушення вимог закону передбачається цивільно-правова, адміністративна, адміністративно-господарська та кримінальна відповідальність.

01.04.2022 законопроєкт прийнятий за основу та опрацьовується наразі до другого читання. Детальніше ознайомитися з положеннями, перевагами та недоліками проєкту можна в розширеному висновку.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.

 

Збільшення оподаткування компаній, які продовжують вести бізнес у рф (№ 7232 від 30.03.2022)

Проєкт пропонує під час оподаткування в Україні міжнародних компаній, підрозділи яких продовжують працювати в рф, застосовувати коефіцієнт 1,5 до ставок податків: 

  • на прибуток;
  • екологічного;
  • ренти; 
  • на майно. 

Відповідні компанії також не можуть перебувати на спрощеній системі оподаткування. Перелік таких підприємств буде оприлюднений на вебсайті Державної податкової служби України.

Законопроєкт передбачає повідомлення компаній про збільшення податкового навантаження, яке дає їм можливість вжити певних дій щодо втрати економічних зв’язків з рф задля звільнення від збільшення оподаткування. 

01.04.2022 проєкт прийнято за основу зі скороченими строками підготовки до другого читання.

Посилання на розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати з доопрацюванням.

 

Компенсація за пошкодження та знищення майна, спричинені військовою агресією рф (№ 7198 від 24.03.2022)

Право на таку компенсацію матимуть громадяни України:

  • які є власниками пошкодженої та/або знищеної нерухомості;
  • які здійснили інвестування в об’єкти житлового будівництва, що не прийняті в експлуатацію;
  • члени житлово-будівельних кооперативів, які викупили житлове приміщення, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці зазначених осіб.

Окрім цього, компенсацію зможуть отримати ОСББ для відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Подати заяву для компенсації можна у двох формах:

  1. електронній (з використанням Дії);
  2. паперовій, звернувшись до ЦНАПу, органів соціального захисту населення або нотаріуса.

Заяву можна буде подати під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування.

Розмір грошової компенсації буде визначатися за результатами оцінки вартості відновлення відповідного майна з урахуванням ступеня пошкодження відповідно до встановленої урядом методики.

Компенсація буде здійснюватися в порядку черговості надходження заяв. Проте пріоритетне право матимуть багатодітні сім’ї, особи з інвалідністю І і ІІ групи та ветерани війни. Облік черговості надходження заяв та черговості компенсації відбуватиметься автоматично з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна. 

Механізм отримання компенсації включатиме три етапи, а саме:

  1. подання заяви про надання компенсації; 
  2. розгляд заяви Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації (протягом 30 днів із дня подання заяви);
  3. забезпечення виконавчим органом ради надання компенсації.

Джерелами фінансування компенсації будуть кошти фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури України у зв’язку з військовою агресією рф, міжнародна фінансова допомога та інші джерела, не заборонені законом.

У разі прийняття Закон набере чинності через два місяці з дня його опублікування.

01.04.2022 проєкт прийнято за основу, готується до другого читання.

Посилання на розширений висновок.

Рекомендація Юридичної сотні: законопроєкт потребує доопрацювання, зокрема в частині визначення джерел фінансування.

Завантажити PDF