110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня від 20 липня 2020 року

У період з 13 до 17 липня Верховна Рада України розглянула низку важливих законопроєктів

Голосування на тимчасово окупованій території (№3736 від 24.06.2020)

Верховна Рада України підтримала постанову №3736 про Заяву Верховної Ради України щодо нелегітимного проведення загальноросійського голосування по поправках до Конституції Російської Федерації на тимчасово окупованій території України – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати постанову.

Соціальний захист в період карантину (законопроєкт №3486 від 15.05.2020)

Законопроєкт пропонує розширити можливості використання сум адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, через Фонд соціального захисту інвалідів, серед іншого, для: 

1) надання підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам, які використовують найману працю та забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю з числа зареєстрованих безробітних за направленням центрів зайнятості, компенсацій, визначених у Законі України „Про зайнятість населення”; 

2) надання особам з інвалідністю, з числа зареєстрованих безробітних, компенсацій, визначених Законом України „Про зайнятість населення”;

Крім того, проєкт унеможливлює припинення допомоги по безробіттю через невідвідування центру зайнятості особою у період карантину.

Законопроєкт прийнято в першому читанні.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Отримання земельних ділянок (№3012-2 від 29.05.2020)

Законопроєкт передбачає  у випадку приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, наявність квоти земельних ділянок, які безоплатно передаються УБД (до 20%). Проте не менше 40% таких земель передбачено для передачі в оренду на земельних торгах. Оскільки відносини оренди не передбачають зміни власника, отже, приватизаційних відносин не виникає, то така квота є обмеженням для приватизації вказаних у проєкті земель. Законопроєкт також не згадує про існування інших пільгових категорій (осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів сімей загиблих тощо), які мають право на першочергову приватизацію земельних ділянок, а тому порушується принцип рівності та відбувається категоризація осіб, які мають право на пільгу, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Законопроєкт прийнято в першому читанні.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Відповідальність за порушення правил безпеки дорожнього руху (законопроєкт №2695 від 27.12.2019)

Законопроєкт передбачає посилення відповідальності за керування транспортним засобом у стані сп’яніння та скасовує такий вид адміністративної відповідальності як нарахування штрафних балів. Проте штрафні бали вже скасовані чинним Законом України 566-IX від 24.04.2020. Проєкт №2695 виключає можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності у випадку керування транспортним засобом у стані сп’яніння та вчинення кримінального правопорушення проти безпеки руху та експлуатації транспорту.  Законопроєкт розширює повноваження поліцейських щодо зупинки водія та огляду транспортного засобу. Технічні прилади для виявлення порушень можуть застосовуватись поліцейськими без використання кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів.

Законопроєкт прийнято в першому читанні.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

Електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами (проєкт 3615-1 від 25.06.2020)

Законопроєкт дозволяє ліцензованим суб’єктам господарської діяльності електронну роздрібну торгівлю лікарськими засобами та їх доставку споживачеві за умови дотримання таких вимог: інформація про право ліцензованого суб’єкта на здійснення електронної роздрібної торгівлі повинна бути внесена до Ліцензійного реєстру; дата початку електронної роздрібної торгівлі та адреса вебсайту теж повинні бути включені до реєстру. Вебсайт суб’єкта господарювання також повинен містити контактні дані органу ліцензування, органів державного контролю за якістю лікарських засобів. Електронна роздрібна торгівля лікарськими засобами можлива лише за дотримання усіх умов зберігання лікарських засобів, які визначені його виробником. Забороняється електронна роздрібна торгівля рецептурними лікарськими засобами без надання електронного рецепта. Оптова торгівля лікарськими засобами з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем дистанційним способом (електронна оптова торгівля лікарськими засобами) забороняється.

Прийнято за основу із скороченням строку підготовки, законопроєкт готується до другого читання

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Безпека та якість крові і її компонентів (законопроєкт 3648 від 12.06.2020)

Законопроєкт №3648 передбачає ліцензування господарської діяльності у сфері заготівлі і тестування донорської крові та компонентів крові незалежно від їхнього кінцевого призначення, переробки, зберігання, розподілу і реалізації донорської крові та компонентів крові, які призначені для трансфузії.

Законопроєкт прийнято за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Спрощення роботи ФОП (законопроєкт №2524 від 04.12.2019)

Проєкт №2524 удосконалює функціонування електронного кабінету платника податків, скасовує вимогу про подання заяви платником податків на приєднання до договору про визнання електронних документів. Скасовується вимога реєстрації книги обліку доходів та витрат та обов’язок ведення книги обліку доходів для ФОП 1 та 2 групи спрощенців та 3 групи, які не є платниками ПДВ. Такий платник податків за власним бажанням може вести книгу обліку доходів в паперовому або електронному вигляді. Відповідальність за неведення або помилки у книзі доходів настає, якщо особа повідомила про бажання вести книгу обліку доходів.

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Медіація (законопроєкт №3504 від 19 травня 2020)

Законопроєкт №3504 визнає інститут медіації на законодавчому рівні, закріплює базові принципи та правила процедури медіації, визначає процесуальний порядок зупинення судових проваджень у випадку застосування медіації, а також надає додаткові гарантії медіаторам щодо неможливості їх допиту як свідків у кримінальному провадженні про відомості, що стали їм відомі та/або одержані ними під час проведення медіації.

Законопроєкт прийнято в першому читанні.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Виборче законодавство (законопроєкт №3485 від від 18.05.2020)

Законопроєкт забороняє проведення передвиборчої агітації у формі надання матеріальних і нематеріальних активів, серед іншого і від благодійних організацій, засновником або членом яких є кандидат, якщо надання таких активів передбачає пропозицію щодо волевиявлення, згадування імені кандидата або символіки партії.

Проєкт зменшує розмір застави для участі у виборах і передбачає участь у виборах міського, селищного чи сільського голови кандидатів-самовисуванців. Партійна (пропорційна) система виборів починається у містах з населенням від 10 тисяч (що посилює вплив загальнодержавних партій та знижує шанси місцевих політичних рухів). Проєктом змінено форму виборчого бюлетеня та збільшено санкції за порушення виборчого законодавства.

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Утворення та ліквідація районів (постанова №3650 від 15.06.2020)

Постанова утворює нові райони (у кількості 138), замість нинішніх 490 (що впливає на проведення виборів депутатів районних рад). Ліквідація та утворення районів на тимчасово окупованих територіях АР Крим, Донецької та Луганської областей проводиться після повернення цих територій під загальну юрисдикцію України.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати постанову. 

Легалізація грального бізнесу (законопроєкт №2285-д від 18.12.2019)

Законопроєкт спрямований на легалізацію грального бізнесу і встановлює умови організації та проведення азартних ігор і відповідальність за їхнє незаконне (без ліцензії) проведення. 

Закон прийнято, готується на підпис Президентові.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

Рішення Кабінету Міністрів України 

Відновлення добробуту мешканців і розвитку територіальних громад Донецької та Луганської областей

15 липня 2020 року КМУ прийняв розпорядження № 885-р, яке встановлює порядок реалізації соціальної благодійної програми з відновлення добробуту мешканців і розвитку територіальних громад Донецької та Луганської областей.

Пріоритетні напрями Програми: 

  • встановлення сонячних електростанцій на дахи та/або фасади житлових будинків і будівель, в яких розміщені об’єкти соціальної інфраструктури (освіти, охорони здоров’я, культури тощо), правоохоронні органи, органи державної влади та органи місцевого самоврядування; 
  • улаштування на базі фотоелектричних модулів освітлення пішохідних переходів, мостів та місць загального користування, зарядних пристроїв для засобів стільникового зв’язку тощо.

Докладніше читайте за посиланням.

Утилізація ракет, боєприпасів і вибухових речовин

Постановою КМУ від 15 липня 2020 року № 605 було внесено зміни до Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2006 року № 812). Відповідно до цих змін утилізація боєприпасів здійснюється з урахуванням потреби МОУ та обсягів фінансування за відповідною бюджетною програмою. МОУ подає КМУ на затвердження перелік боєприпасів, що підлягають утилізації, а також щороку складає план утилізації.

Облік транспортних засобів деяких силових відомств

Постановою КМУ від 15 липня 2020 року № 602 було внесено зміни до Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку транспортних засобів Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. № 164). Зміни стосуються документів, необхідних для першої відомчої реєстрації, а також порядку відомчої реєстрація конфіскованих транспортних засобів. 

Зі змінами можна ознайомитися тут.

Матеріальна відповідальність військовослужбовців за нестачу або розкрадання зброї та боєприпасів

15 липня 2020 року КМУ затвердив Постанову № 604 “Про затвердження переліку озброєння, зброї та боєприпасів до неї, нестача або розкрадання яких відшкодовується винними особами у кратному співвідношенні до їх вартості”.

Цей перелік стосується військовослужбовців під час виконання ними обов’язків військової служби, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження ними зборів, а також осіб рядового та начальницького складу правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, сил цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державного бюро розслідувань.

Перелік міститься за лінком.

Офіс Президента України

Консультативна рада у справах ветеранів війни при Президентові України

14 липня 2020 року Президент України затвердив указ № 273/2020, який регламентує діяльність Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України як консультативно-дорадчого органу при Президентові України. 

З указом можна ознайомитись за посиланням.

Міністерство оборони України

Інформаційний шар земель оборони на Публічній кадастровій карті 

14 липня 2020 року в результаті проведеної роботи на Публічній кадастровій карті України опубліковано окремий інформаційній шар «В користуванні Міноборони», що має на меті превентивний характер і запобігатиме самозахопленню та незаконному вилученню земель оборони.

Публічна кадастрова карта України за посиланням.

Новини Юридичної сотня

Завантажити PDF