110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

103 903. Саме стільки шлюбів в Україні було заключено в перше півріччя цього року. Це рекордні цифри за останні 7 років.

 

Цікаво, що охочих одружитися побільшало, у тому числі й серед військовослужбовців. І це незважаючи на повномасштабну війну, що триває.

Проте реалії воєнного часу накладають свої умови навіть на таку радісну подію, як весілля.

То чи є вихід, якщо один (чи обоє) з наречених є військовими та відлучитися від служби ніяк не можуть?

Так, українським законодавством передбачений особливий порядок дистанційного одруження для військовослужбовців. Дане питання регулюється Постановою Кабміну від 7 березня 2022 року № 213 «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану».

Які категорії осіб можуть скористатися процедурою?

 

1. Військовослужбовці:

 

2. Поліцейські.

 

3. Особи рядового і начальницького складу:

 

4. Особи начальницького складу:

 

5. Працівники закладу охорони здоров’я.

 

Який порядок дій укладення шлюбу без особистої присутності військовослужбовця?

Варіант 1

Крок 1. Складення заяви про реєстрацію шлюбу.

Така заява обов’язково має містити наступні відомості:

Крок 2. Передання заяви про реєстрацію шлюбу командиру.

Заява подається безпосередньому командиру (керівнику), який засвідчує справжність підпису на ній тобто ставить у графі «Підпис засвідчую» свій підпис, прізвище та ініціали, а також печатку.

Крок 3. Передання заяви до органу Державної реєстрації актів цивільного стану.

Передання (надсилання) заяви про реєстрацію шлюбу до відділу РАЦС забезпечує командир (керівник). Це може бути той РАЦС, у який заяву було подано іншим з наречених, який не є військовослужбовцем.

Крок 4. Реєстрація шлюбу.

Після того, як відділ ДРАЦС отримує заяви обох наречених, складається відповідний акт та видається свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Варіант 2

Також можна скористатися трохи іншою процедурою, а саме тоді, коли акт про укладення шлюбу складається не органом РАЦС, а безпосереднім командиром (керівником) військовослужбовця.

У даному випадку особиста присутність наречених не є обов’язковою. Достатнім є використання доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній.

Такий акт обов’язково має містити відомості:

Командир (керівник), яким було складено акт, передає (надсилає) його до відділу ДРАЦС, де складається актовий запис про шлюб та вносяться відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Варіант 3

Акт про укладення шлюбу також може бути складений керівником закладу охорони здоров’я, у якому перебувають або працюють один чи обоє наречених, та скріплюється печаткою (за наявності) цього закладу.

Наречені можуть бути присутні за допомогою засобів відеозв’язку, проте присутність двох свідків є обов’язковою. Прізвище, ім’я, по батькові, дата народження та підписи свідків є обов’язковим елементом акта про укладення шлюбу за цією процедурою.

 

Чи потрібно сплачувати державне мито за реєстрацію шлюбу?

Ні, у вищезгаданих випадках державне мито не справляється.

Як отримати Свідоцтво про реєстрацію шлюбу?

Свідоцтво про реєстрацію шлюбу видається за зверненням подружжя (або одного з них) відділом ДРАЦС, якому були надіслані заява чи акт.

Якщо жоден з подружжя не може звернутися за отриманням свідоцтва до відділу ДРАЦС, яким було зареєстровано шлюб, то його можна отримати в іншому відділі за умови внесення відомостей про цей шлюб до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.