110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Порядок отримання допоміжного засобу реабілітації

Поранення, каліцтва та контузії. Це страшні наслідки повномасштабної російської агресії. І державі, яка має піклуватися про постраждалих від війни, необхідно забезпечувати їх технічними та іншими засобами реабілітації.
Питання забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими) дорослих, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення в Україні визначено Законом України „Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, постановами Кабміну від 5 квітня 2012 р. № 321 та 01.10.2014 № 518.
12 квітня 2022 року внесено зміни до постанов Кабміну від 5 квітня 2012 р. № 321 та 01.10.2014 № 518.
Відтепер безкоштовно отримати допоміжні засоби реабілітації мають право всі особи, які зазнали:
– поранення;
– контузії;
– каліцтва;
– захворювання, наслідки якого викликають потребу в таких допоміжних засобах.

До цього переліку входять особи, які зазнали травм, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам під час військової агресії рф проти України.

Допоміжні засоби реабілітації можна отримати на підставі висновків лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров’я чи рішень військово-лікарських комісій, незалежно від установлення інвалідності.

У цій статті ми розкажемо про алгоритм дій, які необхідні для отримання допоміжного засобу реабілітації, адже ця тема, на жаль, наразі є досить актуальною.

Давайте визначимо, хто та куди може звернутися для отримання ДЗР.

Для подання заяви на отримання ДЗР можна звернутися:

– до ЦНАПу (центру надання адміністративних послуг);
– місцевого органу соціального захисту;
– якщо вже є група інвалідності, можна скористатися електронним кабінетом особи з інвалідністю.

Звернутися має або безпосередньо сама особа, яка потребує ДЗР, або уповноважений, що представляє її інтереси.

Із заявником та органом, до якого потрібно звернутися, розібралися. Тепер перейдемо до списку документів, які необхідно подавати разом із заявою на забезпечення ДЗР. Такий перелік чітко передбачений пунктом 14 постанови Кабміну від 5 квітня 2012 року № 321. Він передбачає подання таких документів:

● заява про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації);
● паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
● висновок медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності для осіб з інвалідністю: у разі, коли особа вперше звертається для забезпечення засобами реабілітації або виплати компенсації, або змінюється група чи причина інвалідності;
● індивідуальна програма реабілітації (для особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю) або висновок лікарсько-консультативну комісії (для інших осіб, осіб з інвалідністю, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007 року, безстроково або строк дії не закінчився);
● реєстраційний номер облікової картки платника податків;
● оригінал довідки з місця роботи, служби або навчання особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи (для осіб, які працюють, служать, навчаються).

Учасники бойових дій, яким не встановлено групу інвалідності, постраждалі додатково подають такі документи:
● рішення військово-лікарської чи висновок лікарсько-консультаційної комісії;
● довідку органу внутрішніх справ про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством;
● висновок експерта за результатами судово-медичної експертизи;
● документ, що підтверджує відомості про зареєстроване (задеклароване) місце проживання (перебування) особи безпосередньо в районах та в період проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам під час військової агресії рф проти України;
● витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видану командиром військової частини (начальником територіального підрозділу), або копію іншого документа з відомостями про участь в АТО\ООС, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України;
● довідку з місця роботи (для постраждалих осіб);
● довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для постраждалих, які є внутрішньо переміщеними особами).
Після подання документів органи, через які подаються такі документи, також зобов’язуються вчинити ряд певних дій, зокрема:

● прийняти заяву з пакетом документів на забезпечення ДЗР;
● ознайомити особу з переліком підприємств, до яких можна звернутися з питанням забезпечення ДЗР;
● ознайомити з каталогом ДЗР;
● ознайомити з механізмом забезпечення ДЗР або отримання компенсації;
● повідомити особу, яка потребує ДЗР, про прийняте рішення та сформоване електронне направлення до підприємства або про необхідність подання відсутніх документів.

Після подання документів і отримання направлення на певне підприємство, заявник звертається до обраного ним підприємства із заявою про намір на забезпечення ДЗР. Тут варто наголосити, що особа, яка потребує ДЗР, має право протягом 14 днів після звернення до підприємства змінити обране підприємство при бажанні (наприклад, щось не сподобалося або не підійшло).
Після остаточного вибору підприємства особі, яка потребує ДЗР, підбирають вид ДЗР та формують замовлення для того, щоб можна було почати виготовляти індивідуальний ДЗР. Заявник має підписати обране замовлення.
Після того, як ДЗР виготовлено спеціально для замовника, його запрошують на примірку. Якщо все підійшло, то замовник підписує замовлення (повторно) та акт прийому-передачі.
Останнім кроком є отримання вже готового ДЗР, інструкції щодо його використання та відповідної гарантії на ремонт. Засоби реабілітації видаються разом з настановою щодо експлуатування (паспортом) і талоном на гарантійний ремонт такого виробу.

Ось такий алгоритм дій кожного, хто потребує ДЗР.

Якщо у вас виникли додаткові питання, телефонуйте на нашу гарячу лінію і ми з радістю допоможемо .

You may also like