Юридична Сотня допомогла 44 000 захисникам України

Пам'ятки

Номер гарячої лінії:  0 800 308 100

Звільнення у разі досягнення граничного віку

17 вересня 2019

Яким є граничний вік перебування на військовій службі під час дії особливого періоду?

Граничний вік перебування на військовій службі для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду є граничний вік перебування в запасі та у військовому резерві. (Ст. 22 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу»)

Граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві є граничний вік перебування в запасі другого розряду. (ч. 4 ст. 28 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу»)

Для осіб, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу граничний вік є 60 років. А для осіб офіцерського складу, які перебувають у запасі:

– молодшого та старшого офіцерського складу – 60 років;

– вищого офіцерського складу – 65 років.

(Ч.2 і 3 ст. 28 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено, що)

Військовослужбовці, які досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві, підлягають звільненню з військової служби за віком або продовжують проходження військової служби у порядку, визначеному ч. 2 ст. 22 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». (абз. 5 п. 14.10 розд. XIV Наказу МОУ від 10.04.2009 р. № 170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ» (далі – Інструкція)

У цьому порядку встановлено, що військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній ними посаді, визнані ВЛК придатними за станом здоров’я для проходження військової служби, на їх прохання можуть бути залишені на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, на строк до 5 років.

Посадова особа, у підпорядкуванні якої є військовослужбовці, які виявили бажання звільнитись чи підлягають звільненню з військової служби, не пізніше ніж за 4 місяці до досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі, зобов’язана здійснити заходи щодо:

  • розрахунку вислуги років військової служби військовослужбовців;
  • обстеження ВЛК військовослужбовців.

(п. 12.6 Інструкції)

Військовослужбовці протягом 12 місяців до досягнення граничного віку перебування їх на військовій службі направляються для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров’я на обстеження до ВЛК, висновки якої враховуються під час визначення підстав звільнення з військової служби. Військовослужбовці, про залишення яких на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі рішення не прийнято, підлягають звільненню з військової служби на підставі документів, визначених МОУ. (п. 235 Положення про проходження військової служби).

Проте є також згадка в Положенні про проходження військової служби про те, що військовослужбовці за їх бажанням можуть не направлятися на обстеження ВЛК в разі звільнення за віком у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

Зверніть увагу!!! Якщо у Вас є одночасно право на звільнення з військової служби і за станом здоров’я, і за віком, то відповідно до п. 241 Положення про проходження військової служби Ви можете самостійно обрати одну з підстав.

Звичайно, краще вибирати саме за станом здоров’я, оскільки при звільненні за такою підставою ви матимете право на додаткову одноразову грошову допомогу, про яку ми говорили раніше.

Документи на звільнення військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі, направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення, не пізніше ніж за 2 місяці до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до військової частини за місцем проходження військової служби у строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад, а також розрахунок військовослужбовців.

Командири військових частин зобов’язані забезпечити своєчасне здавання посади, проведення усіх необхідних розрахунків з військовослужбовцями, стосовно яких видано наказ по особовому складу про звільнення їх з військової служби. (П. 12.8 Інструкції)