110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Відбувся вебінар «Освітні пільги для учасників російсько-української війни та їх дітей»

віка9

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]

14 червня 2019

13 червня 2019 року юристка Юридичної Сотні Вікторія Дідач провела вебінар на тему «Освітні пільги для учасників російсько-української війни та їх дітей». Запис вебінару доступний для вільного перегляду.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/vika9.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Під час вебінару ви дізнаєтеся про:

 • Державні пільги у сфері освіти
 • Хто має право на пільги?
 • Які пільги надаються?
 • Чи є позачерговий вступ до ВНЗ для учасників рос-укр війни?
 • На які рівні вищої освіти поширюється підтримка від держави?
 • Чи існують вікові обмеження при наданні підтримки від держави для здобуття професійно-технічної та вищої освіти?

[/tm_pb_text][tm_pb_button admin_label=”Button” button_url=”https://www.facebook.com/yursotnya/videos/2314177415460655/” url_new_window=”off” button_text=”Дивитися запис вебінару «Освітні пільги для учасників російсько-української війни та їх дітей»” button_alignment=”left” custom_button=”off” button_letter_spacing=”0″ button_use_icon=”default” button_icon_placement=”right” button_on_hover=”on” button_letter_spacing_hover=”0″ module_class=” yellow-link” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Тези вебінару:

Регулювання:

 1. частина 7 статті 12; пункт 28 частини 1 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
 2. частина 14 статті 19 Закону України «Про охорону дитинства»
 3. частина 17 статті 44 Закону України «Про вищу освіту»
 4. частина 1 статті 44-1 Закону України «Про професійно-технічну освіту»
 5. Порядок надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, затверджений постановою КМУ від 23.11.2016 року №975.
 6. Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2019 році, затверджені наказом МОН від 11 жовтня 2018 року №1096.

 

Згідно із зазначеними НПА

Пільги на навчання мають:

-УБД та їх діти

– особи з інвалідністю внаслідок війни та їх діти

– діти загиблих(у т. ч. добровольців та волонтерів)

 

Цікаво, що 1 січня було внесено зміни в ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які передбачили, що пільги на навчання мають усі убд та їх діти, усі особи з інвалідністю внаслідок війни та їх діти, тобто не лише ті, які брали участь в АТО/ООС.

Однак, у нас є постанова 975, про яку я зазначила, в неї відповідних змін внесено не було, в постанові так і залишились норми, що пільги на навчання надаються убд, які брали участь в АТО та їх дітям, там навіть не згадується про осіб з інвалідністю внаслідок війни та їх дітей. Це значна прогалина законодавства, зміни в постанову повинне було внести Міністерство освіти і науки.

Відтак, коли ми говоримо про пільги на навчання ми повинні керуватись саме ЗУ «Про статус ветеранів..», як таким нпа, що має вищу юридичну силу.

Що надається? Надається, як передбачено законодавством – державна цільова підтримка на здобуття професійно-технічної та вищої освіти. Що включає державна цільова підтримка:

– повна або часткова оплата навчання(пільгові довгострокові кредити)

– пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти

– соціальна стипендія

– безоплатне забезпечення підручниками

– безоплатний доступ до інтернету

– безоплатне або з пільговою оплатою проживання у гуртожитках

Важливо! УБД, їх діти, особи з інвалідністю, їх діти, діти загиблих  не мають права на позачерговий чи позаконкурсний вступ до внз.

Крім того, ось ця державна цільова підтримка поширюється лише на навчання на денній формі, тобто для заочної форми пільг взагалі немає на державному рівні.

Хто і до якого віку може скористатись пільгою?

Для УБД  і осіб з інвалідністю 1 січня 2019 року зняли вікове обмеження, тобто такі особи можуть отримати пільги на навчання від держави у будь якому віці.

А ось іх діти та діти загиблих можуть отримати державну цільову підтримку від держави до 23-х років.

Як взагалі відбувається вся процедура і шо означає ця державна цільова підтримка?

 1. Особа здає ЗНО чи вступні випробування на рівні з усіма, здавати вступні випробування чи ЗНО визначає навчальний заклад.
 2. Якщо вступаєте самостійно на державне чи регіональне, то чудово, якщо не проходите самостійно за результатими ЗНО чи вступних випробувань, то пишете заяву на ім’я ректора з проханням перевести на вакантне місце державного або регіонального замовлення:

1) якщо в університеті апріорі за спеціальністю на яку ви бажаєте поступити немає державного навчання, то вибирайте іншу спеціальність за якою такі державні місця передбачені;

2) відповідно до умов вступу діти загиблих мають бути переведені на місця державного замовлення

3) а діти убд та осіб з інвалідністю МОЖУТЬ бут переведені, тобто, якщо ви отримаєте відмову, то це буде цілком правомірно

4) самі ж УБД та особи з інвалідністю не переводяться на місця державного чи регіонального замовлення, вони повинні самостійно вступити, тоді держава буде повністю компенсувати вартість навчання.

5) ще важливо, що в приватних університетах немає регіонального чи державного замовлення, такіуніверситети самостійно приймають рішення про те чи надавати пільгу чи ні, наприклад багато таких унверситетів надають знижку на навчання  за контактом

розказати про бакалаврат і магістратуру

Це ми поговорили про повну або часткову оплату вартості навчання.

Наступною складовою державної цільової підтримки є надання пільгових довгострокових кредитів на здобуття освіти. Порядок надання таких кредитів передбачено постановою КМУ від 29 серпня 2018 року №673. Там можна переглянути інформацію, довго на цьому зупинятись не будемо. Єдине, що зауважу, що право отримати такий кредит мають право всі студенти внз, незалежно від форми власності внз, це якщо навчаєтесь і на денній і на заочній формі навчання. Але особливих привілегій при наданні кредите для УБД немає.

Наспуний вид державної цільової підтримки – це соціальна стипендія. Соціальна стипендія надається тільки для тих осіб, які вже зараховані на навчання на денну форму за державним чи регіональним замовленнями. Для того, щоб отримувати стипендію потрібно звернутись із відповідною заявою до ректора внз. Додати копію паспотра, іпн, свідоцтво про народження (для дітей), копію посвідчення, копію студентського, можуть вимагати довідку, що ви перебуваєте на обліку в реєстрі осіб, які мають право на пільги. Краще звертатись у внз.

Розмір соціальної стипендії:

– для учнів ПТНЗ – 450 грн на місяць;

– для студентів ВНЗ I-II рівня акред., які навчаються на молодшого спеціаліста або бакалавра, – 890 грн місяць;

– для студентів ВНЗ III-IV рівня акред., наукових установ, які навчаються на бакалавра, спеціаліста, магістра, – 1180 грн на місяць.

 Безоплатне забезпеч підручниками та доступ до інтернету це такі собі декларативні, всі ж і без того мають доступ до цього.

І останнє це безоплатне або з пільговою оллатою проживання в гуртожитку:

Для убд і осіб з інвалідністю – безоплатно

Для їх дітей – з пільговою оплатою, це визначає внз

ДОКУМЕНТИ для одержання державної цільової підтримки:

– учасники бойових дій – посвідчення УБД

– діти УБД – свідоцтво про народження особи (здобувача освіти) та посвідчення УБД (батька або матері здобувача освіти)

– члени сімей загиблих – посвідчення члена сім’ї загиблого

Документи та заява подаються особисто. Подається оригінал та завірена копія документів. В заяві вказуються конкретні види державної цільової допомоги, на які претендує особа.

У разі ВІДМОВИ в отриманні пільги:

 1. Звернутися безпосередньо до ректора(директора) навчального закладу.
 2. Звернутися до Міністерства освіти та науки України зі скаргою.

            Це щойно ми розглянули пільги, встановлені державою, але

Крім зазначених державних гарантій в сфері освіти, у деяких регіонах України встановленні додаткові пільги на навчання для учасників АТО. Такі освітні пільги, як правило поширюються тільки на дітей учасників АТО. Так, у деяких регіонах України вже діють пільги в загальноосвітніх навчальних закладах та дошкільних навчальних закладах , діти учасників бойових дій дошкільного віку і школярі можуть скористатись правом на безкоштовне харчування. Отже, сьогодні ми розглянемо декілька таких обласних, міських програм та дізнаємось куди звертатись, щоб отримати таку пільгу та які документи для цього необхідні.

Вінницька обл.

Рішенням 17 сесії обласної Ради 7 скликання від 24.03.2017 року №321 затверджено «Порядок використання коштів обласного бюджету для здійснення компенсаційної виплати за навчання учасників антитерористичної операції та їх дітей протягом I і II та III-IV рівнів акредитації. Порядок передбачає механізм компенсації студентам з числа УБД, їх дітей, дітей загиблих, які навчаються на контрактній формі навчання денного відділення вищих навчальних закладів Вінницької обл області I і II та III-IV рівнів акредитації, які вперше здобувають певний освітньо-кваліфікаційний рівень, ступінь, в межах коштів, виділених з обласного бюджету на вказані цілі.

Для отримання одноразової компенсаційної виплати за навчання учасник антитерористичної операції звертається до органів соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення за місцем реєстрації проживання або перебування з відповідною заявою.

До заяви додаються:

1) паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;

2) копія ідентифікаційного номера;

3) копія посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни та довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції на сході України (з пред’явленням оригіналу);

4) довідка з навчального закладу про сплату за навчання за семестр, що пройшов;

5) довідка про реквізити поточного рахунку, відкритого в банківській установі.

Для отримання одноразової компенсаційної виплати за навчання дітей, з числа осіб, визнаних учасниками бойових дій, дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) один з батьків (усиновитель, опікун) дитини звертається до органів соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення за місцем реєстрації проживання або перебування з відповідною заявою.

Окрім всіх зазначених документів, до заяви також додається 1) посвідчення «член сім’ї загиблого»; 2) свідоцтво про народження; 3) а також заява від інших членів сім’ї (другого з подружжя) про не заперечення у виплаті одноразової компенсаційної виплати за навчання особі, що звернулася до органу соціального захисту населення з відповідною заявою.

Житомирська обл.

Є бюджетна програма «Заходи з психологічної реабілітації, соціальної і професійної адаптації учасників АТО і забезпечення постраждалих учасників АТО санаторно-курортним лікуванням». Участь можуть прийняти УБД. Звертатись до районних та міських управлінь праці та соціального захисту населення за місцем проживання. Передбачено такі заходи як навчання, перенавчання або підвищення кваліфікації. Інформацію щодо навчальних закладів, які можуть здійснювати навчання учасників АТО за рахунок бюджетних коштів можна знайти на офіційному сайті Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації, посилання я додам під відео. http://dpszn.zt.gov.ua/povidomlennja/povidomlennja2_12.html Інформація на сайті є актуальна на 2017 рік, тобто список закладів, які виставлені на сайті є актуальним. Як зазначили в департаменти для того, щоб отримати пільгу необхідно звертатись безпосередньо в навчальний заклад. Детальну інформацію можна дізнатись за телефоном відділу освіти департаменту праці та соціального захисту тел 044 24 08 62, тел я також розміщу під відео.

В місті Київ передбачено першочергове влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів, заснованих на комунальній власності територіальної громади міста Києва. Додаткова пільга щодо плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, заснованих на комунальній власності  територіальної громади міста Києва. Додаткова пільга щодо плати за харчування учнів 5-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, заснованих на комунальній власності територіальної громади міста Києва. Для реалізації права на першочергове влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів необхідно звернутись до управління освіти відповідного району міста Києва за місцем реєстрації. Пільга надається за наявності місць в обраному вами садочку. Необхідні документи: оригінал посвідчення УБД, свідоцтво про народження дитини та довідку про реєстрацію місця проживання. Із зазначеними документами ви звертаєтесь до методиста з питань електронного запису дітей до дошкільних навчальних закладів, який здійснює цю електронну реєстрацію без написання різного роду заяв, що є дуже зручно, оскільки потім не приходиться знову із документами звертатись в садок, а в ньому вже будуть дані про вашу дитину, Щодо пільг на сплату за харчування дітей, то інформацію надає безпосередньо керівництво садочку.

Цікаво, що в Київській області немає додаткових пільг щодо забезпечення освітою учасників АТО, їх дітей.

Львівська обл В міській комплексній програмі передбачено 1) Управління культури департаменту розвитку надає безкоштовне навчання учням початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, батьки яких загинули (пропали безвісти) або померли у зв. з безпосередньою участю в АТО; 2) Управління освіти департаменту гуманітарної політики забезпечує безкоштовним харчуванням учнів загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності м. Львова дітей бійців та вихованців дошкільних навчальних закладів дітей бійців. 3) Управління молоді та спорту департаменту гуманітарної політики залучає дітей учасників антитерористичної операції до Програми навчання плаванню у м. Львові. Для отримання зазначених пільг необхідно звертатись безпосередньо в навчальний заклад і подати такі документи: посвідчення учасника бойових дій (або для осіб, які перебувають в зоні проведення АТО – документи про безпосереднє залучення до виконання завдань в ато) та свідоцтво про народження дитини. Додаткову інформацію можна отримати за тел керівника міського управління освіти – 032 297 57 41.

Одеська обл спеціальної програми для учасників АТО та їх дітей в області немає, натомість  є загальна програма, стосується всіх осіб, що проживають в межах території Одеської обл. Але в цій програмі соціальної підтримки населення на 2016-2017 роки «Захист і турбота» передбачено надання стипендії інвалідам-військовослужбовцям, які брали участь у проведенні АТО щомісячно у сумі 1320грн. Для отримання потрібно звернутись до навчального закладу.

Херсонська обл – обласна програма «Розвиток людського капіталу Херсонської області», доповнена пунктом «навчання учасників АТО». Передбачає навчання демобілізованих військовослужбовців, що проходили службу в зоні проведення АТО у вищих навчальних закладах за гостро дефіцитними спеціальностями, а саме – педагогів, медиків, працівників культури та фізкультурно-спортивної галузі. з розрахунку: 75% витрат – місцеві бюджети, 25% – обласний бюджет. поширюється на УБД, інвалідів війни, дітей загиблих учасників АТО, але тільки із сільської місцевості.

Чернігівська обл –  У місті Чернігів діє Програма підтримки учасників антитерористичної

дітей, тобто діє лише загальний державний Порядок.

Але, я розповідаю лише про деякі міста. Якщо в області немає обласної програми, то це не означає, що в окремому місті цієї області її також немає. Вам необхідно звертатись в міську раду, як правило на сайтах міських рад розміщені всі міські програми де чітко передбачено пільги, що надаються УБД, їх дітям та дітям загиблих УБД. Якщо, наприклад Програмою вашого міста передбачено, що ваші діти мають право на безкоштовне харчування в школі чи в садочку, то для реалізації цього права вам необхідно написати заяву на ім’я директора навчального закладу із проханням звільнити вас від сплати за харчування вашої дитини.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like