[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]
3 грудня 2021
Обставини справи. Позивача звільнили з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту та зняли з квартирного обліку. Водночас позивач має статус УБД та понад 24 календарних роки вислуги в ЗСУ. Вважаючи своє зняття з квартирного обліку неправомірним, ветеран звернувся до суду з вимогою визнати незаконним та скасувати рішення об’єднаної житлової комісії військових частин.
[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2021/12/sayt-vs-20.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги та зобов’язав комісію поновити звільненого військовослужбовця та членів його сім’ї на квартирному обліку (у загальній та першочерговій чергах зі збереженням строку перебування на квартобліку).
Суд апеляційної інстанції залишив це рішення без змін. Військова частина звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, мотивуючи це тим, що оскільки військовослужбовця було звільнено зі служби у зв’язку із закінченням строку контракту, то відсутні підстави для його подальшого перебування на квартирному обліку у ВЧ.
Обґрунтування Верховного Суду. Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їхніх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їхнім бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла. На виконання приписів статті 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» постановою КМУ від 03.08.2006 № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.
Згідно з пунктом 3 Порядку військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їхніх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їхніх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного із числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.
Порядок передбачає також і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме в разі: 1) поліпшення житлових умов, унаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (пункт 30 Порядку).
Системний аналіз згаданих правових норм дозволив Верховному Суду зробити висновок, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їхніх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, у тому числі й у разі звільнення в запас чи відставку, якщо були відсутні причини для зняття військовослужбовця з обліку, які передбачені в п. 30 Порядку.
Зверніть увагу! Аналогічні правові позиції викладені в інших постановах Верховного Суду: від 17 березня 2020 року у справі № 487/5835/17, від 01 квітня 2020 року у справі № 638/5769/18, від 08 квітня 2020 року у справі № 683/2197/18 та від 19 травня 2020 року у справі № 683/2198/18.
Касаційна скарга військової частини була залишена без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій — без змін.
Джерело: постанова Верховного Суду від 24 вересня 2021 року у справі № 748/303/20
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]
Немає додаткових матеріалів за цією темою