110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Судово-реабілітаційна програма для ветеранів. Що це таке та для чого вона потрібна?

Ксенія Ткачук

 

За передбаченнями різних інституцій війна призведе до великої кількості ветеранів.

 

Чи потрібно державі готуватись і як? 

Враховуючи прагнення громадян України до євроінтеграції, необхідним є розвиток людиноцентриських інституцій та процедур. 

Україна постає перед необхідністю впровадження змін та розвитку вміння вчасно розпізнавати потреби суспільства. Однією з таких потреб є реінтеграція ветеранів, людей, які поставили інтереси держави вище за свої. 

Однозначно те, що розширення пільг та послуг для ветеранів є як ключовим обов’язком держави, так і гарантією майбутньої безпеки, а також необхідним заходом для  підвищення престижності професії військовослужбовця. 

Окрім права на пільги та послуги, забезпечувані державою, ветеран має право на справедливий суд.

 

Що це означає?

Передусім ветеран має право звернутися до суду з позовом до держави та отримати справедливе, обґрунтоване рішення. Однак буває, що після повернення додому у ветерана виникають  труднощі в адаптації до цивільного життя: туга, дискомфорт від спілкування з близькими та друзями, стресові розлади та депресія, проблеми в сім’ї, безробіття, фінансові труднощі, агресія, безсоння, алкогольна та наркотична залежності тощо. У довгостроковій перспективі такі проблеми можуть призвести до протиправної поведінки, а подекуди і до вчинення кримінальних діянь. На сьогоднішній день, українська судова система не готова надати ветеранам можливість реалізувати їх право на справедливий суд. Це означає, що судова система повинна дивитись у корінь проблеми, а саме на першопричини такої кримінальної поведінки. Першопричина – психологічні стани та проблеми зі здоров’ям, спровоковані досвідом війни. А отже, і наслідком повинне бути лікування, а не просто ув’язнення. Важливим аспектом права на справедливий суд у цій площині буде можливість лікування та реабілітації ветерана, який вчинив протиправне діяння. У відповідь на цей виклик може бути створена судово-реабілітаційна програма на кшталт судів у справах ветеранів (в США називаються veteran treatment courts — ветеранські реабілітаційні суди). Уже з назви “ветеранські реабілітаційні суди” зрозуміло, що основна мета таких програм — реабілітація ветерана, який потрапляє до кримінальної юстиції.

Простими словами, коли ветеран, який страждає від психологічних захворювань (посттравматичний стресовий розлад, наслідки черепно-мозкових травм, нарко та алко залежності тощо), вчиняє протиправне діяння, коректна реакція держави — лікування та реабілітація. 

 

Як діє така програма?

Судово-реабілітаційна програма може діяти в межах чинної судової системи. У разі вчинення протиправного діяння ветераном та відповідності всім критеріям, добровільної згоди ветерана, справа може бути передана до судово-реабілітаційної програми, де основною метою є усунення психологічного чинника на криміногенну поведінку учасника. Для такого лікування та реабілітації розробляється особиста програма. Така програма охоплює як лікувальні, так і заходи судового нагляду за виконанням програми. У ній окреслюються всі необхідні та можливі реабілітаційні заходи для такого ветерана — консультації з психологом, наставництво з боку інших ветеранів,  лікування залежностей та інша медична допомога. Додатково така програма може включати допомогу у вирішенні соціально-побутових та юридичних питань. У той самий час, за виконанням плану програми ретельно наглядає суд. 

 

Які можливі результаті програми?

У разі успішного виконання програми лікування та реабілітації ветеран звільняється від відповідальності або покарання значно зменшується. У такому випадку суспільство також виграє, адже отримує активного, продуктивного, економічно вигідного члена громади. Імовірність вчинення повторного проступку зменшується дуже суттєво. 

У разі порушення умов програми або відмови від участі в ній, справа ветерана повертається до судового розгляду у звичайному порядку. 

 

Чому це важливо?

Враховуючи реальну ситуацію в Україні та пріоритезацію інтересів суспільства, надзвичайно вагомим є захист прав людей, які стоять на сторожі життєздатності та безпеки країни. Для України на даному етапі її розвитку та функціонування важливо забезпечити фінансову та правову ефективність, а судово-реабілітаційна програма для ветеранів покриває обидва ці запити. Дослідженням цього питання зараз займається громадська організація «Юридична Сотня» в межах проєкту «Аналіз можливості впровадження судів у справах ветеранів в Україні», що впроваджується за підтримки Програми USAID «Справедливість для всіх».

Ця публікація здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Справедливість для всіх». Погляди авторів, викладені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду Сполучених Штатів Америки.

 

Джерело: https://24tv.ua/

You may also like