110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Що таке Римський статут та чому його потрібно ратифікувати в Україні?

YS100 римський статут

9 вересня 2021

Юридична сотня підтримує ратифікацію Римського Статуту. У цьому та наступних постах ми розповімо, чому Римський Статут та Міжнародний кримінальний суд важливі для України

Римський статут Міжнародного кримінального суду – це міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд.

Статут надає право Суду розглядати такі міжнародні злочини:
– геноцид (намір винищити певну національну, расову, етнічну або релігійну групу)
– злочини проти людяності (масштабне переслідування мирного населення)
– воєнні злочини (порушення законів та звичаїв ведення війни (наприклад, щодо поводження з військовополоненими або використання заборонених видів зброї)
– злочини агресії (планування або здійснення особою, яка здійснює контроль над силовими формуваннями акту агресії, який є порушенням Статуту ООН(далі разом ці злочини – міжнародні злочини)

Міжнародний кримінальний суд — це міжнародний трибунал, який був створений у 1998 році для розслідування та переслідування осіб, звинувачених у геноциді, військових злочинах та злочинах проти людяності. Це перший трибунал який діє на постійній основі. Суд почав роботу з липня 2002 року після того, як 60 країн ратифікували Римський статут.

Міжнародний кримінальний суд може розглядати справи за трьох умов:
– Держава підписала та ратифікувала Римський Статут
– Рада Безпеки ООН передає справу до МКС. За 23 роки існування Суду таке трапилося двічі, у справі щодо Південного Судану та Лівії
– Коли держава-учасниця РС сама ініціює справу в МКС

Україна досі не ратифікувала Римський статут. Чому це важливо для України?
✔ Це наразі єдиний механізм притягнення до відповідальності на міжнародному рівні Путіна та очільників т.зв. “ЛНР” та “ДНР” за злочини, скоєні на Донбасі.
✔ Ратифікація Статуту є зобов’язанням України згідно зі статтями 8 і 24 Угоди про асоціацію з ЄС.

Чому Україна досі не ратифікувала Римський статут?
Україна повинна привести внутрішнє законодавство (зокрема Кримінальний кодекс) у відповідність до норм Статуту. На це спрямований закон №2689 від 27.12.2019 , який було прийнято 20.05.2021. Однак станом на 05.08.21 він ще не підписаний Президентом, а отже не набув чинності.

Ситуація із ратифікацією Римського статуту станом на 5 серпня 2021 року:
Україна підписала Статут 20 січня 2000 року, однак ще не ратифікувала його.
25 лютого 2014 року ВРУ прийняла Заяву № 790-VII, якою визнала юрисдикцію Суду за ст. 7 Статуту (злочини проти людяності) під час мирних акцій протестів у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року.
4 лютого 2015 року ВРУ прийняла Постанову № 790-VII, якою затвердила Заяву, що визнала юрисдикцію Суду за статтями 7 (злочини проти людяності) і 8 (воєнні злочини) Статуту щодо скоєння злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій “ДНР” та “ЛНР” починаючи з 20 лютого 2014 року і без кінцевої дати.
11 грудня 2020 р. прокурор Суду оголосила про завершення попереднього вивчення ситуації в Україні.
Ситуація в Україні визнана такою, що відповідає критеріям Статуту для відкриття розслідування. Наступним кроком є звернення прокурора до суддів Палати попереднього провадження Суду надати дозвіл на розслідування по суті.

Більше про Римський статут ми писали тут: https://legal100.org.ua/ratifikatsiya-rimskogo-statutu/

Підготовлено за матеріалами наших партнерів Center for Civil Liberties / Центр Громадянських Свобод

You may also like