[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]
31 січня 2021
26 січня 2022 року Верховна Рада України в другому читанні підтримала проєкт Закону про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей.
[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2022/01/YS_zakon—-6104.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
[/tm_pb_image][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Цей закон визначає основи соціального і правового захисту осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також членів їхніх сімей. Закон спрямований на захист як військовополонених (у тому числі іноземців та осіб без громадянства, які проходили військову службу), так і цивільних осіб, захоплених у заручники у зв’язку зі здійсненням діяльності, спрямованої на вираження поглядів, цінностей, позицій щодо обстоювання державного суверенітету України, або позбавлених особистої свободи для подальшого примушування органів влади, інших фізичних чи юридичних осіб вчинити певні діяння в обмін на звільнення утримуваної особи.
Прийняття рішень із питань установлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України здійснюватиметься спеціальною комісією, яка на постійних засадах функціонуватиме при МінТОТ. Окрім представників органів влади, до складу комісії будуть входити також представники громадських об’єднань, які займаються захистом прав полонених (не більше 5 представників). Положення про комісію має затвердити КМУ.
Інформація про рішення, прийняті комісією, буде внесена до Єдиного реєстру осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Розпорядником цього реєстру визначено МінТОТ. Порядок створення та наповнення реєстру буде визначати КМУ.
Для звернення до комісії необхідно подати заяву (за зразком, який буде розроблений МінТОТ) та документи:
для військовополонених (комбатантів):
- довідку МОУ чи іншого органу, який здійснює керівництво силовим формуванням, або правоохоронного органу чи органу спецпризначення про те, що особа, яка проходила службу, перебувала або перебуває в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України. Зразок такої довідки та порядок її оформлення затверджуватиме КМУ. Або може бути поданий документ, що підтверджує участь особи в АТО як добровольця;
- витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (за наявності кримінального провадження стосовно особи);
- повідомлення органів сил безпеки та оборони про особу;
для цивільних осіб:
- документи та/або відомості, що підтверджують факт (факти) порушення норм Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року стосовно заявника при його захопленні, незаконному затриманні, незаконному арешті, незаконному триманні або іншим чином незаконному позбавленні особистої свободи державою-агресором;
- витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (за наявності кримінального провадження стосовно особи);
- повідомлення органів сил безпеки та оборони про особу.
Заява та документи можуть подаватися до Комісії особою, яка була позбавлена особистої свободи, або її законним представником чи членом сім’ї. Відповідно до Закону, комісія не може відмовити вприйнятті або розгляді поданих документів.
Рішення комісії про встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України або про визнання особи членом сім’ї особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи, може бути скасоване:
- у випадку подання на розгляд комісії недостовірних відомостей та документів;
- набрання після 20 лютого 2014 року стосовно особи законної сили обвинувальним вироком суду України, міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, за злочини проти основ національної безпеки України, громадської безпеки, миру, безпеки людства і міжнародного правопорядку, недоторканності державних кордонів та інші кримінальні правопорушення, учинені в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях України або пов’язані зі збройною агресією проти України.
Соціальні гарантії особам, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членам сімей таких осіб.
Щорічна державна грошова допомога. Надається особі, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, або членам її сім’ї під час перебування такої особи в місцях несвободи.
Одноразова грошова допомога (ОГД). Надається особі після її звільнення.
ОГД у випадку смерті особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи. Виплачується у випадку смерті особи під час утримання в місцях несвободи або впродовж одного року після звільнення внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із перебуванням у місцях несвободи, ОГД виплачується членам сім’ї та утриманцям особи. Якщо члени сім’ї мають право на іншу ОГД (відповідно до іншого закону), така допомога виплачується один раз (відповідно до підстави, яку обрав отримувач ОГД).
Порядок призначення, виплати та власне розміри кожного виду допомоги будуть установлені КМУ. З місцевих бюджетів таким особам може виплачуватися додаткова грошова допомога (за рішенням органів місцевого самоврядування).
Для особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після її звільнення процедура встановлення особи не має тривати більше ніж 10 робочих днів. Звільнені особи можуть отримати паспорт громадянина України (а також закордонний паспорт) у скорочені строки та без сплати адміністративного збору й державного мита. Пільга зі сплати застосовується до осіб, які оформлюють паспортні документи впродовж одного року після звільнення з місць несвободи.
Для звільнених осіб передбачений комплекс реінтеграційних державних послуг: соціальна та професійна адаптація, медична, реабілітаційна, психологічна допомога, соціальний супровід та послуги, відновлювальні заходи, пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням, забезпечення технічними засобами реабілітації тощо. Окрім того, після звільнення такі особи мають першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання, якщо не мають у власності житла на підконтрольній території України, а їхній дохід недостатній для придбання або оренди житла (у випадку, якщо такі особи не є звільненими військовослужбовцями, право на забезпечення житлом (поліпшення житлових умов) яких передбачено Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Особи, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу на час позбавлення особистої свободи та після звільнення у зв’язку із захистом прав і законних інтересів, порушених через позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Крім того, таким особам здійснюється компенсація витрат на правову допомогу в порядку та розмірах, які будуть передбачені КМУ.
Трудові гарантії
За особою, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, зберігається місце роботи (посада) упродовж усього періоду позбавлення особистої свободи, а також протягом шести місяців із дня звільнення в разі проходження такою особою заходів із медичної, реабілітаційної, у тому числі психологічної, допомоги, санаторно-курортного лікування чи інших реабілітаційних заходів. Особа має право на одноразове отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності на ринку праці шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації, отримання освіти за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України. Фактичний строк позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України зараховується до страхового стажу (ці гарантії не поширюються на військовослужбовців, оскільки соціальні гарантії для полонених (інтернованих або зниклих безвісти) військовослужбовців уже передбачені ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Освітні гарантії
Для осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, їхніх дітей, а також для дітей загиблих (померлих) осіб, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, передбачено державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в державних та комунальних закладах освіти (для дітей така підтримка надається до досягнення 23 років або закінчення закладів освіти).
Довідково. Державна цільова підтримка надається відповідно до постанови КМУ від 23 листопада 2016 р. № 975 “Про надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти”.
Кредитні пільги
Особи, стосовно яких установлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, на час позбавлення особистої свободи та протягом шести місяців після звільнення звільняються від обов’язку виконання зобов’язань, а також від нарахування та сплати неустойки (штрафу, пені) за порушення зобов’язань. Після звільнення такі особи мають право на проведення реструктуризації їхньої заборгованості. Другий із подружжя особи, яка позбавлена особистої свободи, також має право на реструктуризацію заборгованості перед банком чи іншою фінансовою установою.
Закон набуває чинності через 6 місяців з дати підписання Президентом, крім окремих положень, які набирають чинності на наступний день після підписання.
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]
Немає додаткових матеріалів за цією темою