110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Права людини під час карантину

122882113 3406664389429623 5735130047884383219 O

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]

30 жовтня 2020

Які обмеження прав людини передбачені законодавством під час карантину?

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/10/122882113_3406664389429623_5735130047884383219_o.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Обмеження права на свободу пересування

Постанова КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 р. № 641 передбачає певні обмеження цього права. Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» наділяє повноваженнями місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів, а у разі потреби – проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів в умовах карантину, а також створювати на в’їздах і виїздах з території карантину контрольно-пропускні пункти. Так, це є обмеженням прав на свободу пересування, закріплених у ст. 33 Конституції України. Однак, п. 4 ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює, що право вільного пересування в певних місцевостях може підлягати обмеженням, що встановлено законом і виправдано суспільними інтересами в демократичному суспільстві.

Обмеження права на освіту

Постанова КМУ від 22 липня 2020 р. № 641 містить певні заборони щодо відвідування закладів освіти здобувачами освіти. Проте, право на освіту не є абсолютним, згідно з практикою ЄСПЛ (справа Голдер проти Сполученого Королівства), оскільки може підпадати під очевидно дозволені обмеження, беручи до уваги, що це право «за своїм характером потребує регламентування з боку держави». Проте саме ЄСПЛ має повноваження постановляти рішення в останній інстанції щодо дотримання вимог, передбачених Конвенцією.

Обмеження щодо проведення масових заходів, а також свобода зібрань

Свобода мирних зборів не належить до абсолютних прав і може бути обмежена. Так, поряд з гарантіями Конституція містить і певні обмеження, оскільки громадяни можуть збиратися лише без зброї та мирно. Право на мирні збори може бути обмежено винятково «з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей», що закріплено в ч.2 ст.39 Конституції.
АЛЕ ст.64 Конституції передбачає можливість тимчасового обмеження права на свободу зборів, мітингів, походів і демонстрацій в умовах воєнного або надзвичайного стану.
В Україні на сьогодні запроваджено надзвичайну ситуацію (а не стан), що не дає підстав для обмеження конституційних прав. Це питання вже було у дослідженні Конституційного Суду (Рішення КСУ від 28.08.2020 № 10-р/2020), але Конституційний Суд закрив провадження у справі в частині відповідності Конституції України (конституційності) на підставі втрати чинності актом, оскільки Постанова КМУ від 20 травня 2020 року № 392, яка на той час регулювала режим карантину, вже втратила чинність на момент розгляду справи Конституційний Судом України.

Які додаткові обов’язки виникають під час карантину?

Згідно з п. 10 Постанови № 641 на території України на період дії карантину забороняється:
перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;
перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні;
самовільно залишати місця самоізоляції, обсервації;

Як захистити свої права від неправомірного втручання під час карантину?

У статті 32 Закону України «Про Національну поліцію» чітко окреслено умови, коли поліцейський має право вимагати в людини документи, що посвідчують особу, та/або документи, що підтверджують відповідне право особи. Однією з підстав є така: якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення. Оскільки порушення правил карантину, є адміністративним правопоршуенням, поліцейський має право зупинити вас та вимагати у вас пред’явити йому документи. Але поліцейський не може затримати вас через порушення правил карантину. Проводити поверхневу перевірку в тому випадку, якщо вас зупинили через порушення правил карантину, поліцейський не має права. Ця превентивна міра може бути проведена тільки в тому випадку, якщо у поліцейського є достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, оборот якої заборонений або обмежений або яка становить загрозу життю або здоров’ю особи або інших осіб, згідно з ч. 2 ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»

Також варто ознайомитися з достовірним текстом тих нормативно-правових актів, які були прийняті під час карантину і які безпосередньо впливають на обсяг ваших прав. Офіційні джерела публікацій нормативно-правових це, перш за все, офіційні сайти Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та інших органів влади, зокрема, органів місцевого самоврядування.
Також необхідно пам’ятати і не боятися реалізовувати своє право на фото- та відеофіксацію. Так, ст. 34 Конституції України, ст. 302 ЦК України закріплені права на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації. Держава гарантує всім суб’єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації – закріплено ст. 7 ЗУ «Про інформацію». Окрім того, згідно зі ст. 9 ЗУ «Про Національну поліцію» одними з основоположних принципів діяльності поліції є відкритість і прозорість.
Пам’ятайте, що протокол про адміністративне правопорушення – це не підтверджений факт скоєння вами правопорушення, тому Ви маєте право на подачу власних доказів, на підставі сукупності яких і буде прийнято рішення вже судом.

Корисні посилання:

Постанова КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22 липня 2020 р. № 641;
Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-III;
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950;
Рішення ЄСПЛ у справі Голдер проти Сполученого Королівства від 21.02.1975 
Рішення Конституційного суду України від 28.08.2020 № 10-р/2020;
Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII.

Проєкт виконується за підтримки Embassy of Canada in Ukraine та Канадського Фонду Місцевих Ініціатив #CanadaFundUA

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like