[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
8 травня 2020 року
Юристка “Юридичної сотні” Вікторія Фацієвич провела вебінар на тему “Пільги для військовослужбовців та УБД у сфері податків та зборів”. Запис вебінару доступний для вільного перегляду.
Під час вебінару ви дізнаєтеся про:
1. Які види доходів не оподатковуються?
2. В якому разі не стягується військовий збір?
3. Коли військовослужбовці, які є фізичними особами-підприємцями, мають право не сплачувати ЄСВ?
4. Земельний податок
5. Чи завжди учасники бойових дій мають право на звільнення від сплати судового збору?
[/tm_pb_text][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
https://www.facebook.com/yursotnya/videos/253920882476416/?__xts__[0]=68.ARCinCvM0b89sDV5wUEIikLrZrCrSMxsMtrvdqskylb7TWO6qB3wvRFvgMkNCdAdx6nKdY1l4qu32Mos-L8Ftg3oN-pvqJVQkDXy3EvL5Y_WUsUJcvslZE_auxIcq_P2S8d7NgU4NIG7nby64mnCbncnpJC2ywL3dVKy6o8NTsKy32bQQYQSVSsbnlp5k4HH-fZ5IGHQy1_h05snI7te2w_U09x8j9MAPP7HRuvQVBtgt07J4AHrJ5C6tLFZsF5h4whHAJpdO7qrl_qszjl4YU6Nhbed7YSIfSv0zlTggcq63ljwmavlYy_7v3ySteSeGm0fTgPqhzTtPOA6S9QdAeMS0Sy5iMNs&__tn__=-R
[/tm_pb_text][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
У спеціальному ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” не конкретизовано, які саме податкові пільги поширюються на учасників бойових дій. У п. 18 ч. 1 ст. 12 цього закону лише встановлено, що учасникам бойових дій надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів відповідно до податкового та митного законодавства. Отже, УБД звільняються не від усіх податкові і зборів, а лише тих, які конкретно визначено у спеціальному законодавстві.
Сьогодні ми обговоримо пільги УБД щодо сплати ПДФО, земельного податку, ЄСВ, військового та судового зборів.
ПДФО
У статті 165 Податкового кодексу України міститься перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, інакше кажучи, не оподатковуються. Серед того переліку можемо виділити такі пункти, які стосуються ветеранів, зокрема:
- сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю);
- сума грошової допомоги, яка надається членам сімей військовослужбовців, які загинули або померли під час виконання службових обов’язків;
- сума грошової компенсації, що виплачується військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення;
- сума щорічної разової грошової допомоги, яка надається згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” – допомога до 5 травня;
- сума грошової допомоги , що надається фізичним особам або членам їхніх сімей, військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією;
- сума пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету;
- сума (вартість) благодійної допомоги учасникам бойових дій (проте з певними обмеженнями, які визначені Постановою КМУ від 26 листопада 2014 р. № 653);
- компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період – зп, яка сплачується коштом державного бюджету, з місця роботи, де в силу ст. 119 КЗпП України зберігається місце і посада.
Проте щодо останнього пункту є один нюанс, який наразі перешкоджає звільненню від оподаткування цих доходів. У статті ПКУ вказано, що для того, аби ці кошти неоподатковувались, вони повинні братися з державного бюджету, проте сьогодні такої можливості законодавством не передбачено, а середні ЗП виплачуються військовослужбовцям коштом самого роботодавця.
Тому ВС у справі № 480/634/19 від 13 лютого 2020 року дійшов висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року, не діють норми щодо неоподаткування середнього заробітку мобілізованих осіб, оскільки такі виплати не компенсуються з бюджету, з таких доходів повинен стягуватись податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.
Військовий збір
Відповідно до ст. 163 ПК України, об’єктом оподаткування військового збору є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). З огляду на це, об’єктом оподаткування військового збору є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб.
Тобто, з доходів, які не підлягають обкладанню ПДФО, не стягується військовим збором. Проте є ще один випадок, коли не стягується військовий збір.
В перехідних положеннях Податкового кодексу України, а саме Підпункті 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об’єднаних сил (ООС).
Тобто військовий збір не стягується лише з грошового забезпечення військовослужбовців та відповідних працівників на період їх перебування в зоні АТО/ООС.
Військовий збір не стягується не лише з щомісячних основних видів грошового забезпечення, а й додаткових одноразових, для прикладу ОГД у разі звільнення. Так, у справі № 812/639/18 від 27 квітня 2020 року ВС встановив, що військовий збір не стягується з ОГД військовослужбовця, оскільки він брав безпосередню участь у проведенні АТО до самого моменту його звільнення, хоча по факту ОГД йому повністю виплатили вже після звільнення, коли він не перебував в зоні проведення АТО/ООС.
Отже, військовий збір не залежить від факту проходження військової служби, наявності статусу учасника бойових дій чи особи з інвалідністю внаслідок війни, він залежить лише від залучення й перебування на території АТО/ООС військовослужбовця чи відповідного працівника.
ЄСВ
Частиною 3 ст. 39 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” встановлено, що за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом, у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців. У разі непровадження ними підприємницької діяльності у період проведення мобілізації нарахування податків і зборів таким фізичним особам – підприємцям не здійснюється.
Відповідно до ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а саме п. 9-2 розд. 8 прикінцевих та перехідних положень, під час особливого періоду ФОПи, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов’язків, як платника ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями.
Підставою для такого звільнення є заява, яка подаються до ДФС протягом 10 днів після демобілізації. Якщо особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, заява подається протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації). До заяви необхідно додати копію військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Якщо платник єдиного внеску має найманих працівників, то на строк своєї військової служби він може уповноважити іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати.
Єдиний внесок, що був нарахований уповноваженою особою з таких виплат, сплачується до бюджету демобілізованою ФОП протягом 180 календарних днів з першого дня демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.
Підставою для зупинення заходів впливу та стягнень з таких ФОПів є копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, яка подається до ДФС цим державним органом (В/Ч) протягом 10 днів після її мобілізації.
Варто зауважити, що право на звільнення від сплати ЄСВ є не лише в осіб, які були мобілізовані у примусовому порядку, а й осіб, які добровільно уклали контракт під час дії особливого періоду.
Такого висновку дійшов ВС № 260/117/19 у справі від 04 лютого 2020 року. ВС встановив, що особи, які призиваються під час мобілізації на особливий період, зокрема у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, можуть виконувати обов’язки військової служби як з укладенням контракту так і без нього; така правова ситуація як укладення контракту не змінює статусу осіб, які виконують обов’язки військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період.
Також суд вказав, що сплата єдиного внеску роботодавцем позивача за контрактом (Військової частини) виключає стягнення цього внеску за цей період з позивача як підприємця.
Особи з інвалідністю, в тому числі і особи з інвалідністю внаслідок війни, беруть участь в системі пенсійного страхування добровільно, тому взагалі можуть не сплачувати ЄСВ згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Земельний податок
Відповідно до стаття 281 ПКУ від сплати земельного податку звільняються ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, тобто члени сімей загиблих.
Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.
Якщо фізична особа, яка звільняється від сплати цього податку, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то до 1 травня поточного року вона подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельної ділянки для застосування пільги.
Варто зауважити, що звільняються від сплати земельного податку не лише її власники, а й землекористувачі.
Механізмом підтвердження використання земельної ділянки є укладення та державна реєстрація договору оренди земельної ділянки.
Судовий збір
У ст. 5 ЗУ “Про судовий збір” вказано, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:
- військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, – у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;
- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;
- а також позивачі – за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Не у всіх випадках, бо є уточнення “у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав”. А якщо учасник бойових дій відповідач? ВС у справі № 285/3858/17 від 27 листопада 2019 року встановив, що у цій справі учасник бойових дій не звертався до суду за захистом своїх порушених прав, натомість він є відповідачем у справі, тому доводи касаційної скарги з посиланням про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованими.
Також виникає питання, чи звільняються від сплати судового збору учасники бойових дій, якщо порушено їхнє право, яке не пов’язане з їхнім статусом. На таке питання також дає відповідь ВС у справі № 572/2088/17 від 27 червня 2018 року. На думку ВС помилковою є відмова позивачу у задоволенні заяви про звільнення його як учасника бойових дій від сплати судового збору з тих підстав, що справа за його позовом про стягнення майнової та моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки, не пов’язана з порушенням прав позивача, як учасника бойових дій.
Підсумовуючи, учасники бойових дій мають право на звільнення далеко не від усіх податків і зборів, а лише тих, які конкретно визначені спеціальним законодавством.
У ч. 1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”, а саме в п. 9, вказано, що від судвового збору також звільняються особи з інвалідністю I та II груп.
Якщо в особи ІІІ група інвалідності внаслідок війни, то вона може клопотати звільнити її від спалти судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”, де вказано, що від судового збору звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.
Якщо будуть відмовляти у задоволенні клопотання, то можна покликатись на рішення Верховного Суду у справах № 825/934/18 від 22 березня 2019 року та № 620/2083/19 від 16 березня 2020 року.
Верховний Суд вказав, що статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.Тобто, позивач як ветеран війни – інвалід війни (III група) має право на пільги, встановлені законодавством України для вказаної категорії осіб, зокрема, і на звільнення від сплати судового збору відповідно до положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]
Немає додаткових матеріалів за цією темою