110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Які законопроєкти зареєстрували народні депутати цього тижня? Випуск №1

Персональні санкції (№ 3766 від 01.07.2020)

Проєкт постанови № 3766 спрямований на протидію агресії РФ та інших порушень нею норм міжнародного права. Проєкт пропонує розширення кола осіб, щодо яких застосовуються персональні санкції. Зокрема, це стосується членів робочої групи з підготовки поправок до Конституції Російської Федерації, які легалізують незаконну  анексію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь шляхом  закріплення у Конституції Російської Федерації.

Рекомендація: підтримати проєкт постанови.

Ратифікація Протоколу до Конвенції про передачу засуджених осіб (№0050 від 02.07.2020)

Проєкт № 0050 спрямований на ратифікацію Протоколу, що вносить зміни до Конвенції про передачу засуджених осіб. Передача засудженої особи до Держави громадянства може здійснюватися без згоди такої особи у разі, коли вирок або адміністративне рішення, винесені щодо неї, містить у собі наказ про висилку або депортацію або будь-який інший захід, у результаті якого такій особі більше не буде дозволено залишатися на території Держави винесення вироку після звільнення.

Рекомендація: прийняти законопроєкт.

Амністія 2020 (№3765 від 01.07.2020)

Проєкт №3765 визначає порядок застосування амністії в 2020 році. Зокрема, проєкт передбачає амністію для засуджених ветеранів війни (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників війни), вагітних, ліквідаторів ЧАЕС, пенсіонерів. Застосування амністії полягатиме у звільненні від позбавлення волі та інших покарань осіб, визнаних винними у вчиненні умисного або необережного злочину, які не є тяжкими або особливо тяжкими, та осіб, стосовно яких вирок суду ще не набрав законної сили. 

Також проєкт пропонує звільнити від відбування покарання учасників бойових дій, які вчинили злочин під час виконання завдань в  АТО/ООС, якщо злочин не є особливо тяжким проти життя та здоров’я особи.

Проєкт пропонує звільнити від відбування покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, засуджених за злочини 1) невеликої та середньої тяжкості, а також засуджених 2) вперше за тяжкі злочини, якщо вже відбули більше половини строку покарання.

В законопроєкті також зазначено, що амністія не застосовується до осіб,  яких засуджено за злочини проти основ національної безпеки України та ряду інших злочинів.

Примітка: 

Нетяжкий злочин – це злочин, за який передбачено штраф не більше 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1051 грн) або позбавлення волі на строк не більше 5 років.

Тяжкий злочин – це злочин, за який передбачено штраф в розмірі не більше 25 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше 10 років.

Особливо тяжкий злочин – це злочин, за який передбачено штраф в розмірі понад 

25 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення волі на строк понад 10 років або довічного позбавлення волі.

Рекомендація: проєкт може бути підтриманий.

Скасування ліцензій для бізнесу на час карантину  (№3753 від 26.06.2020)

Раніше законом №530-IX було впроваджено норму, за якою на час карантину зупинено строки надання адмінпослуг. Проєкт №3753 пропонує визначати Кабінету Міністрів України ті послуги, які будуть надаватися органами влади у встановлені строки під час карантину.

Крім того, проєктом пропонується:

  • запровадити мораторій на проведення планових заходів державного нагляду (контролю) до кінця поточного року, зняти обмеження щодо надання державної цільової підтримки на види бізнесу, які здійснюють виробництво та/або реалізацію зброї, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, обмін валют. Це дозволить їм претендувати на отримання фінансування від державних програм підтримки бізнесу;
  • спростити перелік документів, які необхідно подавати для отримання ліцензії на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, устаткування підвищеної небезпеки;
  • автоматично продовжити дію ліцензій закладів громадського харчування на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, термін дії яких закінчився під час карантину на період продовження карантину та 3 міс після закінчення;
  • автоматично продовжити дію ліцензій та інших дозвільних документів на роботу у сфері використання ядерної енергії;
  • автоматично продовжити дію документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності до закінчення карантину та 3 міс після.

Вважаємо запропоновані пропозиції такими, що не сприятимуть досягенню мети законопроєкту. Відтермінування видачі ліцензій у таких сферах як ядерна енергія, виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація (застосування) машин, продаж алкогольних та тютюнових виробів може призвести до суттєвих зловживань.

Рекомендація: відхилити законопроєкт.

Забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною (№ 3695-1 від 02.07.2020)

Проєкт закону № 3695-1 пропонує реформувати трудове законодавство у сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею, забезпечуючи однакові умови як для жінок, так і для чоловіків у можливості скористатись відповідними гарантіями. 

Встановлюється новий вид відпустки, а саме оплачувана відпустка у разі народження дитини тривалістю до 14 календарних днів батьку, бабусі, дідусю за певних умов, яка надається не пізніше ніж за два тижні з дня народження дитини. Також передбачається, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на рівних умовах одному з батьків дитини. 

Відповідні гарантії також можуть поширюватись і на військовослужбовців із застосування ч. 5 ст. 11 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.

Рекомендація: підтримати законопроєкт.

Порядок забезпечення житлом осіб з інвалідністю (№3780 від 02.07.2020)

Проєкт закону № 3780 пропонує встановити порядок забезпечення осіб з інвалідністю житлом, що буде пристосованим до їх особливих потреб, шляхом обміну житла, займаного на умовах найму, або надання житла за умови передачі займаного житла, яке перебуває у приватній власності особи з інвалідністю, у власність територіальної громади. Такі особи матимуть право стати на квартирний облік, навіть якщо не вони не потребуватимуть поліпшення житлових умов. 

Така процедура поширюватиметься і на осіб з інвалідністю внаслідок війни, що теоретично може бути швидким шляхом отримання належного житлового приміщення, на відміну від механізму, який встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719.

Рекомендація: прийняти законопроєкт.

Допомога на випадок безробіття для ФОП (№ 3782 від 02.07.2020)

Проєкт закону № 3782 пропонує уточнити можливість отримання фізичними особами-підприємцями, які є застрахованими особами та звільнені від сплати за себе єдиного соціального внеску (ЄСВ), допомоги у разі часткового безробіття на період карантину. Така допомога надаватиметься з розрахунку двох третин розміру мінімальної заробітної плати (3148,6 грн.), встановленої законом. Також проєкт пропонує звільнити таких осіб від обов’язку подавати довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців задля отримання допомоги.

Право на допомогу також матимуть і фізичні особи-підприємці, які є особами з інвалідністю внаслідок війни.

Реструктуризація заборгованості за житлово-комунальні послуги (№ 3767 від 01.07.2020)

Для реструктуризації (встановлення графіку погашення) боргу за спожиті житлово-комунальні послуги проєкт №3767 пропонує громадянам укладення договорів з надавачами послуг про щомісячне рівномірне погашення реструктурованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні послуги. 

Розмір щомісячного платежу реструктурованої заборгованості складає 15% середньомісячного  сукупного  доходу  домогосподарства (конкретний розмір платежу обчислюється за формулою, яка передбачена проєктом). Укладення договору про реструктуризацію заборгованості не впливає на можливість отримати субсидію. Проте проєкт № 3767 не містить норм щодо зміни договору реструктуризації у випадку зміни рівня доходів домогосподарства (наприклад, у випадку настання тяжких життєвих обставин). Водночас відповідно до вимог перехідних положень проєкту № 3767 детальний порядок реструктуризації та форма договору мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України.

Рекомендація: законопроєкт потребує доопрацювання.

Відновлення можливості списання коштів бюджету Казначейством України для виконання рішення суду (№ 3777 від 02.07.2020)

Проєкт закону пропонує відновити чинність ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, де вказано, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Дія цього положення тимчасово до 1 січня 2021 року призупинена Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 553-ІХ від 13.04.2020 року. Відновивши чинність ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, виконуватиметься ст. 129 Конституції України, яка регламентує, що однією із основних засад судочинства є обов’язковість судового рішення. Також буде виконуватися ч. 4 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», що передбачає 3-місячний строк на стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, державне підприємство.

Рекомендація: прийняти законопроєкт.

Забезпечення виконання судових рішень (№ 3795 від 03.07.2020)

Проєкт закону № 3795 пропонує внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо запровадження механізму повернення майна громадянам і юридичним особам після закінчення граничного строку їх перебування у слідчих ізоляторах або після зняття судом арешту з майна, а також встановлення відповідальності посадових осіб у разі порушення відповідного порядку. Встановлено, що участь представника або законного представника потерпілої юридичної особи, незалежно від форми власності, в тому числі фізичної особи-підприємця, у судових засіданнях в справах щодо злочинів проти власності є обов’язковими.

Рекомендація: може бути прийнятий за основу.

Створення Бюро економічної безпеки України (3087-д від 02.07.2020)

Для уникнення дублювання функцій та повноважень, зменшення тиску на суб’єктів господарювання передбачено створення єдиного органу, відповідального за боротьбу з економічними злочинами. Проєкт спрямований на регулювання прав та обов’язків, компетенцій новоствореного органу.

Окрім того, проєкт №3087-д передбачає внесення змін до КУпАП та КК України. Адміністративним правопорушенням пропонується визнати використання ознак належності до Бюро, що, без вичерпного переліку таких ознак, суперечить принципу законодавчої визначеності. Новий склад злочину, що пропонується проєктом, містить таке діяння як розкрадання, хоча чинний КК України не містить цього поняття, воно було передбачено ще Кримінальним кодексом 1960 року.

Рекомендація: доопрацювати законопроєкт.

Зміни до Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту (№ 3751 від 26.06.2020) 

Проєкт закону №3751 від 26.06.2020 переважно стосується врегулювання деяких технічних моментів. Зокрема,  приведення у відповідність  до термінології закону “Про освіту” та деяких указів Президента. 

Також проєкт посилює відповідальність за дисциплінарні проступки служби цивільного захисту, а саме передбачає, що дія дисциплінарного стягнення у вигляді попередження може бути знята не раніше ніж через 6 міс. Також пропонується додати до переліку дій, які є порушенням службової дисципліни,  втрату службового посвідчення та порушення закону “Про запобігання корупції”. Водночас проєкт пропонує включити такий вид дисциплінарного стягнення як зауваження. 

Рекомендація: проєкт може бути підтриманий.

Відшкодування завданої шкоди (№3752 від 26.06.2020)

Цивільний кодекс України передбачає право на матеріальне відшкодування потерпілому шкоди, завданої внаслідок вчинення злочину. Проєкт №3752 пропонує деталізувати норми щодо відшкодування, додатково заначивши, що саме повинно бути відшкодовано: курс лікування, недоотриманий дохід внаслідок ушкодження здоров’я, ортезно-терапевтичні засоби. В чинній нормі вже є перелік,  що має бути відшкодовано, в деталізації немає потреби. 

Також проєкт №3752 пропонує передбачити можливість держави звертатись за поверненням коштів, які були виплачені із державного бюджету у вигляді компенсації потерпілому, якщо майновий стан потерпілого змінився. Чинна редакція Цивільного кодексу передбачає, що у випадку, коли особу злочинця не встановлено,   ці кошти відшкодовуються з державного бюджету. Однак механізм,  яким чином буде оцінюватись зміна майнового стану особи,  в проєкті відсутній.

Рекомендація: відправити на доопрацювання.

Завантажити PDF