110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Вісник №98

На засіданнях ВРУ в період із 29 вересня до 2 жовтня планується розгляд таких законопроєктів

 

Проходження державної служби (проєкт 3748 від 26.06.2020)

Законопроєкт покликаний удосконалити правове регулювання виконання обов’язків державної служби. Удосконалено порядок проведення спеціальної перевірки кандидатів на посади державних службовців. У випадку виявлення перевіркою розбіжностей у декларації особі буде запропоновано надати письмові пояснення (чинний Закон передбачає надання пояснень або виправлення декларації як альтернативу). Деталізується механізм відкладеного права учасників конкурсу на призначення на посаду, у випадку, якщо переможець конкурсу не зміг обійняти таку посаду або впродовж року вона стала вакантною. Законопроєкт закладає основи формування кандидатського та кадрового резерву для прискорення заміщення вакантних посад державної служби. Формування детального порядку функціонування таких резервів, як і реалізація інших норм, покладається на КМУ (що в цілому може негативно вплинути на захист прав громадян, які бажають обійняти посаду держслужбовця).

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт у частині функцій і повноважень КМУ.

 

Звільнення від сплати судового збору за оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення (проєкт №3424 від 04.05.2020)

Законопроєкт пропонує звільнити осіб від сплати судового збору у випадку оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення (іноді сума такого збору перевищує розмір накладеного стягнення). Законопроєкт було прийнято в першому читанні.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

 

Приєднання України до Конвенції про заснування Міжнародної організації законодавчої метрології  (№ 0067 від 07.09.2020)

Основна мета проєкту це приєднання до Конвенції про заснування Міжнародної організації законодавчої метрології з наміром набуття Україною статусу держави члена Міжнародної організації законодавчої метрології (далі – МОЗМ). МОЗМ – це міжурядова організація, заснована в 1955 році для здійснення міжнародної гармонізації процедур законодавчої метрології. Станом на сьогодні Україна є лише  членом-кореспондентом МОЗМ. Такий статус дозволяє нам брати участь, без права голосу, у засіданнях Міжнародної конференції законодавчої метрології МОЗМ та Міжнародного комітету законодавчої метрології; роботі технічних комітетів МОЗМ та підкомітетів МОЗМ; технічній роботі проєктних груп МОЗМ; роботі керівного комітету системи сертифікації МОЗМ. 

Переваги статусу держави члена МОЗМ:

  • право голосу в усіх органах МОЗМ; 
  • участь у голосуванні на всіх етапах затвердження рекомендацій МОЗМ;
  • можливість стати членом проєктних груп МОЗМ; 
  • можливість брати участь у системі сертифікації МОЗМ; 
  • можливість створити орган видачі сертифікатів МОЗМ в Україні за системою сертифікації МОЗМ (сертифікати МОЗМ визнаються усіма державами членами МОЗМ). 

Однак ключова перевага, яка зараз уже потрібна Україні, це те, що приєднання до Конвенції дозволить вітчизняним виробниками ЗВТ (зважувальних приладів, лічильників води, тепла, газу, електричної енергії тощо) розміщувати свою продукцію на ринках держав членів МОЗМ без проведення додаткових процедур її оцінювання, а також брати участь у визначенні пріоритетів технічної роботи МОЗМ.  Для України надзвичайно важливим є участь у розробленні нових документів МОЗМ 

R 91 “Радарні вимірювачі швидкості автомобілів“, R 140 “Вимірювальні системи для газоподібних палив“, R 79 “Вимоги до маркування фасованої продукції“. 

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

 

Безпека та якість крові і її компонентів (законопроєкт 3648 від 12.06.2020)

Законопроєкт №3648 передбачає ліцензування господарської діяльності у сфері заготівлі й тестування донорської крові та компонентів крові незалежно від їхнього кінцевого призначення, переробки, зберігання, розподілу й реалізації донорської крові та компонентів крові, які призначені для трансфузії.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

 

Відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян (проєкт №3911 від 21.07.2020)

Законопроєкт № 3911 пропонує посилити відповідальність за вчинення злочину, передбаченого ст. 259 КК України, встановивши додаткове факультативне покарання — конфіскацію майна. Основна мета — зменшення кількості завідомо неправдивих повідомлень про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності, особливо, якщо об’єктами таких діянь стали критично важливі об’єкти інфраструктури або об’єкти чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади, без розширення повноважень правоохоронних органів. Законопроєкт зумовлений збільшенням кількості таких завідомо неправдивих повідомлень за останні роки.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

 

Реструктуризація кредитних заборгованостей за кредитними договорами на період АТО (2781 від 17.01.2020)

За чинним законодавством забороняється нарахування пені, штрафів на суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами з 14 квітня 2014 року (на час проведення АТО) для ВПО та осіб, які проживають на території проведення АТО. Проєктом пропонується звільнити такі кредити також від сплати процентів, пропонується передбачити норму, відповідно до якої  після повернення окупованих територій під юрисдикцію України банки та інші фінансові установи зобов’язані будуть здійснити реструктуризацію заборгованості за такими кредитними договорами на термін, не менше тривалості антитерористичної операції без нарахування відсотків. Однак держава не може втручатись у діяльність банків (ст. 5 ЗУ “Про банки і банківську діяльність”. Пропонується поширити дію Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на 12 місяців після завершення АТО. Технічна проблема полягає у відсутності законодавчо визначеної інформації про наявність/відсутність АТО з огляду на проведення ООС. Згідно з висновком комітету, не впливає на показники бюджету, профільний комітет рекомендує прийняти проєкт за основу. Головні зауваження ГНЕУ – невідповідність пільги щодо звільнення від штрафів, пені та процентів на час проведення АТО та дією самого ЗУ, яку пропонується продовжити на строк 12 міс. після завершення АТО (наразі 6). Крім того сплата відсотків за кредитом, як вказує ГНЕУ є частиною зобов’язання, а тому повинна виконуватися (проте наразі пільга щодо сплати відсотків застосовується для військовослужбовців).

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.

 

Конкретизація категорії військових із числа осіб, які залучалися до ліквідації Чорнобильської катастрофи (№3095 від 20.02.2020)

Метою законопроєкту є конкретизація у Примітці осіб, які належать до військовослужбовців. Як правило, військові комісаріати призивають військовозобов’язаних як на військові збори, так і на ліквідацію техногенних катастроф. 

Разом з тим загони спецзахисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Київської та Житомирської областей були направлені для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 01.05.1986 № 3/199, а не військовими комісаріатами. У подальшому бійці загонів спецзахисту стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних із ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. 

Проєктом пропонується вважати військовослужбовцями в значенні статті 10 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” осіб, які були в загонах спецзахисту формувань Цивільної оборони.

Рекомендація ЮС: відхилити законопроєкт.

 

Незаконне використання документів (№3946 від 30.07.2020)

Проєкт посилює кримінальну відповідальність за викрадення, привласнення, збут, підроблення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та/або використання завідомо підроблених таких документів. До документів, що підтверджують спеціальний статус особи, можуть належати, наприклад, посвідчення учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих. Набуття чинності законопроєктом №3946 потенційно може зменшити кількість випадків підроблення, викрадення або використання загублених документів (серед іншого й ветеранських посвідчень, які дають право на отримання пільг). Проте чинну статтю 357 Кримінального кодексу України проєктом пропонується доповнити таким діянням як “викрадення, привласнення, вимагання важливих особистих документів”. Визначення поняття або вичерпних характеристик важливого особистого документа (про який ідеться й у чинній частині 3 ст. 357 КК України зараз) не наведено, що потенційно може призвести до суб’єктивного застосування цієї статті та виходу суду за межі дискреційних повноважень. Законопроєкт повинен ліквідувати недоліки чинного КК України, а не сприяти їхньому збереженню.

Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.

 

Кредитні пільги для ВПО (проєкт 2329 від 29.10.2019)

Проєкт пропонує:

  1. обмеження розміру процентів за користування кредитом (розмір процентів не може бути більшим, ніж  проценти,  нараховані до настання терміну виконання зобов’язання);
  2. заборону  нарахування неустойки та стягнення з ВПО збитків (що фактично є визнанням з боку держави об’єктивних обставин, які призвели до неможливості обслуговувати борги);
  3. звільнення ВПО від відповідальності за порушення грошових зобов’язань, у  частині  нарахування інфляційного збільшення  та трьох відсотків  річних;
  4. заборону на уступку прав вимоги за кредитними договорами ВПО на користь інших осіб. Таке правило не дозволить банкам та іншим кредиторам передавати право вимоги боргу колекторським або іншим компаніям. 

Дія Закону поширюватиметься на всіх кредиторів внутрішньо переміщених осіб, що не дозволить викривляти його тлумачення та застосовувати вибірково. 

Норма надає можливість зменшити борг  лише тим боржникам, які до моменту початку АТО сумлінно виконували грошові зобов’язання, і не надає такої можливості тим, хто після початку АТО не здійснив жодного платежу.

Законопроєкт потребує внесення змін до прикінцевих положень ЗУ “Про банки  і банківську діяльність”, ЗУ “Про споживче кредитування”. 

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати в першому читанні з подальшим доопрацюванням.

 

Розширення видів виплат, які мають бути компенсовані (№ 3817 від 09.07.2020)

Закон України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати” зобов’язує компенсувати втрату доходу, пов’язану із затримкою деяких видів виплат. До таких виплат належать пенсії, соцвиплати, стипендія та зарплата. 

Проєкт № 3817 від 09.07.2020 пропонує розширити цей перелік і додати до нього додаткову пенсію, цільову грошову допомогу, пенсію за особливі заслуги перед Україною та інші доплати до пенсії, а також суму індексації доходів громадян. 

У пояснювальній записці зазначено, що проєкт не призведе до додаткових видатків із державного бюджету, що не відповідає дійсності.   

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити до надання фінансово-економічного обґрунтування.

 

Законопроєкти, які будуть розглянуті на засіданні Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (28 вересня)  

 

Соціальний захист у період карантину (законопроєкт №3486 від 15.05.2020)

Законопроєкт пропонує розширити можливості використання сум адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, через Фонд соціального захисту інвалідів, серед іншого, для: 

1) надання підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам, які використовують найману працю та забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю із числа зареєстрованих безробітних за направленням центрів зайнятості, компенсацій, визначених у Законі України “Про зайнятість населення”; 

2) надання особам з інвалідністю, із числа зареєстрованих безробітних, компенсацій, визначених Законом України „Про зайнятість населення”;

Крім того, проєкт унеможливлює припинення допомоги по безробіттю через невідвідування центру зайнятості особою в період карантину.

Законопроєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.

 

Допомога по безробіттю не лише через COVID-19 (проєкт №3010а від 26.08.2020)

У березні 2020 року було збільшено допомогу по безробіттю у зв’язку з карантином через COVID-19.  Проєкт №3010а пропонує виплачувати допомогу по безробіттю не лише через карантин у зв’язку з COVID-19, а й унаслідок інших інфекційних хвороб. Крім того, проєкт пропонує передбачити механізм повернення вказаної допомоги, який буде визначено Кабінетом Міністрів України.

Позиція Юридичної сотні: проєкт може бути підтриманий.

Завантажити PDF