110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України

Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України

 

Громадянство для іноземців, які брали участь в АТО/ООС (законопроект №3433)
Проект закону №3433 передбачає впровадження спрощеної системи отримання посвідки на тимчасове проживання та отримання громадянства для іноземців-учасників АТО/ООС, а також встановлює заборону на примусове повернення такої особи в державу походження або третю державу, яка вчинила акт агресії проти України або в державу, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України.

02 жовтня 2018 року законопроект №3433 було прийнято в першому читанні, наразі очікується розгляд у другому читанні.

За результатами розгляду у другому читанні рекомендуємо прийняти законопроект №3433 в цілому.

 

Відповідальність за незаконне носіння військової форми, державних нагород та наругу над місцем поховання захисників України (законопроект №9217)

Згідно з чинним законодавством особи, які незаконно носять військову форму одягу, підробляють державні нагороди не несуть за це ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності. За руйнування монумента, спорудженого в пам’ять борців проти нацизму в роки Другої світової війни особа несе відповідальність у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк від 3-х до 5 років, а за ті ж самі дії щодо пам’ятного знака, спорудженого в пам’ять осіб, які брали участь в АТО/ООС відповідальність може обмежуватись лише штрафом до 850 гривень.

Законопроект №9217 передбачає:

  • відповідальність за незаконне носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців, тобто форми, яка затверджена відповідними наказами;
  • відповідальність за підробку ордена, медалі, нагрудного знака до почесного звання, президентської відзнаки, орденської стрічки; 
  • збільшення розміру штрафу за купівлю, продаж чи іншу оплатну передачу ордена, медалі, нагрудного знака до почесного звання;
  • кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування могили чи пам’ятника спорудженого в пам’ять осіб, які брали участь в АТО/ООС, учасників Революції Гідності.

18 грудня 2018 року законопроект №9217 було прийнято в першому читанні.

За результатами розгляду пропонуємо Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендувати ВРУ прийняти законопроект №9217 в другому читанні та в цілому.

 

Соціальний захист заручників (законопроект №8337)

Вказаним законопроектом пропонується доповнити Закону України «Про боротьбу з тероризмом» новим розділом ІV-І щодо соціального захисту заручників. Цей розділ передбачає комплекс соціальних гарантій лише для заручників, серед яких: першочергове безоплатне медичне забезпечення; право на відстрочку платежів за кредитними зобов’язаннями на час тримання особи як заручника; одноразова грошова допомога колишнім заручникам і членам сім’ї в разі смерті заручника. Наразі вносити зміни в Закон України «Про боротьбу з тероризмом» недоцільно, оскільки цей Закон визначає гарантії правового і соціального захисту громадян у зв’язку із участю в боротьбі з тероризмом, тоді як конфлікт між РФ і Україною є збройною агресією, а антитерористична операція завершилась у квітні 2018 року. Таким чином, фізичні особи, які були захоплені в заручники з 1 травня 2018 року будуть позбавлені соціального захисту відповідно до законопроекту в разі його прийняття.

Крім того, законопроект містить ряд інших суттєвих недоліків: проект поширюється лише на заручників, поза нормою залишаються полонені та в’язні Кремля; визначення заручника є занадто обширним та нечітким; процедура надання статусу особи, які підпадатимуть під дію Закону, є неприйнятною.

Водночас, 19 грудня 2018 року Комітет ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендував прийняти в першому читанні за основу  проект Закону «Про правовий статус і соціальні гарантії осіб, які незаконно позбавлені волі, заручники, або засуджені на тимчасово окупованих територіях України та за її межами» № 8205 від 27.03.2018 року, який є значно досконалішим.

Враховуючи наведене, вважаємо доцільнішим прийняти в першому читанні за основу законопроекту №8205.

 

Медичне забезпечення осіб з інвалідністю внаслідок війни (законопроекти №7442 і 7442-д)
Законопроектами пропонується доповнити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормою щодо права осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних з:

– перебуванням учасників бойових дій на території інших держав;

– участю в АТО/ООС (в тому числі для волонтерів та добровольців)

на одержання безоплатної медичної допомоги в закладах охорони здоров’я МОУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, Держспецзв’язку України, МВС, інших центральних органів виконавчої влади та військових формувань.

За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект №7442-д за основу та в цілому.

 

Нові військові звання за євроатлантичними стандартами (законопроект №10181)

Законопроект №10181 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби)».

Законопроектом пропонується ряд змін до Статутів Збройних сил України. Зміни стосуються назв військових посад та обов’язків за посадою. Проект спрямований на приведення у відповідність військових звань із стандартами, прийнятими в країнах-членах НАТО, що у свою чергу сприятиме зручності спілкування з партнерами Альянсу та взаємосумісності підрозділів.

Рекомендуємо ВРУ підтримати законопроект №10181 за основу та в цілому.

Також нагадаємо, що 26.02 ВРУ відхилила та зняла з розгляду законопроект 6372 щодо зміни військових звань за євроатлантичними стандартами, положення якого є подібними за змістом до положень законопроекту №10181.

 

Завантажити PDF