Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України та засідань Комітетів Верховної Ради.
Громадянство для іноземців, які брали участь в АТО/ООС (законопроект №3433)
Проект закону №3433 передбачає впровадження спрощеної системи отримання посвідки на тимчасове проживання та отримання громадянства для іноземців-учасників АТО/ООС, а також встановлює заборону на примусове повернення такої особи в державу походження або третю державу, яка вчинила акт агресії проти України або в державу, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України.
02 жовтня 2018 року законопроект №3433 було прийнято в першому читанні, наразі очікується розгляд у другому читанні.
За результатами розгляду у другому читанні рекомендуємо прийняти законопроект №3433 в цілому.
Медичне забезпечення осіб з інвалідністю внаслідок війни (законопроекти №7442 і 7442-д)
Законопроектами пропонується доповнити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормою щодо права осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних з:
– перебуванням учасників бойових дій на території інших держав;
– участю в АТО/ООС (в тому числі для волонтерів та добровольців)
на одержання безоплатної медичної допомоги в закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, інших центральних органів виконавчої влади та військових формувань.
За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект №7442-д за основу та в цілому.
Відповідальність за незаконне носіння військової форми, державних нагород та наругу над місцем поховання захисників України (законопроект №9217)
Згідно з чинним законодавством особи, які незаконно носять військову форму одягу, підробляють державні нагороди не несуть за це ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності. Відповідальність за осквернення або руйнування могили, пам’ятника виникає лише щодо таких, що споруджені в пам’ять осіб, які боролися проти нацизму в роки Другої світової війни або воїнів-інтернаціоналістів. Водночас, ті ж дії щодо могил, пам’ятників, споруджених в пам’ять захисників України не караються законодавством.
Законопроект №9217 передбачає: відповідальність за незаконне носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців, тобто форми, яка затверджена відповідними наказами; відповідальність за підробку ордена, медалі, нагрудного знака до почесного звання, президентської відзнаки, орденської стрічки; збільшення розміру штрафу за купівлю, продаж чи іншу оплатну передачу ордена, медалі, нагрудного знака до почесного звання; кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування могили чи пам’ятника спорудженого в пам’ять осіб, які брали участь в АТО/ООС, учасників Революції Гідності.
18 грудня 2018 року законопроект №9217 було прийнято в першому читанні.
За результатами розгляду пропонуємо Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендувати ВРУ прийняти законопроект №9217 в другому читанні та в цілому.
Заборона екстрадиції на посилення правового захисту іноземців, які брали участь в АТО/ООС (законопроект №9264)
Законопроект передбачає спрощення порядку надання іноземцям, які брали участь в АТО/ООС дозволу на імміграцію (1 рік з моменту участі у захисті територіальної цілісності та недоторканості України). Також проектом пропонується встановити заборону видачі осіб, які є іноземцями або особами без громадянства на запит від держави-агресора про видачу особи за вчинення «політичних» правопорушень. До того ж законопроектом №9264 вносяться зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо заборони вимагати документи від іноземців та осіб без громадянства, одержання яких такими особами можливе лише за умови звернення до офіційних органів своєї країни або виїзду до такої країни, такі ж зміни вносяться законопроектом №3433 до Закону України «Про громадянство України».
Незважаючи на те, що законопроект має на меті врегулювання питань захисту прав та законних інтересів іноземців та осіб без громадянства, які брали участь в АТО/ООС, він не відповідає нормам міжнародного права. Видача будь-яких осіб державі-агресору має здійснюватися відповідно до положень Європейської конвенції про видачу правопорушників, яка є ратифікована Україною, а не відповідно до норм національного законодавства.
За результатами розгляду пропонуємо Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин, і міжнаціональних відносин рекомендувати ВРУ повернути законопроект №9264 на доопрацювання.
Завантажити PDF