Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України.
Нові військові звання за євроатлантичними стандартами (законопроект №6372)
Звання військовослужбовців сержантського та старшинського складу в Україні не відповідають стандартам НАТО. Особливо гостро це питання постає під час проведення спільних військових навчань України та країн-членів НАТО.
Законопроект 6372 передбачає зміну назв військових звань в Україні у відповідність із стандартами НАТО. Враховуючи стандарти країн членів НАТО законопроектом пропонується: 1) скасувати військові звання «прапорщик», «старший прапорщик» і ввести замість них звання «штаб-сержант» та «майстер-сержант»; 2) скасувати військові корабельні звання «мічман», «старший мічман» і ввести замість них звання «штаб-старшина» та «майстер-старшина»; 3) запровадження звання «головний сержант» замість військового звання «старшина»; 4) скасувати звання молодшого сержанта; 5) введення таких звань як «старший майстер-сержант» та «головний майстер-сержант» (корабельних «старший майстер-старшина», «головний майстер-старшина»).
Однак, ініціаторами законопроекту не було взято до уваги інші законодавчі акти та Статути для актуалізації термінів. Так, законопроектом вносяться зміни лише до трьох нормативно-правових актів: Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Враховуючи наведене, за результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект за основу в першому читанні.
Упорядкування дисциплінарних повноважень та заміна військових звань (законопроекти №7549 і №7549-1)
Законопроект №7549 спрямований на удосконалення законодавства України з питань проходження військової служби у Збройних Силах України шляхом внесення змін до статутів Збройних Сил України та законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про військову службу правопорядку у Збройних Силах України» з метою упорядкування дисциплінарних повноважень посадових осіб, врегулювання деяких питань повсякденної діяльності, визначення прав та обов’язків головних сержантів та головних старшин підрозділів військових частин Збройних Сил України, легітимізації у Збройних Силах України традиційного вітання «Слава Україні! – Героям слава!»
Оскільки законопроектом передбачено запровадження нових військових звань, які лише запропоновані у проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо військових звань військовослужбовців» (законопроект № 6372), то законопроекти № 7549 та № 6372 доцільно розглядати одночасно.
Законопроект №7549-1 стосується лише військових вітань в Збройних Силах України, в цьому аспекті варто згадати, що відповідні зміни були внесенні Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вітання «Слава Україні! – Героям слава!», який набув чинності 14.10.2018 року.
Беручи до уваги те, що законопроект №7549-1 пропонує зміни щодо військових вітань, які вже були реалізовані вищезазначеним Законом, а також враховуючи висновки Головного науково-експертного управління, рекомендуємо прийняти законопроект №7549 за основу в першому читанні.
Соціальні послуги (законопроект №4607)
На основі аналізу досвіду правового регулювання в сфері надання соціальних послуг у Франції та Великобританії було підготовлено законопроект №4607, який спрямований на зміни в частині адміністрування соціальних послуг, підвищення статусу соціальних працівників та інших фахівців, що надають соціальні послуги, забезпечення захисту прав осіб, які отримують соціальні послуги, розширення повноважень місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань організації надання соціальних послуг за місцем проживання осіб, які отримують такі послуги.
Що стосується ветеранів, то законопроектом передбачається пільга для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасників війни та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – позачергове влаштування до установ, що надають соціальну послугу догляду. У разі неможливості надання послуги догляду відшкодовуються витрати пов’язані з доглядом за ветераном. Сьогодні законодавством передбачено для таких осіб пільгу у вигляді позачергового влаштування до закладів соціального захисту населення, а також обслуговування службами соціального захисту населення вдома.
Законопроект потребує доопрацювання, зокрема, з технічних питань та інших зауважень, які містяться у висновку Головного науково-експертного управління.
Медичне забезпечення осіб з інвалідністю внаслідок війни (законопроекти №7442 і 7442-д)
Законопроектами пропонується доповнити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормою щодо права осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних з:
– перебуванням учасників бойових дій на території інших держав;
– участю в антитерористичній операції/у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях
на одержання безоплатної медичної допомоги в закладах охорони здоров’я Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерства внутрішніх справ України, інших центральних органів виконавчої влади та військових формувань.
За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект №7442-д за основу та в цілому.
Завантажити PDF