110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Найважливіші Закони, які було прийнято за період 8 сесії Верховної Ради України у сфері соціального захисту військових та ветеранів

Цього тижня в порядку денному засідань Верховної Ради України.
Додаткові дні відпустки (Закон №2442-VIII)
Відповідно до Закону щорічна відпустка для військовослужбовців, відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин, які надаються в особливий період під час дії воєнного стану тепер будуть надаватись без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець. Однак, механізм підтвердження проїзду туди і назад до місця проведення відпустки повинен бути врегульований нормативно-правовим актом Міністерства оборони України.
Закон було прийнято 22.05.2018, набрав чинності – 27.06.2018 року.

Вдосконалення окремих питань виплати ОГД іноземцям (Закон №2409-VIII)
З квітня 2017 року розмір ОГД родині в разі загибелі військовослужбовця або ж при отриманні інвалідності було збільшено. Однак, поза нормою закону залишилися сім’ї іноземців, які загинули в АТО, а також іноземці, які стали інвалідами внаслідок участі в АТО.
Законом встановлено однаковий розмір ОГД для всіх військовослужбовців, в тому числі для іноземців, які на законних підставах проходять військову службу в ЗСУ за контрактом.
Виплата родині в разі загибелі військовослужбовця-іноземця тепер становить 1 321 500 грн. (750 прожиткових мін.). Розміри виплати при встановленні інвалідності військовослужбовцю-іноземцю становить:  
•I група – 704 800 грн (400 прожиткових мін.)
•II група – 528 600 грн (300 прожиткових мін.)
•III група – 440 500 грн (250 прожиткових мін.).
В разі часткової втрати працездатності – 123 340 грн (70 прожиткових мін.).
Закон набрав чинності 16.05.2018 року.

Деякі питання  проходження військової служби (Закон №2397-VIII)
Законом урегульовано питання звільнення військовослужбовців, які уклали контракти про проходження військової служби до кінця особливого періоду і отримали право на звільнення ще у 2017 році та у 2018 році. Тепер військовослужбовці, які уклали контракт «до кінця особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію» та вислужили не менше 24 місяців, за їх бажанням можуть бути звільнені з військової служби не пізніше як через 3 місяці з дня набуття такого права.
Законом також надано право залишатись на військовій службі військовослужбовцям, які отримали травми, поранення чи інші ушкодження здоров’я під час участі в бойових діях.
Закон підвищує граничний вік (до 30 років) прийому громадян (у тому числі військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів.
Також Законом скасовано необґрунтовані обмеження щодо служби жінок у військовому запасі, тепер граничний вік перебування в запасі для жінок як і для чоловіків становить 60-65 років (залежно від звання).
Закон набрав чинності 23.06.2018 року.

Пенсія у разі втрати годувальника (Закон №2377-VIII)
Законом передбачено право на отримання пенсії у разі втрати годувальника не тільки для вихованців, учнів і студентів навчальних закладів до досягнення ними 23-х, але й для курсантів, слухачів військово-навчальних закладів. Раніше діти загиблих (померлих), які є курсантами чи слухачами військових вищих навчальних закладів були позбавлені можливості отримувати пенсію у разі втрати годувальника, що було дискримінацією та порушенням їхніх прав.
Закон набрав чинності 22.06.2018 року.

Питання встановлення інвалідності (Закон №2318-VIII)
Законом передбачено, що інвалідність встановлюється безстроково особам, у яких ампутовано кінцівки, особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, а також у разі наявності анатомічних дефектів, інших необоротних функцій органів і систем організму, що передбачені постановою КМУ «Про затвердження переліку анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду» №10 від 21.01.15
Законом також передбачено, що у разі якщо особа, яка звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд (переогляд), то такий огляд (переогляд) здійснюється вдома або в лікувальному закладі, в якому перебуває особа.
Закон набрав чинності 06.04.2018 року.

Забезпечення права на безкоштовну освіту (Закон №2300-VIII)
За чинним законодавством учасники бойових дій можуть отримати підтримку від держави на здобуття освіти. Однак скористатися пільгою можна лише до досягнення 23 років. Вікове обмеження не дозволяє більшості учасників бойових дій використати надану пільгу.
Законом розширено коло учасників бойових дій та їхніх дітей, які мають прав на державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.  Зокрема, особам, які брали безпосередню участь в АТО у складі добровольчих формувань, що в подальшому були включені до складу Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, учасникам бойових дій на території інших країн та їхнім дітям. Також знято обмеження, відповідно до якого держава забезпечує державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти лише до 23-х років.
Закон набере чинності з 01.01.2019 року.

Виплата компенсації військовослужбовцям за піднайом житла (Закон №2288-VIII)
Відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на отримання компенсації за оренду житла передбачено лише для осіб офіцерського складу. Сержанти змушені сплачувати оренду житла зі свого житлового забезпечення, що негативно впливає на мотивацію до проходження військової служби.
Закон передбачає надання компенсації за піднайом (найом) житла для військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу.  Проте для того, щоб норма діяла Кабінет Міністрів України повинен видати Порядок виплати компенсації за піднайом житла.
Закон набрав чинності 21.03.2018 року.

Завантажити PDF