Під час пленарного засідання ВРУ 03.03.2022 було ухвалено низку важливих законопроєктів.
Мобілізація
ВРУ підтримала указ Президента про загальну мобілізацію.
У зв’язку з агресією РФ на території України Президент України Указом № 69/2022 від 24 лютого 2022 року оголосив проведення загальної мобілізації протягом 90 діб. Черговість та обсяги проведення мобілізації повинен визначити ГШ ЗСУ. Насамперед будуть мобілізовувати осіб, які мають бойовий досвід, військовослужбовців, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом, а вже далі військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри, й інших громадян, що не мають вікових та фізичних обмежень.
Мобілізація проводиться протягом 90 діб з дня набуття чинності указом (тобто після його затвердження Верховною Радою).
Кримінальна відповідальність за колабораціонізм
ВРУ прийняла законопроєкти №5143 та №5144 від 24.02.2021, які наразі очікують на підпис Президента.
Законопроєкт № 5143 встановлює низку обмежень для осіб, які мають непогашену або незняту судимість за здійснення колабораційної діяльності, як-от:
Окрім того, засудження уповноважених осіб політичних партій, громадських об’єднань, громадських формувань з охорони громадського порядку й державного кордону, релігійних та благодійних організацій, профспілок за вказане кримінальне правопорушення є підставою для заборони або припинення їхньої діяльності в судовому порядку.
Проєкт № 5144 має на меті криміналізувати колабораційну діяльність, доповнивши Кримінальний кодекс України статтею 111-1, яка передбачатиме відповідальність за співпрацю з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями. У такий спосіб буде обмежений доступ осіб, які вчинили правопорушення за цією статтею, до зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування.
Проєкт № 5144 визначає форми колабораціонізму, зокрема публічні заклики до підтримання рішення, дії, збройних формувань держави-агресора, окупаційної адміністрації, до співпраці з ними, до невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України. Окрім того, проєкт установлює, що заклики, заперечення вважаються публічними, навіть якщо вони розміщені в мережі Інтернет або за допомогою засобів масової інформації. Такі справи належать до компетенції слідчих органів безпеки, до того ж щодо них може застосовуватися спеціальне досудове розслідування.
Кримінальна відповідальність за погрозу військовослужбовцю, невизнання чи виправдання агресії рф
ВРУ підтримала проєкт №5102 від 18.02.2021, який передбачає кримінальну відповідальність за погрозу військовослужбовцю вбивством, насильством або знищенням майна , образу його честі і гідності, п час стримування російської агресії, а також за аналогічні діяння, учинені щодо близьких родичів або членів його сім’ї. Такі діяння передбачатимуть обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. Аналогічне покарання передбачено за виготовлення та поширення матеріалів, які містять образу честі та гідності військовослужбовців, заклики до насильства чи інші погрози щодо них та їхніх сімей.
Виправдання чи невизнання агресії рф каратиметься виправними роботами, арештом або позбавленням волі (строком до 3 років). Якщо таке діяння вчиняється повторно або службовою особою, або з використанням ЗМІ — покарання передбачено у виді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років із можливою конфіскацією майна.
03.03.2022 закон прийнято, готується на підпис Президентові.
Заборона пропагування дій держави-агресора
ВРУ підтримала проєкт №5101 від 18.02.2021, який вносить низку обмежень у діяльність преси, телебачення та радіомовлення. Зокрема, забороняється виправдовування, заперечення чи визнання правомірності агресії рф, визначення осіб, які здійснюють збройну агресію як “повстанців”, “ополченців” тощо. Підставами для заборони політичної партії в судовому порядку можуть також бути невизнання чи заперечення, виправдовування агресії рф, здійснення дій, спрямованих на зміну конституційного ладу в Україні, порушення її суверенітету та територіальної цілісності. Такі ж підстави є перешкодою для утворення громадських об`єднань.
Проєкт очікує на підпис Президента.
Діяльність правоохоронних органів в умовах воєнного стану (проєкт №7118 від 01.03.2022)
Проєкт дозволяє (в умовах воєнного стану) доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, віднесеного до підслідності Національного антикорупційного бюро України, іншому органу досудового розслідування. У випадку об’єктивної неможливості доступу до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (в умовах воєнного, надзвичайного стану, проведення АТО чи ООС) рішення про початок досудового розслідування приймається слідчим, прокурором, про що виноситься постанова; відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру, вносяться до нього за першої можливості, а процесуальні дії під час кримінального провадження фіксуються у відповідних документах. У випадку неможливості виконання слідчим суддею своїх повноважень (наприклад, щодо обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою строком до 30 днів) такі повноваження виконує керівник відповідного органу прокуратури, за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором. У разі неможливості звернутися до суду з обвинувальним актом строк досудового розслідування зупиняється. До зупинення досудового розслідування прокурор зобов’язаний вирішити питання про продовження строку тримання під вартою. Строк дії ухвали слідчого судді чи постанови прокурора про тримання під вартою може бути продовжений до одного місяця керівником відповідного органу прокуратури за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором.
Строк тримання під вартою може бути продовжений неодноразово в межах строку досудового розслідування. У разі неможливості проведення підготовчого судового засідання обраний під час досудового розслідування запобіжний захід у вигляді тримання під вартою вважається продовженим, але не довше ніж на два місяці.
03.03. 2022 закон прийнято, готується на підпис.
Участь цивільних осіб у захисті України
ВРУ підтримала законопроєкт №7120 від 02.03.2022, яким передбачено регулювання участі цивільних осіб у захисті України. Проєктом передбачена можливість для цивільних осіб (як громадян, так і іноземців чи осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України) отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї для захисту цілісності та незалежності України. Порядок та умови отримання зброї має розробити МВС. Закон не стосується порядку отримання зброї військовослужбовцями та особами, які підлягають мобілізації.
Цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України. Після припинення воєнного стану (упродовж 10 днів) люди, які отримали зброю відповідно до цього Закону, зобов’язані здати її разом із невикористаними боєприпасами до Нацполіції.
Закон прийнято, готується на підпис.
Посилення відповідальності за злочини проти основ нацбезпеки та проти власності в умовах дії воєнного стану (№7116 від 01.03.2022 та №7124 від 03.03.2022)
Проєкт №7116 пропонує обмежити застосування амністії щодо осіб, які винні у вчиненні державної зради чи диверсії. Посилюється також покарання за вчинення державної зради (позбавлення волі від 15 років до довічного з обов’язковою конфіскацією майна, натомість зараз покарання передбачає строк позбавлення волі від 12 до 15 років з можливою конфіскацією майна). У випадку вчинення диверсії проєкт передбачає кваліфікуючу ознаку — вчинення злочину в умовах збройного конфлікту або в період воєнного стану (у випадку її наявності передбачено покарання від 15 років до довічного позбавлення волі з обов’язковою конфіскацією майна).
Проєкт №7124 спрямований на посилення покарання за злочини проти власності в умовах воєнного або надзвичайного стану. Наприклад, кваліфікуючою ознакою крадіжки чи грабежу буде вчинення в умовах воєнного або надзвичайного стану (покарання за таке передбачатиме від 5 до 8 років позбавлення волі для крадіжки та від 7 до 10 років у випадку вчинення грабежу). Розбій в умовах воєнного або надзвичайного стану каратиметься позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років із конфіскацією майна. Посилено також відповідальність за мародерство: покарання передбачатиме від 5 до 10 років позбавлення волі (наразі — від 3 років).
Проєкти очікують на підпис Президента.
Захист інтересів суб’єктів подання звітності та платників податків у період дії воєнного стану (№7121 від 02.03.2022, №7125 від 03.03.2022 )
Фізичні особи, ФОП та підприємства відповідно до проєкту №7121 подають податкові, облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства, у документальній та (або) електронній формі через 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання звітності.
У період дії воєнного стану та впродовж 90 днів після його завершення адміністративна або кримінальна відповідальність, якщо вона передбачена за неподання звітності, не застосовується.
Якщо навіть у визначений законом строк особи не мають фізичної можливості подати необхідну звітність через наслідки їхньої участі в бойових діях, вони звільняються від адміністративної чи кримінальної відповідальності та подають звітність чи документи не пізніше 30 календарних днів з дня закінчення таких наслідків. На час воєнного стану будь-які перевірки щодо подання звітності уповноваженими органами не здійснюються.
Якщо платник податків не може своєчасно виконати свій обов’язок зі сплати податків та подання звітності, реєстрації податкових та акцизних накладних, то звільняється від санкцій, передбачених Податковим кодексом України, проте має виконати свої обов’язки впродовж 3 місяців із дати завершення воєнного стану (законопроєкт №7125). Цей проєкт також накладає мораторій на проведення податкових перевірок (нові не починаються, а розпочаті не завершуються). Платники податків, які у зв’язку з наслідками безпосередньої участі у воєнних діях не дотрималися вказаних строків, звільняються від відповідальності, якщо впродовж 1 місяця з дня завершення таких наслідків виконають свої обов’язки. Сума відшкодування вартості пального, витраченого при наданні послуг з перевезення для забезпечення потреб Збройних сил України та підрозділів територіальної оборони, не включається до складу оподатковуваного доходу фізичних осіб, які надають такі послуги. Якщо платник податків надавав послуги чи здійснював будь-які інші операції на користь ЗСУ чи іншим силовим формуванням без отримання відшкодування, такі операції не оподатковуються. Перебіг строків, визначених податковим законодавством, призупиняється. Ліцензії, термін дії яких завершився, або черговий платіж за які не був сплачений у період дії воєнного стану, вважаються подовженими. Усі необхідні дії для продовження ліцензій можна буде вчинити у період 30 днів після завершення воєнного стану.
Проєкти наразі готуються на підпис.
Примусове вилучення власності РФ та її резидентів (№7122 від 02.03.2022)
Примусове вилучення в Україні об’єктів права власності рф та її резидентів здійснюватиметься без будь-якого відшкодування. Рішення про примусове вилучення об’єктів власності прийматиметься РНБО та буде вводитися в дію Президентом. Проєкт такого рішення до РНБО подаватиме КМУ. Строки проведення примусового вилучення кожного об’єкта будуть визначатись у проєкті рішення. Не пізніше як у шестимісячний строк після скасування чи завершення воєнного стану в Україні указ Президента України, яким введено в дію рішення РНБО про примусове вилучення, підлягає затвердженню ВРУ. Реєстрація права власності на вилучені об’єкти за державою в особі Кабінету Міністрів України здійснюється за поданням КМУ виключно на підставі Указу Президента України. Об’єкти, здійснення державної реєстрації права власності на які не вимагається, переходять у власність держави одразу з моменту введення в дію указом Президента рішення РНБО.
Закон прийнято, очікує на підпис Президента.
Завантажити PDF