110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Продовження воєнного стану та мобілізації на 90 діб (№ 7389 та 7390 від 18.05.2022)

22 травня 2022 року Верховна Рада України затвердила укази Президента України про продовження строку проведення загальної мобілізації та дії воєнного стану. Так, воєнний стан та мобілізацію продовжено на 90 діб – до 23 серпня.

22.05.2022 закони прийнято, підписано Президентом.

 

Обмеження обігу ліків з росії або Білорусі та можливість зупинки експорту ліків з України (№ 7313 від 25.04.2022)

Закон передбачає:

  • можливість відмови в державній реєстрації лікарських засобів, а також її скасування, якщо принаймні якийсь з етапів виробництва лікарських засобів здійснюється підприємствами, виробничі потужності яких розташовані на території рф або Білорусі; державна реєстрація лікарських засобів може бути тимчасово зупинена до прийняття рішення про поновлення або скасування державної реєстрації при встановленні факту, що заявник цих лікарських засобів  пов’язаний із суб’єктами господарювання, які виробляють лікарські засоби на території рф або Білорусі;
  • на період дії воєнного стану пропонується надати повноваження уряду за поданням Міністерства охорони здоров’я тимчасово зупиняти експорт лікарських засобів у разі незабезпечення потреб України в таких лікарських засобах у повному обсязі.

22.05.2022 закон прийнято, передано на підпис Президенту.

 

Виплата військових пенсій (№ 7337 від 02.05.2022)

Законопроєкт покликаний надати право всім, на кого поширюється ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, отримувати пенсії через відповідні організації або через уповноважені банки (перелік за посиланням) у межах України за місцем фактичного проживання, незалежно від реєстрації, тобто обирати банк самостійно. Наразі деякі з указаних осіб, зокрема звільнені військовослужбовці, обмежені в такому виборі, адже за чинним законодавством на це уповноважений лише Ощадбанк.

22.05.2022 законопроєкт прийнято за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати.

 

Заборона символіки та пропаганди акту агресії росії проти України (№7214 від 26.03.2022)

Цей закон визнає росію державою-терористом, однією із цілей політичного режиму якої є державний геноцид українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, учинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об’єктів та об’єктів критичної інфраструктури, створення штучних гуманітарних катастроф в окремих регіонах України.

Політичний режим росії визнається нацистським і тоталітарним, таким, що за своєю практикою та ідеологічно наслідує націонал-соціалістичний (нацистський) тоталітарний режим у гітлерівській Німеччині. Забороняється будь-яка пропаганда російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії росії як держави-терориста проти України.

Використання символіки воєнного вторгнення в Україну визнається окремим видом пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії росії як держави-терориста проти України.

Визначається, які зображення є символікою воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну:

– використання латинських літер “Z”, “V” окремо або шляхом заміни цими літерами кириличних літер “З”, “С”, “В”, “Ф” чи інших літер у словах, з візуальним виділенням таких літер;

– використання символіки військових формувань росії тощо.

При цьому не вважається порушенням використання такої символіки у творах і матеріалах, створених із метою засудження російського нацистського тоталітарного режиму, воєнного вторгнення в Україну, а також у матеріалах, що фіксують факт агресії та незаконного перебування збройних сил держави-агресора на території нашої держави. За пропозицією Президента України, до переліку випадків використання зазначеної символіки з легітимною метою додається можливість її використання в експозиціях музеїв, тематичних виставках, бібліотечних фондах, у посібниках, підручниках та інших матеріалах, які використовуються в навчальному, навчально-виховному та освітньому процесах для донесення до суспільства та світової спільноти правди про злочинний характер збройної агресії росії проти України.

Додатково запроваджується заборона використання символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну в символіці політичних партій та громадських об’єднань.

23.05.2022 закон направлено на підпис Президенту.

 

Підготовка робітників в умовах воєнного стану (№7293 від 18.04.2022)

Закон пропонує розширити право на здобуття професійної (професійно-технічної) освіти. Відповідно до проєкту, людина має право впродовж життя безоплатно здобувати професійну (професійно-технічну) освіту за іншою (іншими) професією (професіями) не раніше ніж через три роки після отримання першої кваліфікації, за умови наявності двох років стажу та вільних місць після зарахування охочих навчатись вперше. 

Наразі отримання освіти за іншою кваліфікацією передбачене лише для людей, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати роботу, кваліфікацію для якої вони отримали. Проте законопроєкт змінює обов’язок держави гарантувати перше робоче місце на сприяння для працевлаштування відповідно до отриманої професії, що може знизити гарантії працевлаштування для молодих спеціалістів.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.

Розширений висновок за посиланням. https://docs.google.com/document/d/18KjDiIGWV9-qbtVK597i2Gqz245a854UOBvGCBI4WhY/edit 

22.05.2022 прийнято за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання. 

 

Розірвання Угоди між Україною та рф про уникнення подвійного оподаткування (№0146 від 04.05.2022)

Закон пропонує денонсувати (розірвати) Угоду між Урядом України та рф про  уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків. Це ліквідує передбачені податкові пільги передбачені, з огляду на агресію рф.

Довідково: усуненням подвійного оподаткування може бути сплата податку лише в одній з держав, які підписали угоду, наявність податкової знижки або зменшення ставки податку.

23.05.2022 закон направлений на підпис Президенту.

 

Представництво дітей окремих категорій за кордоном під час дії воєнного стану (№ 7200 від 19.03.2022)

Закон установлює, що при відселенні за кордон дітей, зарахованих до закладів на цілодобове перебування, адміністрації відповідних закладів (або уповноважені працівники) тимчасово виконують повноваження законних представників дітей до повернення на територію України або до моменту возз’єднання із сім’ями. Проте це не поширюється на: 

  • учинення правочинів, пов’язаних із житловими та майновими правами, від імені та в інтересах дитини;
  • надання згоди на її усиновлення;
  • зміну громадянства.

Військові/військово-цивільні адміністрації мають право на призначення законного представника дітям, які знаходяться на цілодобовому перебуванні в дитячих закладах та під час дії надзвичайного або воєнного стану в Україні підлягають евакуації.

23.05.2022 року закон направлений на підпис Президенту.

Завантажити PDF