110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Результати роботи Верховної Ради України

Легалізація грального бізнесу

На пленарному тижні з 30 червня до 3 липня Верховна Рада України розглядала проєкт Закону про державне регулювання організації та проведення азартних ігор (№2285-д) і поправки до нього. Законопроєкт фактично легалізує гральний бізнес і встановлює умови організації та проведення азартних ігор і відповідальність за їх незаконне (без ліцензії) проведення. 

Рішення щодо прийняття чи відхилення законопроєкту наразі не прийнято.

Вступ до ЗВО для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій

ВРУ підтримала законопроєкт №3734 про особливості вступу до ЗВО абітурієнтів з тимчасово окупованих територій. Вступ абітурієнтів відбувається до будь-якого закладу вищої освіти (наразі вступ можливий лише до обмеженого кола ЗВО) та без здавання зовнішнього незалежного оцінювання. Окрім того, законопроєкт передбачає можливість навчання абітурієнтів з тимчасово окупованих територій за державним замовленням в межах квот. Законопроєкт №3734 готується на підпис Президенту.

Збільшення резервного фонду державного бюджету

ВРУ прийняла законопроєкт №3776. Він передбачає внесення змін до Державного бюджету України на 2020 рік з метою збільшення обсягу резервного фонду задля забезпечення фінансування заходів з нейтралізації негативних наслідків повені в західних областях України  у червні 2020 року. 

Державна служба

ВРУ прийняла законопроєкт №3491, який передбачає створення кандидатського резерву (інформаційної бази, що містить відомості про кандидатів на посади державної служби, які успішно пройшли всі етапи оцінювання під час конкурсного відбору, результати проведеного оцінювання та оголошені конкурси на посади державної служби). Функціонування бази кандидатського резерву визначається КМУ. Процедури добору та укладання контрактів з держслужбовцями за спрощеною процедурою (на період дії карантину) з дня набрання чинності законом скасовуються, а граничний строк перебування на посадах осіб, з якими було підписано контракт на період дії карантину становить два місяці з дати набрання чинності цим законом. Наразі законопроєкт №3491 готується на підпис Президенту.

Реабілітація

 Законопроєкт №3668 пропонує закріпити комплекс термінів – реабілітація, реабілітаційна послуга, реабілітаційна допомога, обмеження життєдіяльності тощо. Реабілітаційна допомога стає складовою права на охорону здоров’я. Реабілітаційна допомога надається за рахунок бюджетних коштів винятково ліцензованим суб’єктам, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення. Проєкт передбачає окремі протоколи надання реабілітаційної допомоги. Також пропонується виключити чинний обмежений перелік випадків надання медичної реабілітації. Проєкт пропонує комплекс обов’язків, вимог та обмежень до фахівців з реабілітації за аналогією із медичними та фармацевтичними працівниками. Реабілітаційна програма передбачає обов’язкове погодження з пацієнтом.

Проте є низка негативних аспектів. Ускладнюється порядок направлення на МСЕК. Таке направлення надається у разі виявлення мультидисциплінарною реабілітаційною командою ознак стійкого обмеження життєдіяльності, що зазначається в індивідуальному реабілітаційному плані. Окрім додаткового корупційного ризику, законопроєкт не врегульовує ситуацію, коли пацієнт вважає реабілітаційну програму невідповідною та не погоджується на неї, однак потребує направлення на МСЕК.

Також висловлюємо критичні зауваження до самої назви проєкту і терміну «особи з обмеженнями життєдіяльності». Вживання вказаного терміну є некоректним стосовно осіб, яким пропонується надати право на реабілітацію. Крім того, сам текст проєкту не містить визначення, хто належить до «осіб з обмеженнями життєдіяльності».

Законопроєкт №3668 було прийнято в першому читанні, проте він потребує подальшого доопрацювання.

Законопроєкти №3103, №3103-1, №3012-2, які були заплановані в порядку денному і які стосуються соціального захисту, сфери військових та ветеранських справ, внутрішньо переміщених осіб не розглядалися. Детальніше про них у Віснику Юридичної сотні №93

Комітет ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

Впорядкування статусів ветеранів та членів сімей загиблих (№ 3407 та №3408)

Комітет підтримав законопроєкти №3407 та №3408 за основу. 

Проєкт №3407 пропонує переглянути категорії, які мають право на оформлення статусу ветерана в Україні. Ветеранами пропонується визнати осіб, які безпосередньо брали участь у бойових діях під час захисту Батьківщини або на території інших держав. Жодну з категорій, яка вже отримала статус ветерана війни не пропонується позбавити статусу та гарантій. Прийняття проєкту не потребуватиме обов’язкової заміни посвідчень. Замість компенсаційної та застарілої моделі надання пільг та гарантій законопроєкт передбачає оновлену систему державної підтримки (притому значна частина нинішніх пільг законопроєктом зберігається).

Законопроєкт №3408 пропонує цивільним категоріям, які допомагали армії або постраждали внаслідок бойових дій, відзначити їхній внесок, оновити державну підтримку,  але не прирівнювати до ветеранів.

Рішення Кабінету Міністрів України 

Грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення

 01 липня 2020 року КМУ прийняв розпорядження, яке дозволить виплатити компенсацію за житло 262-м ветеранам з інвалідністю та членам родин загиблих (порядок такої виплати передбачений постановою КМУ від 19 жовтня 2016 р. № 719). 

Розподіл вказаних коштів по областям закріплений в додатку до розпорядження, ознайомитись з ним можна за посиланням.

Ліквідація наслідків повені

02 липня 2020 року КМУ прийняв рішення задля ліквідації наслідків надзвичайної ситуації з резервного фонду виділити 754 млн. гривень для здійснення першочергових (невідкладних) заходів (для виплати матеріальної допомоги членам сімей загиблих, виплати компенсацій власникам зруйнованих, пошкоджених житлових будинків). Ознайомитися з розпорядженям.

Міністерство оборони України

Змінено порядок призначення матеріальної допомоги для військових

Матеріальна допомога виплачується у розмірі одного окладу за військовим званням. У розмірі одного місячного грошового забезпечення матеріальна допомога виплачується у випадку (вичерпний перелік): 

  • смерті батьків або дружини (чоловіка), чи дітей військовослужбовця;
  • перебування військовослужбовця на лікуванні чи реабілітації (за наявності документальних підтверджень, причому перелік хвороб та видів реабілітації теж встановлений). 

З текстом наказу можна ознайомитись за посиланням.

Раніше розмір матеріальної допомоги визначався рішенням командира, незалежно від життєвих обставин.

Новини Юридичної сотні

Юристка “Юридичної сотні” Наталія Шумінська написала статтю про проблеми вступу для випускників призовного віку у 2020 році. Із 1 серпня розпочинається вступна кампанія для абітурієнтів, тоді як дати проведення призову перенесли до 31 липня. Це означає, що вступники призивного віку фактично позбавляються права на навчання у разі, якщо вони будуть призвані на строкову військову службу до вступу у заклад вищої.

“Юридична сотня” направила листи в Офіс Президента України, а також міністру оборони України. Ми рекомендуємо вирішити питання щодо відстрочки призову вступників та випускників бакалаврату на рівні офіційних наказів Міністерства оборони, які містили б прямі вказівки щодо отримання такої відстрочки в обов’язковому порядку. Або ж відтермінувати весняний призов на більш пізні дати.

Завантажити PDF