110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня від 4.10.2021

Зміни щодо проходження військової служби в ЗСУ

Нещодавно Президент України вніс низку змін до Положення про проходження громадянами України військової служби в Збройних Силах України (далі Положення), які узгоджують Положення з прийнятими законами, що вносили зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» у 2019 та 2020 роках.

Відповідно до змін:

 • установлено, що відтепер з курсантами ВВНЗ за спеціальностями льотного складу осіб офіцерського складу авіації, які закінчили навчання (підготовку) і не мають військових звань офіцерського складу, укладається контракт на 10 років, а з усіма іншими, як і було, мінімум на 5 років; 
 • для офіцерів тепер первинним є звання молодшого лейтенанта (раніше лейтенанта, а в окремих випадках — молодшого лейтенанта), а для рядового складу — рекрута; тим, хто призивається на строкову службу або взагалі не служив та зарахований до запасу, у терцентрах і надалі будуть присвоювати відразу звання солдата (матроса), а не рекрута. Рекрутами будуть громадяни, які підписують контракт, до прийняття ними присяги;
 • для осіб сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу (за винятком строкової військової служби), установлюються такі строки вислуги у військовому званні:
 • молодшого сержанта (старшини 2 статті) — 1 рік (було 6 місяців);
 • сержанта (старшини 1 статті) — 2 роки (був 1 рік);
 • старшого сержанта, головного сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта, старшого майстер-сержанта (головного старшини, головного корабельного старшини, штаб-старшини, майстер-старшини, старшого майстер-старшини) — 3 роки (для старшого сержанта був 1 рік);
 • строк вислуги у всіх сержантських званнях для військовослужбовців строкової служби та курсантів установлюється 6 місяців тощо;
 • Положення доповнене новим підрозділом щодо порядку призупинення та продовження військової служби:
 • призупинення військової служби застосовується до військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину або місце служби, дезертирували або добровільно здалися в полон;
 • контракт, усі виплати та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення таким військовослужбовцям призупиняються;
 • цей час не зараховується до строку військової служби, вислуги та до вислуги років, окрім випадків, коли в судовому порядку було доведено відсутність вини, складу злочину, події або було винесено виправдувальний вирок;
 • уточнюються норми про чергове і дострокове присвоєння звання, звільнення з посад військовослужбовців, реформу військових комісаріатів у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки тощо.

Джерело: Указ Президента України від 27 вересня 2021 року № 483/2021.

Президент також підписав Указ № 484/2021 про внесення змін до Положення про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України.

Чисельність призовників на строкову військову службу

29 вересня 2021 року уряд затвердив чисельність громадян України, що підлягають призову на строкову військову службу, обсяг видатків для проведення призову у жовтні – грудні 2021 року.

Як повідомляє МОУ, перші відправлення розпочнуться 5 жовтня, а завершиться призов 21 грудня. Чисельність майбутніх строковиків становить 13 575 осіб, з них: до лав ЗСУ — 6 500 осіб, ННГ — 4 775 осіб, Держприкордонслужби — 1 700 осіб, Держспецтрансслужби — 600 осіб.

Загальний обсяг видатків у сумі 71,1 млн грн для проведення призову буде здійснюватися в межах відповідних бюджетних призначень. 

Нагадаємо, що на строкову військову службу призиваються громадяни України чоловічої статі 18–27 років, які не мають права на звільнення або відстрочку.

Джерело: розпорядження КМУ від 29 вересня 2021 року № 1178-р.

Міжвідомча робоча група з питань грошового та пенсійного забезпечення військовослужбовців

До 07 жовтня 2021 року маєте змогу подати свої зауваження та пропозиції до проєкту постанови КМУ, яку розробило Мінсоцполітики, щодо утворення Міжвідомчої робочої групи з питань грошового та пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Робоча група буде функціонувати як тимчасовий консультативно-дорадчий орган КМУ для вироблення узгоджених позицій щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних із грошовим забезпеченням осіб, які проходять військову службу, та пенсійним забезпеченням осіб, які отримують пенсію відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Щоб брати участь у громадському обговоренні, потрібно авторизуватися на сайті Мінсоцполітики.

Проєкт та пояснювальна записка тут.

Каталог-класифікатор технічних та інших засобів реабілітації

До 01 листопада 2021 року також є можливість подати зауваження та пропозиції до проєкту наказу Мінсоцполітики про формування та ведення каталогу-класифікатора технічних та інших засобів реабілітації та комплектувальних виробів для виготовлення протезно-ортопедичних виробів.

Відповідно до проєкту каталог дасть змогу користувачу отримувати інформацію щодо зовнішнього вигляду, технічних характеристик ТЗР та комплектувальних виробів для виготовлення протезно-ортопедичних виробів, зокрема їх класифікаційних угруповань за функціональними та конструктивними ознаками, а також стосовно виробника / постачальника ТЗР та комплектувальних виробів.

Щоб брати участь у громадському обговоренні, потрібно авторизуватися на сайті Мінсоцполітики.

Проєкт та пояснювальна записка тут.

Компенсація і допомога дітям та особам з інвалідністю внаслідок ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами

Уряд прийняв рішення щодо надання одноразової компенсації і щорічної допомоги на оздоровлення особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю до 18 років, яким установлено інвалідність унаслідок отриманих на території України ушкоджень здоров’я, спричинених вибухонебезпечними предметами.

Проєкт визначає умови оформлення компенсації, перелік необхідних документів для цього та її розмір. Зокрема, для:

 • осіб з інвалідністю І групи — у 5-кратному розмірі прожиткового мінімуму, установленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність (станом на 2021 — 8 845 грн); 
 • особі з інвалідністю ІІ групи — у 4-кратному розмірі прожиткового мінімуму, установленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність (станом на 2020 — 7 076 грн); 
 • особі з інвалідністю ІІІ групи — у 3-кратному розмірі прожиткового мінімуму  (станом на 2021 — 5 307); 
 • дитині з інвалідністю підгрупи А до 18 років — у 5-кратному розмірі прожиткового мінімуму (станом на 2021 — 8 845);
 • дитині з інвалідністю до 18 років — у 4-кратному розмірі прожиткового мінімуму (станом на 2020 — 7 076 грн).

Також постанова встановлює щорічну допомогу на оздоровлення, що нараховується  і виплачується постраждалій особі в таких розмірах, округлених до однієї гривні: особам з інвалідністю I або II групи, дітям з інвалідністю — 40 % розміру прожиткового мінімуму, установленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність (станом на 2021 рік — 707 грн), та особам з інвалідністю III групи — 35 % розміру прожиткового мінімуму (станом на 2021 рік — 629 грн).

Джерело: постанова КМУ від 29 вересня 2021 р. № 1020.

Грант на проєкти щодо розвитку демократичного громадського контролю та співпраці із силовими структурами 

Freedom House оголошує конкурс на отримання грантів для втілення проєктів упродовж від 8-ми до 12-ти місяців щодо розвитку демократичного громадського контролю та співпраці із силовими структурами (МВС, СБУ, МОУ та іншими) для покращення ситуації з правами людини в Україні. Буде підтримано до трьох ініціатив, сума кожного гранту не має перевищувати 16 000 доларів США.

Проєктні ініціативи можуть включати розроблення та адвокацію нових інструментів і механізмів для контролю, створення та посилення громадських рад, створення нових платформ для взаємодії між громадськими активістами й керівництвом силових органів, розроблення інструментів для міжвідомчої взаємодії, дослідження дотримання прав людини безпековими органами на місцевому рівні, визначення основних проблем, розроблення та адвокацію рішень тощо.

Проєктні пропозиції можна подати до 24 жовтня 2021 року на електронну адресу: ukraine@freedomhouse.org. Конкурсна комісія повідомить про своє рішення до 30 листопада 2021 року

Читайте більше про проєкт за посиланням.

Порядок розгляду звернень громадян у Мінветеранів

Ви маєте можливість до 15 жовтня 2021 року надати свої зауваження та пропозиції до проєкту наказу Мінветеранів щодо порядку розгляду звернень громадян у Міністерстві у справах ветеранів України.

Звернення може бути усним чи письмовим. Усні звернення, викладені за допомогою засобів телефонного зв’язку та на особистому прийомі громадян, приймаються посадовою особою підрозділу звернень шляхом унесення таких даних до відповідної системи.

Не підлягають розгляду звернення, які не підписані автором, анонімні, повторні звернення до Мінветеранів від одного й того самого громадянина з одного й того самого питання, якщо перше вирішено по суті, скарги, подані пізніше, ніж через 1 місяць після ознайомлення з відповідним рішенням тощо.

Зауваження і пропозиції приймаються в письмовому та/або електронному варіанті на адресу: Міністерство у справах ветеранів України, провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001. Е-mail: dpi@mva.gov.ua, тел.: (044) 281-08-57.

Докладніше про проєкт та супровідні документи за посиланням.

Методичні рекомендації щодо роботи з ветеранами та УБД

Спільно з командою IREX та VeteranHub платформа INgenius розробила практичні рекомендації про особливості найпоширеніших соматичних та психіатричних нозологій серед ветеранів.

Методичні рекомендації містять наступні розділи: 

 1. Психологія спілкування та неврологія.
 2. Терапевтичний розділ.
 3. Сечостатева система (гінекологія та урологія).

Рекомендації за посиланням.

Втрата чинності деяких указів Президента України

Президент України видав указ, яким визнав такими, що втратили чинність:

 • Указ Президента України від 1 грудня 2014 року № 902 “Про Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю”;
 • Указ Президента України від 22 листопада 2018 року № 386 “Про Уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій”;
 • та деякі інші укази та положення указів щодо проходження військової служби в ЗСУ, СБУ, Управлінні державної охорони, Держприкордонслужбі, Держспецзв’язку, Службі зовнішньої розвідки.

Джерело: укази Президента України від 27 вересня 2021 року № 486/2021 та 489/2021.

Завантажити PDF