110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Національна рада з відновлення України від наслідків війни

Президент України створив Національну раду з відновлення України від наслідків війни як консультативний орган.

Завдання ради:

 • розробляти план заходів з післявоєнного відновлення та розвитку;
 • визначати та напрацьовувати пропозиції щодо пріоритетних реформ;
 • готувати стратегічні ініціативи, проєкти нормативно-правових актів.

У раді будуть утворені робочі групи, зокрема з питань європейської інтеграції; аудиту збитків унаслідок війни; відновлення та розбудови інфраструктури; відновлення та розвитку економіки; повернення тимчасово  переміщених громадян зокрема з-за кордону, та їхньої інтеграції в суспільно-економічне життя держави; функціонування фінансової системи, її реформування та розвитку; розвитку військово-промислового комплексу; модернізації та розвитку сфери безпеки і оборони; енергетичної безпеки; державного управління; будівництва, містобудування, модернізації міст та регіонів; нової аграрної політики; діджиталізації; захисту прав ветеранів війни; освіти і науки; молоді та спорту; культури та інформаційної політики; юстиції; антикорупційної політики; охорони здоров’я; екологічної безпеки; соціального захисту; захисту прав дітей та повернення дітей, тимчасово переміщених за кордон тощо.

Джерело: Указ Президента України від 21 квітня 2022 року № 266/2022.

 

Забезпечення допоміжними засобами реабілітації

Уряд поширив право на безоплатне забезпечення засобами реабілітації на:

 • добровольців Сил територіальної оборони;
 • членів ДФТГ;
 • осіб, які в період воєнного стану під час служби, трудової та іншої діяльності отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії рф;
 • мирних громадян, які під час воєнного стану проживали в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, і отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання.

Орган соціального захисту населення або ЦНАП щомісяця до 5 числа на своєму офіційному веб-сайті повинен розміщувати актуальну інформацію щодо засобів реабілітації.

Як повідомляє Мінсоцполітики, постанова встановлює:

 • спрощення для УБД процедури подання та розгляду документів для протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та/або спеціальними виробами для занять спортом;
 • порядок взяття на облік, забезпечення, заміни та дострокової заміни засобів реабілітації для мирних громадян України, які втратили або зазнали пошкоджень документів або засобів реабілітації;
 • процедуру замовлення допоміжних засобів реабілітації на підприємствах, які включені Держлікслужбою до відповідного реєстру;
 • необхідність надання розрахункового документа, який підтверджує придбання засобу реабілітації, для виплати компенсації за нього.

З порядком забезпечення можна ознайомитися в Постанові КМУ від 5 квітня 2012 року № 321, яка вже викладена в новій редакції, за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/321-2012-%D0%BF/ed20220419#Text.

Джерело: Постанова КМУ від 12 квітня 2022 року № 454.

 

Надання пільг на ЖК послуги та субсидій під час воєнного стану

Уряд прийняв рішення про автоматичне продовження виплати субсидій особам, які її отримували в опалювальному сезоні.

За квітень 2022 року виплата субсидій буде проводитися з огляду на фактичний розмір субсидії за січень, помножений на коефіцієнт 0,43, а пільг на оплату житлово-комунальних послуг пільг за січень, помножений на коефіцієнт 0,59. Обрахунок виплати здійснюватиметься за такою формулою на територіях, де органи соцзахисту не мають можливості забезпечити:

 • підготовку виплатних документів;
 • проведення фінансування.

На територіях, де органи соцзахисту не можуть функціонувати у звичайному режимі через бойові дії, виплата субсидій у неопалювальному сезоні 2022 року здійснюватиметься з огляду на фактичний розмір житлової субсидії за січень, помножений на коефіцієнт 0,16, а нарахування пільг фактичний розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг за січень, помножений на коефіцієнт 0,29.

До того ж КМУ встановив, що житлова субсидія може призначатися:

 • якщо у складі сім’ї є особи, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду;
 • людям, які отримали валюту від благодійних організацій або придбали її для оплати лікування чи навчання.

Серед змін також такі нововведення:

 • під час воєнного стану органи соцзахисту можуть повідомляти про своє рішення щодо призначення субсидій телефоном;
 • у регіонах, де ведуться бойові дії, субсидію призначатимуть з початку сезону, незалежно від того, у якому місяці людина звернулась за призначенням;
 • під час воєнного стану отримувачі субсидій з територій, де ведуться бойові дії, можуть не інформувати про обставини, які впливають на призначення та розмір субсидії, але вони зобов’язані це зробити протягом першого місяця після припинення або скасування воєнного стану.

Джерело: Постанова КМУ від 19 квітня 2022 року № 462.

 

Порядок обчислення середньої заробітної плати

Уряд урегулював питання обчислення середньої зарплати там, де порушується звичайний режим роботи підприємства через бойові дії, що, зокрема, допоможе правильно визначати розмір заробітку військовослужбовцям у силу статті 119 Кодексу законів про працю України.

Так, відповідно до змін:

 • час, за який відсутні дані про нараховану заробітну плату внаслідок бойових дій, виключається з розрахункового періоду обчислення середньої зарплати;
 • якщо працівник частково відпрацював період, за який нараховано премію чи іншу заохочувальну виплату, то під час обчислення середньої заробітної плати враховується фактично нарахована сума такої премії.

Нагадаємо, що середній заробіток обчислюється відповідно до Постанови КМУ від 8 лютого 1995 року № 100.

Джерело: Постанова КМУ від 26 квітня 2022 року № 486.

 

Право на статус ВПО при поверненні до місця проживання

Особи, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, мають право на статус ВПО, навіть якщо вони повертаються до покинутого постійного місця проживання. 

Джерело: Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 476.

 

Грошова допомога від Червоного Хреста

КМУ погодився з пропозицією Мінсоцполітики реалізувати спільний проєкт за участю Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариства Червоного Хреста України щодо надання додаткової грошової допомоги  ВПО в розмірі 2500 гривень. Як повідомляє Мінсоцполітики, орієнтовний бюджет проєкту становить 2,4 мільярди гривень.

Мінсоцполітики формує і передає Місії МККЧХ в Україні або ТЧХ України перелік отримувачів із числа ВПО або осіб, які подали заявку на отримання допомоги через платформу “єДопомога” (edopomoga.gov.ua). Після прийняття рішення міжнародною організацією щодо виплати на номер мобільного телефону отримувача надходить відповідне повідомлення.

Допомогу можна отримати незалежно від призначення інших видів допомоги, вона не оподатковується та не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї.

Джерело: Постанова КМУ від 26 квітня 2022 року № 487.

 

Допомога від міжнародних організацій 

Відтепер є можливість подати електронну заяву для допомоги від міжнародних організацій через портал “Дія”. Таке право має громадянин України від 14 років, якому присвоєно ідентифікаційний код. Подання заяви здійснюється з урахуванням умов надання такої допомоги, визначених між міжнародною організацією та Мінсоцполітики. 

Джерело: Постанова КМУ від 16 квітня 2022 року № 455.

 

Надання допомоги онлайн через сайт “єДопомога”

Як повідомляє Міністр соціальної політики Марина Лазебна, з 20 квітня на платформі “єДопомога” з’явилась можливість допомагати онлайн. 

Особи, зареєстровані на сайті як благодійники, можуть обрати заявку на допомогу та зробити передоплату за продукти та товари. Людина, яка залишила цю заявку, отримує в особистому кабінеті смс з кодом, за допомогою якого може здійснити покупки в магазинах, що долучились до програми (наразі це «Сільпо», Le Silpo, «Фора», «Thrash!Траш!» та Fozzy C&C). Придбання алкогольних та тютюнових виробів виключено.

Так, тепер люди з усього світу можуть надати адресну допомогу українцям.

Посилання на сайт: https://social.edopomoga.gov.ua

 

Використання коштів, що надходять на підтримку України

Затверджено порядок використання коштів, що надходять на спеціальні рахунки для пожертв на підтримку України “United24”, а саме на:

 • рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил (кошти цього рахунку використовуються МОУ та СБУ, МВС, Нацполіцією, Адміністрацією Держприкордонслужби, ДСНС, НГУ, Адміністрацією Держспецзв’язку тощо);
 • рахунок “Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури” (кошти за Мінінфраструктури та Мінрегіоном);
 • рахунок для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресії (за Мінсоцполітики);
 • рахунок для задоволення потреб охорони здоров’я (за МОЗ).

Джерело: Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 472.

 

Відновлення пошкоджених будівель та споруд унаслідок збройної агресії рф

Уряд установив порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії рф, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд на територіях, де відсутні або завершилися активні фази бойових дій. Організація та координація робіт здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад або військовими адміністраціями.

Першочерговому обстеженню підлягають пошкоджені:

 • заклади освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, будівлі органів управління, надання адміністративних послуг;
 • об’єкти електро-, газо-, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, а також їхні мережі;
 • багатоквартирні житлові будинки, гуртожитки.

Джерело: Постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473.

 

Демонтаж пошкоджених або зруйнованих об’єктів

Після виконання невідкладних робіт, проведення обстеження пошкоджених обʼєктів на наявність вибухонебезпечних предметів, у разі необхідності проводиться демонтаж. У зв’язку із цим КМУ визначив порядок виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. Рішення про демонтаж приймають виконавчі органи сільських, селищних, міських рад або місцеві державні, військово-цивільні, військові адміністрації.

Джерело: Постанова КМУ від 19 квітня 2022 року № 474.

Завантажити PDF