110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня від 26.08.2021

Зареєстровано новий законопроєкт про державну політику перехідного періоду (законопроєкт № 5844 від 09.08.2021)

Проєкт передбачає, що відповідальність за порушення прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованих територіях, а також за майнову і моральну (немайнову) шкоду, завдану Україні, юридичним та фізичним особам унаслідок збройної агресії, покладається на Російську Федерацію як на державу-окупанта відповідно до принципів і норм міжнародного права.

Відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, завданої Російською Федерацією як державою-агресором, державою-окупантом на території України, у повному обсязі здійснює Україна в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з подальшим пред’явленням вимог про відшкодування шкоди до Російської Федерації. Проте проєкт не передбачає порядку відшкодування шкоди Україною постраждалим від агресії РФ, а також механізмів звернень України до РФ щодо регресного відшкодування, що може потенційно мати значний вплив на збільшення видатків державного бюджету та скорочення соціальних видатків.
Передбачено процес відновлення виборів та правосуддя на деокупованих територіях, комплекс заходів із вшанування пам’яті, здійснення роззброєння за відповідну винагороду тощо.
Проєкт передбачає поділ перехідного періоду на “конфліктний” та “постконфліктний” період, проте не враховує особливого періоду, який триває в Україні з 2014 року та впливає на наявність окремих соціальних гарантій для військовослужбовців (щодо відпусток, збереження робочого місця на період проходження служби тощо).
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати

Стратегія розвитку ОПК України
Президент України ввів у дію рішення РНБО від 18 червня 2021 року “Про Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України”.
Стратегія визначає основні напрями, за якими буде реалізовуватися державна військово-промислова політика:
впровадження принципів корпоративного управління відповідно до міжнародних стандартів;
підвищення рівня координації діяльності органів виконавчої влади;
удосконалення системи стандартизації, уніфікації та управління якістю продукції відповідно до стандартів НАТО;
впровадження і реалізація державно-приватного партнерства, сприяння залученню інвестицій на внутрішньому та зовнішньому ринках тощо.
Джерело: Указ Президента України від 20 серпня 2021 року № 372/2021.

Змінено перелік послуг, що надаються в ЦНАП
Уряд розширив перелік послуг, що надаються органами місцевого самоврядування в порядку виконання делегованих повноважень, які є обов’язковими для надання через центри надання адміністративних послуг, серед яких:
надання та позбавлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, постраждалого учасника Революції Гідності, УБД;
призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення;
призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності;
видання направлення на отримання послуг із психологічної реабілітації постраждалим учасникам Революції Гідності, ветеранам війни із числа учасників АТО/ООС, членам їхніх сімей та членам сімей загиблих (померлих) таких осіб тощо.
Джерело: розпорядження КМУ від 18 серпня 2021 р. № 969-р.

Заходи із захисту державного кордону
Президент України увів у дію рішення РНБО щодо реалізації державної політики у сфері захисту державного кордону. Відповідно до цього рішення на КМУ покладається обов’язок:
протягом 6 місяців разом з органами місцевого самоврядування вжити заходів щодо викупу та примусового відчуження з метою подальшого передання в постійне користування військовим частинам Держприкордонслужби земельних ділянок та розміщених на них об’єктів нерухомого майна, які перебувають у власності юридичних та фізичних осіб і знаходяться в межах земельних ділянок шириною 30–50 метрів уздовж лінії державного кордону;
завершення договірно-правового оформлення державного кордону та його облаштування, установлення прикордонних знаків, прикордонних просік, будівництва інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, комунікацій Державної прикордонної служби України та їхнє утримання тощо.
Джерело: указ Президента України від 18 серпня 2021 року № 367/2021.

Заходи з відзначення Дня захисника України
До 30 серпня 2021 року маєте змогу подати свої пропозиції та зауваження до проєкту розпорядження КМУ “Про заходи з відзначення у 2021 році Дня захисника України ”, який був розроблений Мінветеранів.
Проєктом запропоновано проведення низки урочистих заходів, зокрема покладання квітів на Михайлівській площі, в інших населених пунктах до місць поховань захисників України, організація зустрічей керівників органів виконавчої влади з ветеранами, а також інформаційно-просвітницьких, наприклад проведення лекцій, круглих столів, демонстрації фільмів, виставок фото- та архівних документів, проведення закордонними дипломатичними установами України заходів з інформування міжнародної спільноти про роль українських захисників тощо.
Зауваження та пропозиції можна подати до 30 серпня 2021 року в письмовому та/або електронному варіантіна адресу Мінветеранів: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001, е-mail: obraz.veterana@mva.gov.ua. Додаткова інформація за номером телефону: (044) 281-08-44.
Проєкт та супровідні документи дивіться за посиланням.
До 1 жовтня відповідні заходи також повинні бути розробленими та затвердженими на регіональному рівні.

Підтримка ГО осіб з інвалідністю
Мінсоцполітики опублікувало доопрацьований проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю”.
До 30 серпня 2021 року у вас ще є можливість подати свої зауваження та пропозиції на електронні адреси: svruda@mlsp.gov.ua, m.s.kuznietsov@mlsp.gov.ua.
Як повідомляє Мінсоцполітики, проєкт спрямований на врегулювання питань забезпечення підтримки діяльності громадських об’єднань осіб з інвалідністю, запровадження їхньої інституційної підтримки та посилення представництва інтересів осіб з інвалідністю на державному та місцевому рівні.
Текст законопроєкту за посиланням.

Завантажити PDF