110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам

Внутрішньо переміщені особи мають право на грошову допомогу на проживання, яка надаватиметься щомісячно на період уведення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування. 

Розміри допомоги:

 • для осіб з інвалідністю та дітей — 3 000 гривень;
 • для інших осіб — 2 000 гривень.

Цей розмір не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги та не підлягатиме оподаткуванню.

Внутрішньо переміщеними особами в цьому контексті вважаються:

 • особи, які перемістилися з тимчасово окупованої території  Автономної Республіки Крим і м. Севастополя;
 • особи, які перемістилися з територій, де проводяться бойові дії (відповідно до розпорядження КМУ від 6 березня 2022 року № 204 це Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська (та м. Київ), Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області);
 • особи, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505. 

Щоб одержати допомогу, необхідно стати на облік як внутрішньо переміщена особа та отримати відповідну довідку, а вже потім подавати заяву на допомогу до органів соцзахисту, виконавчих органів міських, районних у містах рад, уповноваженої особи виконавчого органу місцевої ради або ЦНАПу. Згодом допомогу можна буде отримати за допомогою застосунку Дія. У додатку до порядку міститься форма заяви про надання допомоги на проживання.

Джерело: Постанова КМУ від 20 березня 2022 року № 332.

 

Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО

На період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення роботодавці, які працевлаштовують ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, можуть отримати грошову компенсацію в розмірі 6500 грн за кожну особу, за яку сплачується ЄСВ.

Такі роботодавці повинні перебувати на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та мати подану податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (станом на січень 2022 року 6500 грн).

Для отримання компенсації роботодавець може звернутися до місцевого центру зайнятості не раніше ніж через 5 календарних днів після працевлаштування особи. Заяву також можна подати через “Портал Дія”. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати 2 місяців.

Джерело: Постанова КМУ від 20 березня 2022 року № 331.

 

Видача зброї цивільним особам

Міністерство внутрішніх справ України визначило механізм тимчасової видачі цивільним особам на період запровадження воєнного стану вогнепальної зброї і боєприпасів до неї головними управліннями Національної поліції України та установами забезпечення Національної поліції України.

Зброю можуть отримати повнолітні дієздатні цивільні громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які бажають брати участь у відсічі збройної агресії, відповідають вимогам законодавства щодо отримання зброї і за своїми діловими якостями та наявним досвідом можуть застосовувати вогнепальну зброю.

Видача вогнепальної зброї і боєприпасів до неї здійснюється на підставі особисто поданої письмової заяви.  До заяви додається копія документа, що посвідчує особу, засвідчена власноруч особою, яка її подає, а також за наявності копія військового квитка, посвідчення пенсіонера або ветерана військової служби, органів внутрішніх справ, НПУ, НАБУ, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, служби цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України, посвідчення члена громадського формування з охорони громадського порядку, дозвіл на придбання, зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, посвідчення про нагородження відзнакою «Вогнепальна зброя», посвідчення учасника війни, посвідчення учасника бойових дій. 

Джерело: Указ МВС 07 березня 2022 року № 175.

 

Компенсація витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб

Власники жилих приміщень приватного житлового фонду, які  безоплатно розміщують внутрішньо переміщених осіб, можуть отримати компенсацію витрат.

Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення ВПО. Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.

Компенсація не здійснюється на осіб, які отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.

Для отримання компенсації відомості про житло повинні бути розміщені на веб-ресурсі “Прихисток”. Після розміщення ВПО власник житла повинен подати до виконкому місцевої ради заяву, у якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та додати копії документів, що посвідчують їхню особу. Для отримання компенсації власник житла не пізніше 5 днів із дня закінчення звітного місяця подає заяву, форма якої міститься в додатку до порядку.

Джерело: Постанова КМУ від 19 березня 2022 року № 333.

 

Портал гуманітарної допомоги

Президент України Володимир Зеленський повідомив про створення сайту https://help.gov.ua/, за допомогою якого кожен охочий може надати або отримати гуманітарну допомогу. 

На сайті також міститься інформація з контактами:

 • 0 800 202 600 для дзвінків з України;
 • +380442370002 для дзвінків з інших країн (номер також може використовуватися для дзвінків з України за тарифами оператора).

 

Лінія підтримки родин військових і ветеранів

Veteran Hub запустив лінію підтримки родин військових і ветеранів. Вона працює для дружин, чоловіків, дівчат і партнерів, батьків, сестер, дітей та друзів, будь-кого, хто захищає Україну. 

Отримати психологічну підтримку та консультації юристів з нагальних питань можна щодня з 8 до 22 години за телефоном 067 348 28 68.

Усі консультації безоплатні та конфіденційні. Команда працює з ветеранами, військовими та їхніми родинами з 2018 року.

 

Telegram-бот для Захисників та їхніх родин

Міністерство у справах ветеранів України та Український ветеранський фонд запустили Telegram-бот для ветеранів, членів їхніх родин, сімей загиблих Захисників та добровольців територіальної оборони.

У чат-боті зібрана актуальна інформація щодо державних ресурсів, які надають допомогу населенню, а також інформація про мобілізацію, пошук амуніції, евакуацію, гуманітарну допомогу, консультації для родин загиблих воїнів та багато іншого.

Telegram-бот   https://t.me/ua_veteran_bot.

 

Оподаткування підприємств та організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану

Під час воєнного стану та 2 квартали після його припинення або скасування продовжують діяти дозволи на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, строк дії яких закінчився.

Джерело: Постанова КМУ від 19 березня 2022 року № 323.

 

Допомога безробітним та ведення обліку осіб, які шукають роботу на період дії воєнного стану

Під час воєнного стану статус безробітного надається з першого дня реєстрації в центрі зайнятості за особистою заявою. Заяву про надання статусу безробітного, про призначення допомоги по безробіттю та про припинення реєстрації особа може подати, зокрема, за допомогою мобільного додатку “Дія”.

Особа, яка після введення воєнного стану має та/або мала визначене місце роботи в областях, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках програми “єПідтримка”, і яка подала заяву через “Портал Дія”, може надати всі необхідні документи (визначені в пп. 17-19 Постанови КМУ від 19 вересня 2018 року № 792) упродовж 30 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану.

Джерело: Постанова КМУ від 19 березня 2022 року № 334.

 

Керування транспортними засобами під час воєнного стану

Було прийнято деякі рішення щодо керування транспортними засобами під час воєнного стану:

 • уряд надав право особам, які мають посвідчення водія категорії В, керувати транспортними засобами категорії С, С1 на території України;
 • українським водіям машин та мотоциклів тепер не можна користуватися відеореєстраторами. Про це повідомили на сторінці у Facebook Верховна Рада України та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Заборона щодо відеореєстраторів стосується фото та відеозйомки доріг загального користування; об’єктів загального призначення; об’єктів інфраструктури; блокпостів, укріплень; розташування, зосередження чи переміщення військових частин (підрозділів) сил оборони.

Мета такої заборони убезпечення даних про дії українських військових, сил територіальної оборони тощо.

Джерела: Постанова КМУ від 22 березня 2022 року № 348.

 

Захист прав дитини в умовах воєнного стану

Уряд утворив Координаційний штаб з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану як тимчасовий консультативно-дорадчий орган. 

Основними завданнями Координаційного штабу є:

 • координація дій органів влади щодо організації евакуації з небезпечних територій дітей, зокрема тих, які проживають у закладах різних типів, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу тощо, до безпечних регіонів України та держав тимчасового перебування;
 • координація заходів щодо забезпечення розміщення та задоволення потреб евакуйованих дітей;
 • контроль за встановленням на консульський облік дітей у державі тимчасового влаштування та забезпечення повернення дітей до України після припинення воєнних дій;
 • вирішення проблемних питань та прийняття оперативних рішень щодо захисту прав дітей;
 • моніторинг дотримання соціальних стандартів і прав дітей в Україні та в державах тимчасового перебування;
 • інформування про роботу штабу та становище, потреби в захисті дітей в умовах воєнного стану.

Джерело: Постанова КМУ від 17 березня 2022 року № 302.

 

Використання коштів для героїзації образу ветерана війни та вшанування пам’яті загиблих захисників 

Головним розпорядником коштів є Мінветеранів, розпорядниками нижчого рівня є центри соціально-психологічної реабілітації населення та бюджетна установа “Український ветеранський фонд”.

Кошти можуть використовуватися за трьома основними напрямами.

 1. Забезпечення реалізації державної політики у сфері героїзації образу ветерана війни (вивчення суспільної думки щодо образу ветерана війни; створення документальних фільмів, соціальних роликів та реклами тощо, спрямованих на героїзацію образу ветерана війни; інформаційні кампанії; організацію та участь у заходах з популяризації ветеранської літератури; виготовлення відомчих заохочувальних відзнак).
 2. Залучення ветеранів війни до розвитку національно-патріотичного виховання (перепідготовку та перекваліфікацію ветеранів війни для подальшого залучення до роботи у сфері національно-патріотичного виховання дітей та молоді; проведення соціологічних досліджень з вивчення проблем залучення ветеранів до національно-патріотичного виховання; залучення ветеранів війни до проведення заходів з формування української громадянської ідентичності).
 3. Здійснення  заходів із вшанування памʼяті загиблих (померлих) захисників України, зокрема створення переліку (реєстру) відомостей про місця поховань, памʼятників та меморіальних дощок, які увічнюють пам’ять загиблих (померлих) захисників України.

Під час воєнного стану кошти спрямовуються на здійснення заходів із вшанування памʼяті загиблих (померлих) захисників України, виготовлення відомчих заохочувальних відзнак (крім апарату Мінветеранів), збір та узагальнення інформації щодо бойових подвигів захисників України.

Джерело: Постанова КМУ від 19 березня 2022 року № 319.

 

Визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії рф

КМУ визначив напрями і основні показники, які будуть оцінюватися під час визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії рф. 

Серед напрямів: 

 • людські втрати (смерть або каліцтво цивільних осіб) та витрати, пов’язані з призначенням різних видів державної соціальної допомоги та наданням соціальних послуг (відповідальним є Мінсоцполітики);
 • економічні втрати, пов’язані зі зменшенням чисельності населення та відповідного зменшення економічних показників країни (Мінекономіки);
 • людські та матеріальні військові втрати і витрати, пов’язані з бойовими діями (Міноборони);
 • людські та матеріальні втрати і витрати правоохоронних органів, пов’язані із забезпеченням публічної безпеки і порядку, боротьби із злочинністю, забезпеченням безпеки дорожнього руху (МВС);
 • втрати житлового фонду і об’єктів житлово-комунального господарства, об’єктів незавершеного будівництва житлової нерухомості, дачних і садових будинків, фактичні витрати, здійснені для їхнього відновлення (відповідальними є обласні, Київська міська державні адміністрації);
 • втрати земельного фонду, а також пов’язану з ними упущену вигоду (відповідальними є обласні, Київська міська державні адміністрації);
 • втрати лісового фонду (Міндовкілля);
 • втрати надр, заподіяні самовільним користуванням, а також екологічну шкоду, завдану навколишньому природному середовищу (Міндовкілля);
 • втрати акваторії (Міндовкілля);
 • збитки, завдані територіям та об’єктам природно-заповідного фонду (Міндовкілля);
 • втрати інфраструктури транспорту, телекомунікаційної мережі і зв’язку (Мінінфраструктури);
 • втрати енергетичної інфраструктури (Міненерго);
 • втрати культурної спадщини (Міністерство культури та інформаційної політики України);
 • втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їхнього майна, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності (міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, обласні, Київська міська державні адміністрації);
 • втрати установ та організацій усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їхнього майна (міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, обласні, Київська міська державні адміністрації).

Джерело: Постанова КМУ від 20 березня 2022 року № 326.

 

Збір тіл загиблих військовослужбовців рф

Уряд виклав у новій редакції порядок забезпечення збору тіл (останків) загиблих військовослужбовців збройних сил Російської Федерації, осіб, які входили до складу незаконних збройних формувань, що вчинили збройну агресію проти України.

Новий порядок передбачає залучення до збору МВС та СБУ, а також у додатку містить зразок акту за результатами збору тіл (останків), виявлення речей і документів загиблих військовослужбовців рф.

Окрім передання тіл до рф, новий порядок передбачає захоронення тіл та останків. Захоронення здійснюється з обов’язковою фіксацією місця, кількості та ідентифікаторів останків. Рішення про захоронення приймають облдержадміністрації або військові адміністрації в разі неможливості забезпечення доставлення тіл та останків до моргів або пунктів збору на час воєнного стану або, якщо заходи зі встановлення, впізнання, ідентифікації та підтвердження осіб загиблих не дали відповідних результатів.

Джерело: Постанова КМУ від 17 березня 2022 р. № 307.

 

Здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану

Під час воєнного стану оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України “Про публічні закупівлі” та “Про оборонні закупівлі”, проте замовники під час здійснення передбачених цією постановою закупівель повинні забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом 5 робочих днів після його підписання, інакше такий договір буде нікчемним.

Джерело: Постанова КМУ від 28 лютого 2022 р. № 169.

Завантажити PDF