110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Новини тижня від 23 лютого 2021

Верховна Рада України на пленарних засіданнях у період з 16 до 19 лютого розглянула такі проєкти

Звернення Верховної Ради до міжнародної спільноти щодо засудження тимчасової окупації Криму (№ 4655 від 27.01.2021)

Проєкт постанови передбачає звернення до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОЧЕС, урядів і парламентів держав світу щодо засудження тимчасової окупації Криму. Зокрема, проєкт постанови містить наступні заклики:
засудити дії Російської Федерації, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету України;
посилити політико-дипломатичний і санкційний тиск на державу-окупанта;
продовжувати політику невизнання спроби анексії Криму;
протидіяти мілітаризації Кримського півострова тощо.
Проєкт постанови спрямований на привернення уваги міжнародної спільноти до проблем захисту прав людини, пов’язаних із тимчасовою окупацією Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим. Водночас постанова має рекомендаційний характер та не зобов’язує до вчинення будь-яких дій.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати проєкт постанови.
16.02.2021 постанову прийнято, готується на підпис.

Заява ВРУ про Євромайдан та Революцію Гідності (№2739 від 15.01.2020)

Верховна Рада України на державному рівні закріплює визнання Революції Гідності як одного з ключових моментів українського державотворення та закликає швидко й ефективно розслідувати злочини, які були скоєні під час Революції Гідності. Протиправна діяльність окремих працівників підрозділів міліції особливого призначення «Беркут», міліціонерів, військовослужбовців внутрішніх військ, судових виконавців, прокурорів, суддів та інших посадових і службових осіб під час Революції Гідності засуджується як така, що завдала непоправної шкоди державі та суспільству.
17.02.2021 постанову прийнято, готується на підпис.

Оподаткування вживаних автомобілів, що ввезені з-за кордону (4643-д від 25.01.2021)

Протягом 180 днів із дня набрання чинності цим проєктом базою оподаткування ПДВ для ввезення на митну територію України вживаного транспортного засобу (ТЗ), що класифікується за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (якщо маса ТЗ не більше 3,5 т) та 8711, увезеного на митну територію України в період до 31 грудня 2020 року, буде сума сплаченого акцизного податку.
Акцизний податок для таких транспортних засобів буде розраховуватись за новою формулою, Ставка = Ставкабазова + Vе + Fе, причому базова ставка залежить від віку авто (чим старіше авто, тим більшим є розмір базової ставки, від 0 євро за авто віком до 9 років до 125 євро за авто, із дня виготовлення якого минуло понад 14 років), величина Vе залежить від об’єму двигуна, а Fе — від його типу (дизельний, бензиновий, змішаний). Така формула не застосовується, якщо транспортні засоби не відповідають екологічним нормам “ЄВРО-2” та/або мають походження з країни, визнаної державою-окупантом або державою-агресором. Використання вказаної формули для обчислення акцизного податку можливе для транспортних засобів, які були ввезені в період до 31.12.2020.
Проєкт спрямований на тимчасове вирішення проблем із легалізацією вживаних автомобілів через обмежений строк його дії. Окрім того, норми мають зворотну дію в часі, оскільки стосуються транспортних засобів, які вже ввезені в період до 31.12.2020, тоді як зворотна дія закону в часі допускається лише у випадку пом’якшення (або скасування) відповідальності для осіб. У проєкті закону (та в супровідних матеріалах) немає фінансово-економічного обґрунтування та обґрунтування економічної доцільності запропонованих ставок акцизного податку.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
18.02.2021 проєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

Митні платежі за вживані авто, що ввезені з-за кордону (№4644-д від 25.01.2021)

Протягом 180 днів із дати набрання чинності проєктом уживані авто з-за кордону, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (якщо їхня маса не більше 3,5 т) та 8711, увезені на митну територію України фізичними особами в період до 31.12.2020, звільняються від обкладання ввізним митом, якщо особою будуть дотримані вимоги, що передбачені проєктом №4643-д. Здійснення митного оформлення транспорту, щодо якого не дотримані строки та умови митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, протягом 180 днів можливе за умови добровільної сплати до державного бюджету п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 грн). Це звільняє фізичних осіб від відповідальності за недотримання вимог режимів тимчасового ввезення або транзиту.
Проєкт має тимчасову дію строком 180 днів від дати набуття чинності (а також зворотну дію в часі, оскільки поширюється лише на ТЗ, що ввезені до 31.12.2020 року). Це не дозволяє використати вказаний механізм особам, які ввезли вживане авто з-за кордону пізніше цієї дати, а також порушує принцип рівності щодо громадян, які здійснили ввезення ТЗ з-за кордону до 31.12.2020, проте виконали всі законодавчі вимоги щодо його розмитнення. До проєкту відсутнє фінансово-економічне обґрунтування, не наведено також обґрунтування визначеного проєктом розміру добровільного внеску до бюджету саме в розмірі 8500 грн. Окрім того, митне оформлення, відповідно до норм проєкту, буде здійснюватися з виконанням митних формальностей відповідно до тимчасового порядку, затвердженого КМУ.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
18.02.2021 проєкт прийнято в першому читанні, готується на друге читання.

Кабінет Міністрів України

План заходів із вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні на 2021—2025 роки

КМУ затвердив план заходів на 2021—2025 роки, що пов’язані з вшануванням учасників Революції Гідності та Героїв Небесної Сотні. Серед них:
проєктування, будівництво та функціонування Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності;
опрацювання питання щодо взяття на облік, унесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єктів культурної спадщини, пов’язаних із вказаними подіями;
збір за участю музейних, архівних і наукових установ документальних, фото-, аудіо-, відео- та інших матеріалів, свідчень, усних історій, а також систематизація та оприлюднення їх;
проведення закордонними дипломатичними установами України відповідних заходів за кордоном;
проведення досліджень, форумів, конференцій, дискусій, засідань за круглим столом, лекцій, зокрема із залученням ЗВО та ВВНЗ;
фотодокументальні, мистецькі й інформаційні, віртуальні виставки, презентація книг спогадів, наукових, художніх, мистецьких, освітніх та інших видань.
Також на деякі органи державної влади та установи КМУ поклав обов’язок сприяти підготовці та розповсюдженню соціальної реклами, пам’ятних знаків, меморіальних дощок, найменуванню скверів, вулиць, площ, закладів освіти, культури та інших об’єктів на честь загиблих, проведенню релігійними організаціями панахиди за загиблими та молебнів над установленими їм пам’ятниками, а також міжнародному співробітництву з вивченням і обміном досвідом у сфері політики пам’яті тощо.
Щороку до 15 березня ЦОВВ, Національна академія наук (за згодою), облдержадміністрації, КМДА повинні подавати інформацію про стан виконання плану Українському інституту національної пам’яті, аби він до 15 квітня передавав її КМУ.
Докладніше з планом можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: від 17.02.2021 № 112-р.

Доповнення переліку адміністративних послуг, які надаються через ЦНАП

Уряд прийняв рішення щодо доповнення новими адміністративними послугами соціального характеру переліку, який затверджений додатком до розпорядження КМУ від 16.05.2014 № 523 “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг”.
Таким розпорядженням КМУ узгодив найменування та зміст адміністративних послуг із нормами чинного законодавства, а також доповнив цей перелік такою послугою у сфері ветеранських справ, як призначення пільги на оплату житла, комунальних послуг тощо.
Докладніше з внесеними змінами можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: розпорядження КМУ від 17.02.2021 № 123-р.

Офіс Президента України

Призначення на посади керівників Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

Президент України вніс зміни до свого попереднього указу від 04.06.2008 № 516, яким установив, що кандидатури Голови Держспецзв’язку та захисту інформації України, а також першого заступника, заступника Голови Держспецзв’язку та захисту інформації України повинні погоджуватися з Президентом України для призначення їх.
Джерело: указ Президента України від 17.02.2021 № 58/2021.

Зміни до Положення про проходження військової служби (навчання) військовослужбовцями Держспецзв’язку

17.02.2021 Президент України також видав указ, який регулює деякі питання проходження служби військовослужбовцями Держспецзв’язку, зокрема зміни стосуються військових звань, умов присвоєння їх, а також строків вислуги в цих військових званнях.
Докладніше з рештою змін можна ознайомитися в указі Президента України від 17.02.2021 № 57/2021 за посиланням.

Міністерство у справах ветеранів України

Грошова компенсація за належні для отримання жилі приміщення

На своєму сайті Мінветеранів розмістило оголошення про проведення громадських консультацій щодо низки проєктів, які стосуються забезпечення ветеранів грошовою компенсацією за належне для отримання житло, зокрема йдеться про:
Проєкт акта про внесення змін до постанови КМУ від 19.10.2016 № 719, яка регулює питання надання грошової компенсації особам з інвалідністю І-ІІ групи, що пов’язана з участю в АТО/ООС, та членам сімей загиблих учасників АТО/ООС.
Проєкт акта про внесення змін до постанови КМУ від 28.03.2018 № 214, що забезпечує грошовою компенсацією осіб з інвалідністю I-II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, а також членів сімей загиблих таких осіб.
Проєкти пропонують: визначити чіткий порядок здійснення розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошових компенсацій; розширити повноваження комісій, які розглядають заяви про призначення грошової компенсації, зокрема в контексті перегляду рішень за нововиявленими обставинами; визначити підстави для відмови у виплаті вже призначеної грошової компенсації; визначити право на виплату грошової компенсації уповноваженому члену сім’ї, якого включено в розрахунок розміру грошової компенсації, у разі смерті одержувача грошової компенсації тощо.
Порівняльна таблиця та пояснювальна записка до проєкту, що вносить зміни до постанови КМУ № 719 за посиланнями.
Порівняльна таблиця та пояснювальна записка до проєкту, що вносить зміни до постанови КМУ № 214 за посиланнями.
Пропозиції та зауваження до проєктів постанов можна надіслати до 05.03.2021 у письмовому та/або електронному вигляді на електронну адресу: zhytlo@mva.gov.ua з подальшим направленням паперового варіанту на поштову адресу: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001. Контактний телефон: (044) 281-08-37.

Затвердження форм документів щодо виплати грошової компенсації за житло для ВПО, які є УБД

На своєму сайті Мінветеранів також розмістило проєкт акта, який затверджує форми документів щодо забезпечення виплати компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ВПО, які є УБД, особами з інвалідністю ІІІ групи внаслідок війни та які мають відповідне право згідно з постановою КМУ від 18.04.2018 № 280.
Ідеться про акт обстеження матеріально-побутових умов і журнал обліку звернень, що містить інформацію про використання грошової компенсації.
Пояснювальна записка за посиланням.
Письмові пропозиції та зауваження до проєкта наказу можна подавати до 06.03.2021 на електронну адресу: zhytlo@mva.gov.ua та control@mva.gov.ua з подальшим направленням паперового варіанту на поштову адресу: провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001. Контактний номер: (044) 281-08-37.

Завантажити PDF