Продовження воєнного стану та мобілізації на 90 діб
22 травня 2022 року Верховна Рада України затвердила укази Президента України про продовження строку проведення загальної мобілізації та дії воєнного стану. Так, воєнний стан та мобілізацію продовжено на 90 діб — до 23 серпня.
Закони прийнято, очікують на підпис Президента.
Джерело: законопроєкти від 18 травня 2022 року за реєстраційними № 7389 та 7390.
Психологічна реабілітація
Уряд уточнив перелік категорій осіб, які мають право на отримання психологічної реабілітації. Так, таким правом також можуть скористатися сім’ї загиблих Захисників України та ветеранів війни. Додатково на період воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення або скасування КМУ надав таке право:
агресією рф проти України, та члени їхніх сімей.
Більше того, уряд виклав у новій редакції порядок проведення психологічної реабілітації, змінивши підхід до визначення суб’єктів надання послуг, процедури здійснення психологічної реабілітації тощо.
Відтепер психологічна реабілітація здійснюється як комплекс заходів із застосуванням психологічних, психотерапевтичних, за потреби медикаментозних методів та фізичної реабілітації. Послуги надаються стаціонарно, амбулаторно, зокрема шляхом виїзного обслуговування, та/або дистанційно на підставі направлення лікаря або за особистим зверненням.
Обсяг психологічних послуг залежить від індивідуальних потреб особи та включає:
Суб’єкти надання послуг повинні мати ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Вони формують спеціалізовані мультидисциплінарні команди не менше 4 осіб, куди входять лікар-психіатр, лікар-психолог або лікар-психотерапевт, або психолог тощо, які безпосередньо надають послуги. Команди утворюються з урахуванням навантаження 50 отримувачів послуг на одну команду.
Урядом також визначено порядок відшкодування вартості наданих послуг за договором з урахуванням кількості мультидисциплінарних команд та їхнього навантаження.
Джерела: Постанова від 10 травня 2022 року № 587.
Виплати від міжнародних організацій для людей без статусу ВПО
Уряд ухвалив рішення про можливість надання грошової допомоги від міжнародних організацій для осіб, які не мають і не мали статусу ВПО, але є мешканцями:
Заявку на отримання грошової допомоги можна подати через платформу єДопомога (edopomoga.gov.ua) та застосунок “Дія”.
Також КМУ визначив, що з травня 2022 року допомога на проживання виплачується ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, якщо вони подали заявку до 20 травня 2022 року або мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення.
Люди, які подавали заяви за допомогою Дії, тепер можуть отримати паперову довідку про взяття на облік ВПО через центри надання адміністративних послуг. До того ж, є можливість виправити помилки, допущені під час оформлення допомоги на проживання через Дію, та при потребі перерахувати розмір допомоги через органи соцзахисту.
Джерело: Постанова КМУ від 17 травня 2022 року № 602.
ОГД військовослужбовцям тероборони, членам ДФТГ та соціальний захист членів сімей загиблих ветеранів та Захисників
Уряд визначив, що особи з інвалідністю, члени сімей загиблих мають право на ОГД в разі, якщо загибель або інвалідність настали внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресію рф.
Право на ОГД також поширили на:
Також КМУ уточнив, що члени сімей загиблих ветеранів та Захисників мають право на:
До того ж, ВПО з числа УБД, осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів їхніх сімей та членів сімей загиблих ветеранів та Захисників мають право на постановку на квартирний облік незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, якщо їхнє житло зруйноване чи стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії рф, розташоване в областях, що визначаються розпорядженням КМУ № 204, а саме у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Київській (+м. Київ), Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській області.
Джерело: Постанова КМУ від 20 травня 2022 року № 605.
Виплати членам сім’ї загиблих військовослужбовців та військових пенсіонерів
Уряд урегулював деякі питання виплати:
Так, право на адресну допомогу також мають члени сімʼї осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією рф проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, каліцтва, контузії або захворювання, пов’язаного з безпосередньою участю в зазначених заходах, якщо розмір їхньої пенсії в разі втрати годувальника, державної соціальної допомоги не досягає 7800 гривень (розмір допомоги складає суму, якої не вистачає до вказаного розміру пенсії).
Також КМУ уточнив, що право на одноразову грошову допомогу у розмірі місячної пенсії годувальника (незалежно від призначення пенсії в разі втрати годувальника) у разі смерті пенсіонера із числа військовослужбовців мають батьки, які перебували на утриманні померлого, досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (незалежно від тривалості страхового стажу), або мають право на пенсію незалежно від віку, на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або є особами з інвалідністю. Раніше право на таку допомогу мали батьки померлого, які досягли пенсійного віку: чоловіки — 60 років, жінки — 55 років.
Джерело: Постанова від 10 травня 2022 року № 578.
Забезпечення виконання рішень суду щодо виплати до 5 травня
Забезпечення виконання рішень суду щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році залишається в пріоритеті. До того ж, уряд прийняв рішення виділяти кошти з Держбюджету також на відшкодування моральної шкоди та судових витрат (не лише судового збору).
Джерело: Постанова від 7 травня 2022 року № 538.
Співробітництво в межах допомоги постраждалим внаслідок війни
12 травня 2022 року Мінсоцполітики та Міжнародна організація з міграції в Україні підписали Додатковий протокол до Угоди про співробітництво.
Протокол забезпечує надання грошової допомоги в розмірі 2 220 гривень на місяць щонайменше протягом трьох місяців. Серед осіб, які зможуть отримати допомогу, будуть вагітні жінки, самотні жінки або чоловіки з дітьми, домогосподарства з двома і більше дітьми, з особами з інвалідністю, літні люди старше 65 років із числа ВПО або постраждалих від конфлікту.
Джерело: https://www.msp.gov.ua/news/21822.html.
Лікування військовослужбовців за кордоном
КМУ вніс зміни до переліку категорій осіб, що мають право на реабілітацію за кордоном. Так, відповідної гарантії більше не мають учасники АТО, натомість лікуватися за кордоном можуть військовослужбовці, які забезпечували оборону України, захист населення та інтереси держави у зв’язку зі збройною агресією рф.
Порядок надання медичної допомоги та проведення медико-психологічної реабілітації військовослужбовців в іноземних медичних закладах визначатиметься країною, де військовий проходить реабілітацію.
Джерело: Постанова КМУ від 13 травня № 593.
Державне іномовлення “United 24”
У рамках проєкту United 24 Президент України доручив урядові забезпечити створення нової мультимедійної платформи, державного іномовлення “UNITED 24”для протидії російській пропаганді, а також щоденного інформування за кордоном про хід війни та реальну безпекову ситуацію на території України.
Нагадаємо, що Президент України створив платформу United 24 (https://u24.gov.ua/), основними завданнями якої є збільшення обсягів пожертв на оборону та розмінування, гуманітарну та медичну допомогу, а також відбудову України.
Джерело: Указ Президента України № 344/2022 від 17.05.2022.
Робоча група щодо відшкодування шкоди, завданої Україні
Указом Президента України створено робочу групу з розробки та впровадження міжнародно-правових механізмів відшкодування шкоди, завданої Україні внаслідок збройної агресії рф.
Джерело: Указ Президента України від 18.05.2022 № 346/2022.
Фінансування тримання військовополонених
З резервного фонду Держбюджету виділено 44 723,4 тисяч гривень Мін’юсту на тримання військовополонених у:
Джерело: Розпорядження КМУ від 7 травня 2022 року № 352-р.
Реєстр дітей під час воєнного та надзвичайного стану
Уряд поклав обов’язок на служби у справах дітей обласних, Київської міської військових адміністрацій вести облік тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей на території України, де не ведуться бойові дії, а також дітей, які виїхали за кордон, під час дії надзвичайного або воєнного стану.
До реєстру будуть внесені такі категорії дітей:
Джерело: Постанова від 10 травня 2022 року № 580.
Одночасне оформлення та обмін паспорта громадянина України та закордонного паспорта
Уряд ухвалив рішення протягом двох років провести експеримент одночасного оформлення чи обміну паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон. Оформити паспорти за цією процедурою також можна буде в разі втрати або викрадення.
Право на отримання цієї послуги мають:
За цією процедурою паспорти оформляються протягом 20 днів після подання заяви й не пізніше 7 днів у разі термінового оформлення.
Джерело: Постанова від 07 травня 2022 року № 541.
Завантажити PDF