Кабінет Міністрів України
Ваучери звільненим військовослужбовцями
Уряд скасував особам, які отримують ваучер, необхідність додавати до заяви копію довідки до акта огляду МСЕК та в разі наявності — індивідуальну програму реабілітації.
Нагадаємо, що отримати ваучер може не будь-яка особа, що звільнилася з військової служби після участі в АТО/ООС, а лише та, яка не досягла пенсійного віку та звернулася до центру зайнятості не пізніше 3 років із дня звільнення.
Ваучер — це документ, який надає особі право на перепідготовку або підготовку за іншою спеціальністю, підготовку на наступному рівні освіти, спеціалізацію, підвищення кваліфікації в закладах освіти чи в роботодавця.
Такі зміни були внесені Законом № 1030-IX від 02.12.2020, а постановою від 10.03.2021 № 191 уряд узгодив підзаконні акти. Ця постанова також містить певні зміни щодо ВПО та безробітних у період карантину.
Соціальні гарантії для членів сімей загиблих
Уряд поширив на членів сімей загиблих дію підзаконних актів, що регулюють питання забезпечення соціальною та професійною адаптацією, психологічною реабілітацією, а також санаторно-курортним лікуванням. (Постанова № 190).
Ідеться про такі постанови КМУ:
Зміни також передбачають, що особи, які мають право на санаторно-курортне лікування відповідно до цього положення, мають можливість скористатися таким правом строком щонайменше на 21 день (раніше таке право забезпечувалося строком на 18-21 день). (Постанова № 200).
Офіс Президента України
Консультативна рада з питань забезпечення прав і основоположних свобод захисників України
Президент України створив Консультативну раду з питань забезпечення гарантій прав і основоположних свобод осіб, які брали участь у захисті України (указ № 93/2021 від 12.03.2021). Рада виконуватиме функції консультативно-дорадчого органу при Офісі Президента щодо доступу до справедливого суду, об’єктивного розгляду кримінальних проваджень у справах:
Керівник Офісу ПУ має протягом 7 днів із моменту набрання чинності указу розробити й подати на розгляд проєкт Положення про раду та її склад. До Консультативної ради входитимуть нардепи, представники органів виконавчої влади, оборонних відомств, правозахисники й громадські діячі. Також буде можливість залучати урядові та неурядові організації, зокрема міжнародні.
Міністерство у справах ветеранів України
Книга пам’яті добровольців
15 березня 2021 р. відбулася презентація книги пам’яті добровольців — захисників України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання бойових завдань АТО.
Наразі туди віднесено 71 ім’я, а сама книга розміщена в «Залі пам’яті» Міністерства оборони України за адресою проспект Повітрофлотський, 6. Книга укладена відповідно до наказу Мінветеранів від 29.10.2020 № 213.
Міністерство оборони України
Виплата грошового забезпечення у 2021 році
МОУ визначило послідовність здійснення виплат військовослужбовцям. Насамперед будуть проводитися розрахунки з особами, які звільняються → далі встановлена індексація грошового забезпечення → винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, ЗНБО (“атошні”) → за створення безпечних умов виконання бойових завдань та збереження життя і здоров’я під час участі в ЗНБО → допомога на оздоровлення → інші одноразові обов’язкові додаткові види грошового забезпечення → матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (“матеріалка”).
До того ж визначено розміри матеріалки. Звернувшись із рапортом до командира, військовослужбовець може отримати допомогу в розмірі одного окладу за його військовим званням. Проте за певних обставин особа може отримати виплату в розмірі місячного грошового забезпечення, а саме в разі:
безперервного перебування на реабілітації або у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (більше 30 днів поспіль) унаслідок травм, захворювань органів і систем із тяжким перебігом тощо, пов’язаних із виконанням завдань у районі проведення ООС.
Джерело: наказ МОУ від 12.03.2021 № 59 “Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2021 рік”.