Стипендія на навчання від IREX
Міжнародна організація IREX оголошує другий раунд Конкурсу стипендій для ветеранів та ветеранок АТО/ООС.
Участь у конкурсі можуть брати учасники бойових дій, які мають завершену середню освіту. Учасники повинні обрати навчальну можливість, яка надається українським навчальним закладом/організацією та успішно пройти обраний навчальний курс до 30 квітня 2022 року.
Розмір стипендії — 500 доларів (є можливість співфінансування, якщо вартість курсів перевищуватиме вищезгадану суму). Кошти надаються з 5 березня 2022 року до 30 квітня 2022 року.
Заяву можна подати до 28 лютого 2022 року. Потрібно сформулювати свою мотивацію та заповнити електронну форму тут.
Детальніше ознайомитися з можливостями фінансування можна за посиланням.
Зміни до положення про службу у військовому резерві
Президент України вніс зміни до положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві ЗСУ.
Президент поширив дію положення на резервістів Державної спеціальної служби транспорту.
Також в указі виключено норми про першу чергу військового резерву. Так, на сьогодні в особливий період на службу у військовому оперативному резерві (без уточнення про першу чергу) в обов’язковому порядку на посади відповідно до їх військових звань зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають установленим вимогам проходження служби у військовому резерві.
Тепер резервісти підлягають військовому обліку в порядку, визначеному КМУ, а не Генеральним штабом ЗСУ, як це було колись.
Загалом указ уточнює порядок зарахування на службу у військовому резерві, звільнення резервістів, присвоєння звань, призначення на посади та переведення в інші частини. Зі всіма змінами можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: Указ Президента України від 16 лютого 2022 року №59/2022.
Стратегія забезпечення державної безпеки до 2025 року
Президент України затвердив стратегію забезпечення державної безпеки, яка визначає реальні й потенційні загрози, напрями та завдання державної політики в цій сфері.
Серед напрямів державної політики у сфері забезпечення державної безпеки можна виділити такі:
Джерело: Указ Президента України від 16 лютого 2022 року №56/2022.
Підвищення військових пенсій
Уряд прийняв рішення з 1 березня 2022 року підвищити розміри пенсій на коефіцієнт у розмірі 1,14 деяким категоріям осіб, зокрема тим, хто отримує пенсію за вислугу років, по інвалідності, у разі втрати годувальника та членам їхніх сімей. Розмір пенсії разом з підвищенням не може перевищувати максимального розміру пенсії, визначеного законом (станом на лютий 2022 року — 19340 грн).
Підвищення на вказаний коефіцієнт застосовується в разі поновлення пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року, та перерахунку пенсії, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року.
Обчислення розміру пенсії здійснюється без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, установлених законодавством.
Джерело: постанова КМУ від 16 лютого 2022 року №118.
Порядок обчислення вислуги років
До вислуги років тепер зараховується служба в:
Відповідно до нововведень до вислуги років також зараховується:
Також постанова КМУ виключає положення, яке надає право на пільгове нарахування вислуги в розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця за службу у високогірних місцевостях на висоті 1500 і більше метрів над рівнем моря.
У разі наявності двох і більше підстав для зарахування на пільгових умовах вислуга років обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги.
Постанова розширює коло членів сімей померлих пенсіонерів, які можуть отримати одноразову грошову допомогу в розмірі тримісячної і місячної пенсії годувальника.
Уряд також змінює визначення грошового забезпечення, на основі якого обчислюється пенсія.
Джерело: постанова КМУ від 16 лютого 2022 року №119.
День єднання та зобов’язання КМУ підвищити грошове забезпечення військовослужбовців
Президент України визначив 16 лютого 2022 року Днем єднання. Цей день супроводжувався підняттям Державного Прапора України на будинках і спорудах в усіх населених пунктах і виконанням Державного Гімну України. Закордонні дипломатичні установи в цей день повинні були провести іміджеві заходи, спрямовані на єднання та підтримку України.
У цьому ж указі Президент зобов’язав уряд затвердити план заходів, передбачивши, зокрема:
Джерело: Указ Президента України від 14 лютого 2022 року №53/2022.
Визначення розміру аліментів
Уряд вніс зміни до постанови, яка визначає порядок нарахування аліментів. Зміни стосуються, зокрема, і військовослужбовців. Так, додатково визначено, що з військовослужбовців і осіб рядового, начальницького складу Держприкордонслужби, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім того, що не має постійного характеру.
Також аліменти не стягують з надбавок, що виплачуються непрацюючим пенсіонерам на утримання непрацездатних членів сім’ї, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника.
Джерело: постанова КМУ від 16 лютого 2022 року №122.
Спеціалізовані служби цивільного захисту
КМУ визначив, що галузеві спеціалізовані служби цивільного захисту створюються з метою реагування на надзвичайні ситуації державного рівня. З переліку їхніх обов’язків виключено організацію і проведення на суб’єктах господарювання спеціальних робіт із забезпечення сталого функціонування в умовах загрози виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізації їхніх наслідків. Такі роботи можуть проводитися лише в разі виникнення надзвичайної ситуації.
Джерело: постанова КМУ від 16 лютого 2022 року №127.
Координаційний центр із питань організації діяльності медичних служб сил оборони та органів і закладів охорони здоров’я
Уряд виключив зі складу центру посаду керівника структурного підрозділу з питань охорони здоров’я ГШ ЗСУ, замінивши позицією керівника органу військового управління з питань охорони здоров’я ЗСУ.
Постанова КМУ уточнює, що центр сприяє координації заходів у рамках міжнародного співробітництва щодо медичного захисту та надання гуманітарної допомоги постраждалим унаслідок бойових дій не лише під час АТО, а й ООС.
Координаційний центр тепер має право отримувати необхідну інформацію, документи й матеріали від Головнокомандувача ЗСУ, а не ГШ ЗСУ.
Джерело: постанова КМУ від 16 лютого 2022 року № 128.
Надання шефської допомоги військовим частинам
Президент України змінив перелік військових частин ЗСУ, НГУ, Держприкордонслужби України, над якими здійснюється шефство.
Нагадаємо, що шефська допомога полягає в забезпеченні військових частин продовольством, пально-мастильними матеріалами, матеріально-технічними засобами, у розв’язанні соціально-побутових проблем, задоволенні культурних і духовних потреб військовослужбовців, військово-патріотичного виховання молоді та її підготовки до виконання військового обов’язку.
Джерело: указ Президента України від 16 лютого 2022 року №60/2022.
17 лютого 2022 року відбулося перше засідання Експертної ради із числа науковців-ветеранів, яка була утворена наказом Міністра у справах ветеранів України від 1 лютого 2022 року. Експертна рада — це консультативно-дорадчий орган, який сприяє участі провідних фахівців, науковців та експертів у формуванні та реалізації державної політики, ефективної взаємодії Мінветеранів з науковими інституціями.
До складу ради, зокрема, увійшли колишні та чинні військовослужбовці, волонтери. З повним складом ради можна ознайомитися за посиланням.
Відбір до Наглядової ради Українського ветеранського фонду
На своєму засіданні комітет з відбору представників громадських об’єднань до складу Наглядової ради бюджетної установи «Український ветеранський фонд» розглянув документи, які надійшли від громадських об’єднань щодо кандидатів до складу Наглядової ради, та прийняв рішення про допуск до участі в конкурсному відборі 10 кандидатів.
Зі списком кандидатів можна ознайомитися за посиланням.
Впродовж 15 — 18 лютого ВРУ здійснила розгляд таких законопроєктів
Залучення сил територіальної оборони до воєнних (бойових) дій (№6521 від 17.01.2022)
Проєкт визначає завданням територіальної оборони своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення незалежно від розгортання на такій території військ (сил), призначених для ведення воєнних (бойових) дій. Виконання завдань територіальної оборони, відповідно до проєкту, може здійснюватися на всій території України включно з районами ведення воєнних (бойових) дій (винятково за рішенням Головнокомандувача ЗСУ).
Законопроєкт не передбачає вимог щодо набуття силами тероборони додаткових знань і навичок для ефективної взаємодії з іншими силовими відомствами в умовах воєнних (бойових) дій, а також не визначає випадки, коли застосування сил тероборони можливе в районах ведення бойових дій, покладаючи таку відповідальність одноосібно на Головнокомандувача ЗСУ. З огляду на це потребує висновку Міністерства оборони України.
Довідково. Відповідно до чинного ЗУ “Про основи національного спротиву”, територіальна оборона може діяти лише до моменту розгортання військ (сил), призначених для відсічі збройної агресії, воєнних (бойових) дій. Виконання завдань територіальної оборони здійснюється поза районами ведення воєнних (бойових) дій.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання.
15.02.2022 проєкт прийнято за основу із скороч. строку підготовки до 2 читання.
Ідентифікація військовослужбовців НГУ під час здійснення заходів з охорони громадського порядку (№3731 від 24.06.2020)
Проєкт пропонує запровадити жетони з індивідуальним номером для військовослужбовців НГУ. Жетон з індивідуальним номером (який зберігається за особою впродовж усього строку служби) посвідчує належність військовослужбовця до Національної гвардії України й підтверджує його повноваження з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Індивідуальний номер також закріплюється на засобах індивідуального захисту під час виконання військовослужбовцем НГУ повноважень з охорони громадського порядку. Приховувати або перешкоджати фіксації індивідуального номера військовослужбовцям НГУ заборонено.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.
15.02.2022 проєкт прийнято за основу, готується на 2 читання.
Нове повноваження Мінветеранів — забезпечувати розвиток спорту ветеранів (№5526 від 20.05.2021)
Проєкт уносить зміни до Закону України «Про фізичну культуру і спорт», які стосуються надання повноважень Мінвететранів щодо:
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати.
15.02.2022 Закон прийнято, готується на підпис Президентові.
Проєкт розроблено з метою реалізації стратегічного курсу на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору (НАТО).
Окрім зміни термінів та розмежування функцій, проєкт також передбачатиме створення військової поліції — спеціального військового правоохоронного формування, призначеного для забезпечення правопорядку серед військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів, запобігання, виявлення кримінальних та інших правопорушень у Збройних Силах України, їх розкриття і припинення, забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів, захисту прав і свобод військовослужбовців та військового майна від протиправних посягань, участі в протидії диверсіям і терористичним актам та припиненні протиправних дій військовослужбовців і цивільних на військових об’єктах. Повноваження цього органу визначатимуться окремим законом.
Рекомендація ЮС: доопрацювати.
Посилання на розширений висновок.
16.02.2022 проєкт прийнято за основу, готується на 2 читання.
Амністія 2021 (№5249-1 від 16.03.2021)
Законопроєкт визначає порядок застосування амністії у 2021 році. Зокрема, передбачає амністію для засуджених ветеранів війни (учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників війни, осіб, на яких поширюється ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), вагітних, ліквідаторів ЧАЕС, пенсіонерів. Застосування амністії полягатиме у звільненні від покарань (зокрема й від покарання у вигляді позбавлення волі) осіб, визнаних винними у вчиненні злочину, який не є тяжким або особливо тяжким, та осіб, стосовно яких вирок суду ще не набрав законної сили (окрім певних різновидів військових злочинів, коли амністія не може бути застосована).
Проєкт пропонує звільнити від відбування покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, засуджених за злочини невеликої та середньої тяжкості, а також засуджених уперше за тяжкі злочини, якщо вони вже відбули більше половини строку покарання.
Амністія не застосовується до осіб, засуджених за злочини проти основ національної безпеки України та ряд інших злочинів, а також осіб, які скоїли злочин повторно, які які раніше звільнялися з місць позбавлення волі умовно-достроково і знову вчинили умисний тяжкий або особливо тяжкий злочин тощо.
17.02 2022 законопроєкт прийнято за основу, готується на друге читання.
Завантажити PDF