Президент підписав закон про додаткові підстави звільнення для тих, хто має дітей (р. № 7209)
Президент підписав закон, який забезпечує охорону прав дітей, установлюючи додаткові підстави для звільнення з військової служби й відстрочки від мобілізації під час воєнного стану та особливого періоду. Юридична сотня долучилася до підготовки цього закону.
Закон визначає нові сімейні обставини, які є підставою для звільнення контрактників під час мобілізації та воєнного стану:
Призвані за мобілізацією військовослужбовці, призвані резервісти під час воєнного стану відтепер також можуть звільнитися у зв’язку з вагітністю, декретом (це стосується лише жінок). До того ж мають право на звільнення один із подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають дитину (дітей), та військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей).
Додаткові підстави для звільнення під час особливого періоду відповідно до цього закону:
Додаткова підстава для відстрочки від мобілізації — жінки та чоловіки, що мають дитину (дітей) до 18 років і чоловіка (дружину), який уже проходить військову службу.
Скасування весняного призову на строкову військову службу у 2022 році
Президент видав указ про скасування призову на строкову військову службу у квітні-червні 2022 року. Строковики, які зараз перебувають на службі, зможуть звільнитися не раніше оголошення демобілізації.
Джерело: Указ Президента України від 11.04.2022 № 230/2022.
Присвоєння звання під час воєнного стану
З урахуванням потреби доукомплектування ЗСУ в період дії воєнного стану первинне військове звання сержантського і старшинського складу може бути присвоєне особам рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби), які не отримали підготовки відповідного рівня, якщо:
Присвоєння звання в такому разі відбувається одночасно з призначенням на посади, за якими штатами воєнного часу передбачено військове звання до старшого сержанта (головного старшини) включно.
Джерело: Указ Президента України від 11.04.2022 № 231/2022.
Направлення на лікування та/або реабілітацію за кордон захисників України
Під час воєнного стану і протягом 6 місяців після його припинення чи скасування захисники України, які постраждали від військової агресії рф, можуть отримати направлення на лікування та/або реабілітацію за кордон.
Направлення ініціюється закладами охорони здоров’я, у яких вони перебувають на лікуванні та/або реабілітації. Якщо захисники перебувають у цивільних закладах охорони здоров’я, такі заклади повинні надіслати клопотання в довільній формі до військових госпіталів, додавши до нього:
Військово-медичні заклади охорони здоров’я утворюють консиліум, що приймає рішення про направлення, за результатами чого оформляється висновок. Після цього військовий заклад охорони здоров’я формує та надсилає до Командування Медичних сил ЗСУ:
Командування Медичних сил надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів → МОЗ надсилає до МЗС запит із проханням підтвердити можливість надання на безоплатній основі медичних послуг іноземними закладами → МОЗ інформує Командування Медичних сил та Адміністрацію Держприкордонслужби про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких можуть прийняти на лікування за кордоном.
Транспортування захисників України організовує МОУ за сприяння МЗС, МВС, Адміністрації Держприкордонслужби та МОЗ. Виїзд на лікування дозволяється в супроводі одного із членів сімʼї першого ступеня споріднення.
Джерело: Постанова КМУ від 05 квітня 2022 року № 411 .
Збереження місця роботи і середнього заробітку під час мобілізації за працівником зі строковим трудовим договором
Управління Держпраці роз’яснило, що за мобілізованим працівником зі строковим трудовим договором, строк якого закінчився під час перебування на службі, продовжує зберігатися місце роботи та середній заробіток до демобілізації. Як пояснює управління, гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП України, за сферою дії поширюються на всіх без винятку працівників незалежно від того, працюють вони за строковим чи безстроковим трудовим договором. Виняток зроблено лише щодо осіб, які обіймають виборні посади в органах місцевого самоврядування, строк повноважень яких закінчився.
Джерело: роз’яснення Управління Держпраці в Івано-Франківській області.
Порядок тримання військовополонених
Уряд затвердив Порядок тримання військовополонених відповідно до норм міжнародного права.
Порядок установлює обов’язок поводитися з військовополоненими гуманно, не допускаючи насильства, репресалій, жорстокості й тортур, образливого та принизливого ставлення, залякування та цікавості публіки, засудження та застосування покарання без попереднього судового рішення.
До того ж військовополонені мають право особисто або через довірену особу звертатися до адміністрації табору, Мін’юсту чи держави-покровительки з клопотанням (заявою, скаргою).
Порядок установлює загальні засади створення та функціонування таборів, регулює питання організації прийому військовополонених до них, залучення до виконання робіт, харчування, матеріально-побутового та медичного забезпечення, релігійної, інтелектуальної та фізичної діяльності тощо.
Джерело: Постанова КМУ від 05 квітня 2022 року № 413.
Заборона ввезення товарів з рф
Відтепер заборонено ввезення на територію України товарів з рф у митному режимі імпорту.
Джерело: Постанова КМУ від 09 квітня 2022 року № 426.
Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО
Роботодавці тепер зможуть отримати компенсацію в розмірі 6500 грн, зокрема, за тих працівників, які отримали статус ВПО після працевлаштування.
Також уряд уточнив, що така компенсація не надається бюджетним установам, фондам загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Нагадаємо, що на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення така допомога надається роботодавцям, які працевлаштовують ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом. Для отримання компенсації можна звернутися до місцевого центру зайнятості. Загальна тривалість її надання не може перевищувати 2 місяців. Деталі в Постанові КМУ від 20 березня 2022 року № 331.
Джерело: Постанова КМУ від 06 квітня 2022 року № 415 .
Припинення дії угод у галузі освіти і науки з Республікою Білорусь
Уряд України прийняв рішення про припинення низки угод та договорів у сфері освіти з Білоруссю:
Отже, відтепер білоруські атестати про середню освіту, дипломи і свідоцтва про професійно-технічну освіту, дипломи бакалавра і магістра тощо не визнаються в Україні.
Джерело: Постанова КМУ від 09 квітня 2022 року № 417.
Допомога на проживання ВПО
Уряд продовжив строк звернення за отриманням допомоги на проживання для ВПО до 30 квітня 2022 року (раніше було до 14 квітня) так, щоб вона виплачувалася з урахуванням березня 2022 року.
Джерело: Постанова КМУ від 09 квітня 2022 року № 418.
Склад наглядової ради Українського ветеранського фонду
Міністерство у справах ветеранів України затвердило персональний склад Наглядової ради бюджетної установи “Український ветеранський фонд”, яка містить представників міністерства та громадських об’єднань ветеранів і членів сімей ветеранів.
Також міністерство затвердило порядок використання коштів ветеранським фондом під час воєнного стану.
Так, у цей період фонд використовуватиме кошти на:
Джерело: накази Міністерства у справах ветеранів України від 08.04.2022 № 66 та від 31.03.2022 № 63.
Робоча група для захисту прав громадян України, які перебувають за кордоном
Уряд утворив і затвердив склад робочої групи щодо захисту прав і свобод громадян України, які перебувають на території країн ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи.
Завдання робочої групи:
Джерело: Постанова КМУ від 09 квітня 2022 року № 425.
Виділення коштів для МОУ
Уряд прийняв рішення виділити МОУ:
Джерело: розпорядження КМУ від 05 квітня 2022 року № 70-р.
Завантажити PDF