110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Виплата грошового забезпечення полоненим, пораненим, а також ОГД членам сім’ї загиблих

Уряд установив, що винагорода 100 000 гривень повинна також виплачуватися: 

  • пораненим (контузія, травма, каліцтво), які перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я, зокрема закордонних, включаючи час переміщення, або у відпустці для лікування за висновком ВЛК;
  • полоненим (крім тих, які добровільно здалися);
  • заручникам; 
  • інтернованим у нейтральні держави;
  • безвісно відсутнім;
  • загиблим внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм (виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа померла).

Полонені, заручники, інтерновані та безвісно відсутні можуть отримувати винагороду, навіть якщо зазначені події сталися до введення воєнного стану.

Кабмін також деталізував деякі аспекти процедури розподілу одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000 гривень між членами сім’ї загиблих осіб:

  • днем виникнення такого права є дата загибелі в період дії воєнного стану, зазначена у свідоцтві про смерть;
  • якщо особа відмовляється від отримання ОГД або не реалізує таке право протягом 3 років після загибелі, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на ОГД;
  • якщо після повної виплати ОГД за її отриманням звертаються інші особи, питання перерозподілу суми вирішується за взаємною згодою або в судовому порядку;
  • ОГД виплачується також сім’ям померлих внаслідок поранення протягом року після контузії, травми, каліцтва, отриманого під час захисту Батьківщини в період дії воєнного стану.

Нагадаємо, що отримати ОГД можуть члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого. Члени сім’ї та батьки визначаються відповідно до положень Сімейного кодексу України (особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік, у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає), а утриманці згідно із ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (особи, які були на повному утриманні загиблого або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування).

Джерело: Постанова КМУ від 01 квітня 2022 року № 400.

 

Розширення прав на зброю добровольців ДФТГ 

КМУ розширив право на зброю членів добровольчих формувань територіальної громади. Тепер, окрім мисливської зброї, вони можуть застосовувати: 

  • стрілецьку зброю — вогнепальну, пневматичну ствольну зброю для стрільби кулями або іншими видами патронів;
  • інші види озброєнняартилерійське озброєння, ракетні системи (комплекси), керовані (некеровані) ракети та їхні складові частини, комплекси (установки) для запуску та складові частини до них, засоби керування зброєю (вогнем), системи дистанційного керування ракетами, обладнання для транспортування і обслуговування ракет, гранатомети, вогнемети, міни, гранати

Нагадаємо, що перенесення або перевезення зброї членами ДФТГ може бути лише під час виконання ними завдань територіальної оборони на підставі дозволу командира добровольчого формування.

Джерело: Постанова КМУ від 05 квітня 2022 року № 403.

 

Оновлені правила перетину держкордону 

Нещодавно уряд вніс деякі зміни до правил  перетину громадянами України державного кордону. За новими змінами, якщо на території України вводиться надзвичайний або воєнний стан, то особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон на підставі довідки МСЕК або інших документів, у яких зазначено групу та причину інвалідності. 

Державний кордон можуть перетинати:

  •  особа з інвалідністю І чи ІІ групи — у супроводі члена сім’ї;
  •  особа з інвалідністю І чи II групи або особа, яка потребує постійного догляду, — у супроводі того, хто здійснює постійний догляд;
  •  особа з інвалідністю, визнана судом недієздатною, — у супроводі її опікуна, а коли опікуна не призначено, — у супроводі одного з повнолітніх членів сім’ї;
  •  особа з інвалідністю або яка потребує постійного догляду і перебуває в закладах стаціонарного догляду, паліативного догляду, підтриманого проживання — у супроводі працівників закладу, письмово уповноважених його директором. 

Під час надзвичайного або воєнного стану виїзд дітей за кордон здійснюється з урахуванням таких особливостей:

  • дітей з інвалідністю можуть супроводжувати мати та/або батько, опікун, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі;
  • дітей з інвалідністю також можуть супроводжувати баба, дід, повнолітній брат, сестра, мачуха, вітчим, якщо вони звільнені від військової служби та мобілізації, на підставі документів, що підтверджують родинні зв’язки;
  • мати та / або батько, опікун, піклувальник, один або обоє прийомних батьків, батьки-вихователі мають право супроводжувати дітей, хворих на тяжкі рідкісні хвороби, які потребують термінового лікування;
  • рішення щодо надання дозволу на виїзд чоловікові, який супроводжує дитину до 16 років, приймається з урахуванням його приналежності до осіб, звільнених від військової служби та мобілізації.

Під час надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім згаданих вище осіб, також мають інші чоловіки, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, визначені в ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, крім тих, які мають підстави для відстрочки відповідно до ч. 3 ст. 23 вказаного закону.

Уряд також визначив першочергове право перетину кордону, яке мають:

  •  особи з інвалідністю І групи, діти з інвалідністю (під час перетину пішого кордону або на легковому автомобілі);
  •  організовані групи осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду та проживають/перебувають у закладах догляду (під час перетину кордону автобусом);
  •  супроводжуючі особи.

Право першочергового перетину кордону можна реалізувати, якщо в транспортному засобі відсутні інші особи, які не мають такого права.

Джерело: Постанови КМУ від 29 березня 2022 року № 383 і 01 квітня 2022 року № 399.

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-pravil-peretinannya-derzhavnogo-kordonu-gromadyanami-ukrayini-383 

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-pravil-peretinannya-derzhavnogo-kordonu-gromadyanami-ukrayini-399 

 

Продовження інвалідності, ступеня втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації під час воєнного стану

Якщо строк повторного огляду МСЕК припав на період дії воєнного стану, особа може пройти огляд протягом 6 місяців після його припинення або скасування. На цей період інвалідність та ступінь втрати працездатності продовжується. Перенесення повторного огляду МСЕК здійснюється у разі неможливості направлення:

  • осіб з інвалідністю та осіб, яким установлено ступінь втрати професійної працездатності (у %), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу;
  • дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії.

Тепер індивідуальна програма реабілітації продовжується до повторного огляду особи чи дитини з інвалідністю, але не довше ніж на 6 місяців після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо в них була відсутня можливість пройти такий огляд раніше.

Джерело: Постанова КМУ від 30 березня 2022 року № 390

 

Виплати пенсії в разі втрати годувальника

Дітям віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання в закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти, пенсія в разі втрати годувальника призначається, а виплата раніше призначеної пенсії у 2022 році продовжується без надання довідки закладу освіти про навчання.

Як повідомляє Мінсоцполітики, відповідне рішення поширюється на призначення та виплату пенсії в разі втрати годувальника згідно із законами України:

  • «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
  • «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
  • «Про прокуратуру»;
  • «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 Джерело: Постанова КМУ від 01 квітня 2022 року № 377.

 

 

Можливість оформляти декларацію для перевезення амуніції в електронній формі

  На період дії воєнного стану уряд установив можливість перевезення через митний кордон України гуманітарної допомоги шляхом подання декларації в паперовій або електронній формі.

Зокрема, це стосується таких спеціальних засобів індивідуального захисту:

  • касок чи еквівалентів їх та спеціально призначених для них компонентів (підшоломів, амортизаторів)
  • бронежилетів для суб’єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; 
  • ниток та тканин (матеріалів) для виготовлення бронежилетів.

Джерело: Постанова КМУ від 01 квітня 2022 року № 396.

 

Програма грошової допомоги вразливим родинам із дітьми

Міністерство соціальної політики України разом із ЮНІСЕФ розпочинають програму грошової допомоги для незахищених родин із дітьми, які постраждали через війну та потребують фінансової підтримки, додатково до виплати ВПО на проживання.

Розмір виплати 2 220 грн для кожного члена сім’ї на місяць, але не більше як для 5 людей. Виплату даватимуть за три місяці одним платежем.

Допомогу зможуть отримати:

  • родини, з 3 і більше неповнолітніми дітьми, з яких принаймні одна дитина не досягла 2 років;
  • сім’ї з 2 або більше дітьми, де одна дитина має інвалідність.

Подати заявку на отримання допомоги можна на сайті: register.unicef.org.  Додаткові питання за номером телефону: 0 800 600 017 (щодня з 8:00 до 22:00). 

Джерело: https://www.msp.gov.ua/news/21634.html.

 

Компенсація на оплату комунальних послуг за розміщення тимчасово переміщених осіб 

Уряд оновив порядок надання компенсації центральним органам виконавчої влади та місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час безоплатного розміщення в закладах державної і комунальної власності тимчасово переміщених осіб.

Відповідно до змін:

  • порядок не поширюються на осіб, які набули статус ВПО й отримують щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання;
  • компенсація також покриває витрати за постачання гарячої води;
  • уточнено процедуру подання інформації закладами комунальної і державної власності про оплату комунальних послуг та розгляд відповідної інформації на основі документів Мінрегіоном тощо.

Джерело: Постанова КМУ від 29 березня 2022 року № 388

 

Фінансове забезпечення військових адміністрацій

Кабмін затвердив механізм фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій, зокрема здійснення оплати:

  • праці працівників;
  • грошового забезпечення військовослужбовців військових формувань, правоохоронних органів, служби цивільного захисту, які відряджаються до них.

Таким військовослужбовцям виплачується грошове забезпечення з огляду на: 

  • посадовий оклад;
  • оклад за військовим (спеціальним) званням;
  • інші щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії);
  • одноразові додаткові види грошового забезпечення з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2022-п#Text).

Фінансування діяльності військових адміністрацій населених пунктів здійснюється коштом місцевого бюджету територіальної громади, а обласних та районних — коштом держбюджету, обласних та районних бюджетів.

Джерело: Постанова КМУ від 01 квітня 2022 року № 397.

 

Виділення коштів на СБУ

Уряд прийняв рішення виділити з резервного фонду Держбюджету 1 450 000 тис. гривень для виплат грошового забезпечення Службі безпеки.

Джерело: розпорядження КМУ від 05 квітня 2022 року № 267-р.

 

Сервіс для залишення запитів про допомогу

Українські волонтери створили сервіс, на якому можна залишити запит про допомогу й відгукнутися на чиєсь прохання задля максимально швидкого розповсюдження інформації в соціальних мережах.

Посилання на сервіс: https://oborona.online/, https://oboronaonline.com.ua/.

Завантажити PDF