110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО

Уряд виклав у новій редакції постанову про  компенсацію особам, які тимчасово розмістили в себе ВПО. Відповідно до змін:

 • компенсацію можуть отримувати не лише власники житла, а й орендарі та спадкоємці, які прийняли спадщину;
 • компенсація не поширюється на розміщення членів своєї сім’ї;
 • компенсація надаватиметься, навіть якщо ВПО отримують допомогу на проживання;
 • змінено порядок отримання компенсації, строки, зокрема передбачено можливість подання заяви про розміщення ВПО в електронній формі на електронну адресу уповноважених органів із прикріпленням фотокопій документа, який посвідчує особу та підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
 • районні в м. Києві держадміністрації, військові адміністрації тепер мають повноваження приймати заяви про розміщення ВПО та вносити інформацію до веб-ресурсу “Прихисток”;
 • якщо особа розмістила 4 і більше ВПО, а також осіб з інвалідністю, осіб старше 60 років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, компенсація виплачується коштом міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань тощо.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 490.

Житло для тимчасового проживання ВПО

Фонд житла, призначений для тимчасового проживання ВПО, формується сільськими, селищними, міськими радами або уповноваженими ними органами шляхом:

 • викупу  (придбання) житла;
 • будівництва нового житла;
 • реконструкції наявних будинків і гуртожитків, а також переобладнання нежитлових приміщень на житлові;
 • передання житла в комунальну або державну власність;
 • капітального ремонту об’єктів житлового фонду, зокрема об’єктів соціального призначення.

Для того, щоб стати на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання, ВПО повинна подати заяву до сільської, селищної, міської ради, у межах території якої вони перебувають на обліку ВПО. 

Житлове приміщення з фонду можна отримати в розмірі не менш як 6 кв. метрів на одну особу.

Першочергове право на отримання мають багатодітні сім’ї, сім’ї з дітьми, вагітні жінки, особи, які втратили працездатність, особи пенсійного віку, житло яких було зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Користування житлом здійснюється на підставі договору.

КМУ також затвердив порядок, що визначає механізм викупу, будівництва житла для передання на тимчасове проживання ВПО коштом державного, місцевих бюджетів, добровільних внесків та інших джерел, не заборонених законодавством.

Держмолодьжитло, сільські, селищні, міські ради чи уповноважені ними органи здійснюють придбання житла та є замовниками будівництва.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 495.

 

Допомога на проживання  дітям, внутрішньо переміщеним без супроводу батьків

Уряд визначив процедуру подання заяви про допомогу на проживання для дитини до 14 років, яка перемістилась без супроводу законного представника. Визначено, що замість дитини таку заяву може подати:

 • особа, яка перебуває в сімейних, родинних відносинах (зокрема, хрещені батьки);
 • уповноважена на супроводження дитини особа на підставі письмової заяви одного із законних представників, завіреної органом опіки та піклування;
 • особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину.

Якщо заява на отримання допомоги дитині буде подана до 15 травня 2022 року, то її виплата здійснюватиметься з березня 2022 року. 

Також уточнено, що допомога на проживання з травня 2022 року продовжується для ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 507.

 

Подання повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно

Оновлено порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф.

Так, повідомлення про пошкодження чи знищення житла для отримання компенсації можуть подавати не лише фізичні особи, а й юридичні.

Скористатися правом на подання повідомлення можуть:

 • власники (балансоутримувачі) нерухомого майна, замовники будівництва, особи, за якими таке майно закріплене на праві господарського відання чи оперативного управління;
 • члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього; 
 • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житловими) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків;
 • особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності;
 • спадкоємці та правонаступники визначених вище осіб.

Постанова також:

 • доопрацьовує поняття знищеного та пошкодженого нерухомого майна, розширюючи його з квартир і будинків до більшого кола об’єктів нерухомого майна;
 • передбачає створення реєстру пошкодженого та знищеного майна, держателем якого є Мінінфраструктури, а адміністратором — держпідприємство “ДІЯ”.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 505.

 

Виплата допомоги цивільному населенню 

На АТ “Укрпошта” покладено завдання здійснювати разові виплати особам, які евакуюються в безпечні райони, зокрема надавати Мінсоцполітики подання із зазначенням необхідної суми коштів та кількості осіб, яким передбачається грошова допомога, установлена Постановою КМУ № 220. Раніше це було в компетенції АТ “Укрзалізниця”.

Уряд також визначив, що місцеві ради та військові адміністрації можуть надавати Мінсоцполітики інформацію щодо сум коштів та кількості осіб, яким передбачається грошова допомога, протягом десяти, а не трьох, робочих днів з початку відновлення роботи після деокупації.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 506.

 

Порядок прийому для здобуття вищої освіти в 2022 році

04 травня 2022 року Міністерство юстиції України зареєструвало наказ МОН, який установлює правила вступу у 2022 році.

Як повідомляє МОН, для гарантування безпечних умов вступної кампанії цього року буде проведено Національний мультипредметний тест (НМТ) для здобуття ступеня бакалавра у формі комп’ютерного онлайн-тестування (120 хвилин) з трьох предметів: українська мова, математика, історія України. 

До того ж, передбачена можливість складання НМТ за кордоном, яке відбудеться в один час із тестуванням в Україні. За рішенням закладу творчі конкурси також можуть проводитися дистанційно. 

Джерело: наказ Міністерства освіти і науки України 27 квітня 2022 року № 392.

 

Комунальні послуги під час воєнного стану 

Уряд рекомендував органам, що встановлюють тарифи, протягом воєнного стану не підвищувати тарифи на:

 • теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), зокрема на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії;
 • послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

КМУ запропонував залишити тарифи, що застосовувалися 24 лютого 2022 року.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 502.

 

Вимоги вступу до добровольчих формувань цивільного захисту

Уряд зняв обмеження щодо граничного віку та придатності до військової служби за станом здоров’я  в контексті вступу до добровольчих формувань цивільного захисту, натомість визначив, що право на членство в таких формуваннях мають повнолітні особи, здатні за своїми здібностями та станом здоров’я виконувати покладені на них обов’язки.

Джерело: Постанова КМУ від 29 квітня 2022 року № 494

 

Виплата та доставка пенсій, грошових допомог під час воєнного стану

Виплата і доставка пенсій, грошової допомоги за бажанням осіб може здійснюватись АТ “Укрпошта” у виплатному об’єкті чи з доставкою додому за місцем перебування. 

У тих районах, де ведуться бойові дії і Укрпошта немає технічної можливості здійснювати доставку пенсій, особам, які їх отримують не на картку, виплата проводиться на поточний рахунок. Кошти з рахунку пенсіонер зможе невідкладно отримати в будь-якому відділенні Ощадбанку на безпечній території, підписавши договір банківського рахунку.

У разі неможливості пред’явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, виплата пенсій та інших грошових допомог може здійснюватися за умови пред’явлення єДокумента.

Джерело: Постанова КМУ від 26 квітня 2022 року № 492.

 

Забезпечення продовольчої безпеки під час воєнного стану 

Уряд визначив план заходів забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану, серед яких:

 • визначення товарів, що мають істотну соціальну значущість;
 • регулювання граничних цін;
 • забезпечення населення територій, де тривають активні бойові дії, продовольчими товарами тривалого зберігання;
 • розроблення та реалізація місцевої програми для самозабезпечення територіальних громад харчовими продуктами;
 • створення переліку товарів критичного імпорту та регулювання обсягів експорту тощо.

Джерело: розпорядження КМУ від 29 квітня 2022 року № 327-р.

 

Утворення ЗВО та науково-дослідної установи розвідувального органу МОУ

Уряд прийняв рішення про утворення:

 • Воєнної академії імені Євгенія Березняка як закладу вищої освіти розвідувального органу МОУ, реорганізувавши шляхом перетворення Воєнно-дипломатичної академії імені Євгенія Березняка;
 • Науково-дослідного інституту воєнної розвідки Міністерства оборони.

Джерело: розпорядження КМУ від від 26 квітня 2022 року № 325-р.

Завантажити PDF