110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Воєнний стан

У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції РНБО України, 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб. Указ Президента був затверджений Верховною Радою того ж дня Законом 2102-IX https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2102-IX#Text

Нагадаємо, що на період дії воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема право на пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України тощо.

Для виконання відповідних рішень уряд прийняв розпорядження №181-р, яким затвердив план запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану в Україні.

Загальна мобілізація

У зв’язку з агресією РФ на території України Президент України Указом № 69/2022 від 24 лютого 2022 року (https://www.president.gov.ua/documents/692022-41413) оголосив проведення загальної мобілізації протягом 90 діб. Черговість та обсяги проведення мобілізації повинен визначити ГШ ЗСУ. Насамперед будуть мобілізовувати осіб, які мають бойовий досвід, військовослужбовців, що проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом, а вже далі військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри й інших громадян, що не мають вікових та фізичних обмежень.

Перетин кордону під час воєнного стану 

У зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні було встановлено деякі обмеження щодо перетину кордону, а саме для чоловіків. Так, наразі громадянам України чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за межі країни. Як зазначає Державна прикордонна служба, виключення можуть стосуватися тільки осіб, визначених законодавством. Зокрема тих, які  мають:

  • посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік

або

  • висновок військово-лікарської комісії про непридатність.

Крім того, обмеження не стосуються осіб:

  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • на утриманні яких є дитина з інвалідністю;
  • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

А також тих, хто є усиновителем, опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Інтернаціональний легіон

Президент України звернувся до всіх громадян іноземних держав, які хочуть приєднатися до захисту безпеки України, і запропонував приїхати й поповнити ряди Сил територіальної оборони. З іноземців формується окремий підрозділ Інтернаціональний легіон територіальної оборони України. Для запису в легіон потрібно звернутися до аташе з питань оборони Посольства України в певній державі.

Для забезпечення належного функціонування інтернаціонального легіону Президент України Указом № 83/2022 від 28 лютого 2022 року тимчасово запровадив безвізовий режим для громадян іноземних держав, окрім РФ, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України.

Підвищення грошового забезпечення військовослужбовців

На період дії воєнного стану уряд прийняв рішення виплатити додаткову щомісячну винагороду (у розмірі 30 000 грн) військовослужбовцям:

  •  Збройних Сил України;
  •  Служби безпеки України;
  •  Служби зовнішньої розвідки;
  •  Головного управління розвідки Міністерства оборони;
  •  Національної гвардії України;
  •  Державної прикордонної служби України;
  •  Управління державної охорони; 
  • Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації;
  • Державної спеціальної служби транспорту;
  • військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора;
  • особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій;
  • співробітникам Служби судової охорони;
  • особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро;
  •  поліцейським.

Якщо військовослужбовець бере безпосередню участь у бойових діях, розмір винагороди підвищується до 100 тис. грн на місяць, пропорційно до часу участі в бойових діях.

У разі смерті особи, яка має право на виплату винагороди, унаслідок участі в бойових діях, членам сім’ї виплатять одноразову грошову допомогу в розмірі 15 млн грн (розподіляється рівними частками на всіх отримувачів). Отримувачами такої допомоги можуть бути другий з подружжя, діти, батьки та утриманці військовослужбовця.

Джерело: Постанова КМУ від 28 лютого 2022 року № 168.

Варто вказати, що Міністр оборони України 25 лютого 2022 року  підписав термінову телеграму, якою передбачив з 1 березня 2022 року підняття військовослужбовцям Збройних Сил України грошового забезпечення на 30 %. (https://www.mil.gov.ua/news/2022/02/25/groshove-zabezpechennya-vijskovosluzhbovcziv-zsu-iz-1-bereznya-2022-zroste-na-30-oleksij-reznikov-pidpisav-terminovu-telegramu/)

Україна кандидат на вступ до ЄС

Європейська правда повідомляє, що Європейський парламент переважною більшістю голосів затвердив резолюцію, яка рекомендує державам-членам ЄС працювати над наданням Україні статусу кандидата на вступ.

Варто звернути увагу, що рішення Європарламенту є рекомендаційним, вступ України до ЄС належить до компетенції держав-членів ЄС. 

Достроковий випуск курсантів навчальних закладів

Уряд прийняв рішення провести атестацію та достроково випустити курсантів, які є випускниками у:

  • вищих військових навчальних закладах;
  • військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
  • закладах фахової передвищої військової освіти;
  • закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління МВС, ДСНС.

Під час випуску таким курсантам буде присвоюватися військове звання офіцерського складу, спеціальні звання середнього складу поліцейських та середнього начальницького складу служби цивільного захисту з призначенням на відповідні посади. Вважатиметься, що вони завершили навчання і здобули освіту за відповідним ступенем.

Джерело: розпорядження КМУ від 28 лютого 2022 року № 190-р (https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-provedennya-v-2022-roci-dostrokovih-vipuskiv-kursantiv-sluhachiv-vipusknih-kursiv-vishchih-vijskovih-navchalnih-zakladiv-vijskovih-navchalnih-pidrozdiliv-190-280222)

Звільнення із СІЗО осіб, які хочуть захищати Україну від окупації

Генпрокурор указала, що будуть звільняти із СІЗО тих, хто прагне зараз захищати Україну від окупантів. По кожному буде прийматися рішення окремо, індивідуально оцінюватимуться всі ризики та визначені механізми контролю. Таке звільнення стосується виключно осіб, які:

  • мають бойовий досвід; 
  • засуджені не за насильницькі злочини.

Детальніше в роз’ясненні Генпрокурора (https://www.gp.gov.ua/ua/posts/xocu-rozyasniti-informaciyu-sodo-zvilnennya-z-pid-varti-deyakix-vyazniv-dlya-ucasti-v-zaxisti-derzavi)

Надання допомоги військовослужбовцям через програму “єПідтримка”

Уряд прийняв рішення передбачити можливість скерування коштів, отриманих у рамках програми “єПідтримка”, для внесків до Міжнародного благодійного фонду “Повернись живим” з метою допомоги українським військовослужбовцям.

Джерело: Постанова КМУ від 25 лютого 2022 року № 158 (https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-9-grudnya-2021-r-1272-158-250222)

Продовження дії закордонних паспортів 

Як повідомляє Державна міграційна служба, з 1 березня 2022 року строк дії паспортів громадян України для виїзду за кордон може продовжуватися на 5 років.  Крім того, до паспортів батьків або законних представників  здійснюється вклеювання фотокартки дітей із зазначенням їхніх персональних даних. Ця інформація посвідчує їхню особу та підтверджує громадянство України.

Продовження строку дії паспортів та вклеювання фотокарток дитини здійснюють територіальні органи/підрозділи ДМС, а також посольства та консульські установи України.

Під час пленарних засідань ВРУ  підтримано проєкт про цивільну вогнепальну зброю (№5708 від 25.06.2021) та необхідні зміни до Кримінального кодексу України та КУпАП (№5709, доопрацьований). 23 лютого 2022 законопроєкти були прийняті за основу зі скороченням строку підготовки до другого читання.

Законопроєкт № 5708 передбачає визначення умов та порядку отримання документів про право власності на цивільну вогнепальну зброю; здійснення класифікації цивільної вогнепальної зброї; створення та ведення Єдиного державного реєстру такої зброї; страхування цивільної відповідальності власників зброї; використання цивільної вогнепальної зброї для самозахисту; правил носіння, транспортування та використання цивільної вогнепальної зброї та бойових припасів. Реалізацію положень законопроєкту передбачено законопроєктом № 5709 шляхом унесення змін до КК України та КУпАП . Доопрацьований проєкт 5709 передбачає серед обмежень у випадку вчинення адміністративного правопорушення  позбавлення права на володіння цивільною вогнепальною зброєю та боєприпасами (на строк до 3 років, у випадку систематичних порушень до 5 років). Передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасну реалізацію зброї у випадку анулювання дозволу на неї, порушення порядку продажу тощо. В осіб, які транспортують або носять цивільну вогнепальну зброю в стані алкогольного та/або наркотичного сп’яніння,  її тимчасово вилучають. 

Крім того, проєкт №5709 розширює поняття меж необхідної оборони, виключаючи злочинність діяння у випадку захисту від  посягання на здійснення сексуального насильства, відвернення протиправної спроби заволодіння вогнепальною зброєю тощо. 

Позитивними сторонами проєкту 5708 є нормативне регулювання цивільної вогнепальної зброї; передбачення умов, за яких особа може стати власником зброї; запровадження обов’язкових курсів із вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та її застосування; створення єдиного реєстру цивільної зброї; установлення підстав для обмеження права на отримання посвідчення власника зброї; установлення обмежень щодо застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту.

Недоліками законопроєкту 5708 є корупційні ризики через можливість нагородження фізичних осіб відзнакою «Іменна вогнепальна зброя» та відомчою заохочувальною відзнакою «Вогнепальна зброя»; існує ризик для національної безпеки у зв’язку з включенням зброї, що перебуває в спеціальному обігу, у відповідний розділ реєстру;  монополія МВС як держателя реєстру у сфері регулювання зброї; відсутність у проєкті закону зон, вільних від зброї; немає обмежень  для малолітніх осіб на застосування цивільної вогнепальної зброї для захисту; порушення принципу пропорційності та справедливості в частині санкцій за порушення порядку носіння зброї.

Переглянути розширений висновок можна за посиланням: 

https://legal100.org.ua/pravo-na-tsivilnu-vognepalnu-zbroyu-5708-vid-25-06-2021/

Зміни до Бюджетного кодексу у зв`язку з агресією РФ (№7100 від 23.02.2022)

У зв’язку з посиленням агресії РФ, відповідно до проєкту, у 2022 році:

  • не лише Законом про Державний бюджет України, але й іншими НПА визначатимуться надходження та витрати Державного бюджету України;
  • рішення КМУ про перерозподіл видатків з бюджету не потребуватиме погодження з Комітетом ВРУ з питань бюджету;
  • Резервний фонд бюджету може перевищувати 1% обсягу видатків загального фонду відповідного бюджету;
  • не застосовуватиметься положення Бюджетного кодексу щодо часу введення в дію законів, які впливають на показники бюджету (тобто проєкти, які прийняті до 15 липня поточного року, можуть вводитись у дію з поточного бюджетного року);
  • зміни до Державного бюджету можуть бути внесені не лише у виключних випадках, як це передбачено Бюджетним кодексом;
  • у випадку недоотримання надходжень загального фонду Державного бюджету України більше ніж на 15% суми, передбаченої розписом державного бюджету на відповідний період, уповноважені органи не зобов’язані подавати законопроєкт про внесення змін до Державного бюджету;
  • у 2022 році не застосовуватиметься також норма про захищені видатки, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень (на оплату праці бюджетних працівників, оплату комунальних послуг, обслуговування державного боргу тощо);
  • КМУ за погодженням з Верховним Головнокомандувачем може приймати рішення про скорочення обсягу видатків і кредитування держбюджету для спрямування вивільнених коштів на потреби безпеки і оборони. Так само прийматиметься рішення про порядок застосування та розміри державних соціальних гарантій. КМУ може визначити особливий порядок виконання повноважень органами Казначейства України.

Закон діятиме впродовж 3 місяців з дати набуття чинності.

23.02.2022 Закон підписаний Президентом.

Збільшення фінансування армії (проєкт №7012-д від 23.02.2022)

Відповідно до цього проєкту, Міноборони додатково будуть виділені 16 млрд грн, МВС понад 6 млрд грн, Головному управлінню розвідки 600 млн грн. Фінансування бюджетної програми МОУ “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання” збільшено на 9,1 млрд грн. Додаткові кошти також були спрямовані на забезпечення питною водою мешканців Донецької області та функціонування військово-цивільних адміністрацій у зоні ООС.

23.02.2022 Закон повернуто з підписом від Президента.

Завантажити PDF