110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Чи штрафуатимуть військових за ведення вогню в зоні ООС?

119566270 3289105434518853 5856185695636998869 O

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]

19 вересня 2020

Днями в мережі неофіційно оприлюднили Наказ МОУ №330 від 16.09.2020, який передбачає додаткову щомісячну грошову винагороду в розмірі від 5 000 до 18 000 грн для військових ЗСУ. Одночасно із цим розмір такої винагороди може зменшуватися в разі виникнення певних порушень (наприклад, відкриття вогню (у тому числі у відповідь) без наказу відповідного командира) з боку військовослужбовців.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/10/119566270_3289105434518853_5856185695636998869_o.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Текст даного наказу викликав жваву дискусію серед військових та ветеранів, у результаті чого МОУ опублікувало пост на офіційній сторінці в Facebook, де зазначено: “Міністром оборони України до наказу було висловлено застереження. Робота над документом триває. Його мета – додатково мотивувати військовослужбовців.” https://cutt.ly/EfJw9OL

Згодом міністерство заявило: “Жодної заборони на право і обов’язок захищати Батьківщину в розробленому порядку, який регламентує виплати винагороди, немає. Дії наших військових у бойовій ситуації регламентовано статутом, законами України та відповідними наказами командира. Але бойова обстановка може вимагати й особистого рішення від кожного воїна. Це логічно й передбачено всіма керівними документами.
Порядок виплати винагороди прописується дуже детально, щоб мінімізувати можливості для зловживань.” https://cutt.ly/JfJw3G6

Офіційний текст наказу досі не оприлюднений міністерством.

Якщо ж наказ дійсно був виданий і набуде чинності в такому вигляді, що це фактично означає? Спробуємо розібратись.

У якому порядку виплачуватимуться такі кошти?
Винагорода виплачуватиметься “за створення безпечних умов виконання бойових завдань та збереження життя і здоров’я” під час участі в заходах ЗНБО на підставі наказів керівників органів військового управління та військових частин, а командирам військових частин – на підставі наказів вищих командирів.

Що ж це за “безпечні умови”?
Створення безпечних умов у даному контексті передбачає недопущення порушень військовослужбовцями.

Чи означає це, що так звані “бойові” не будуть виплачуватись?
Ні, це додаткова виплата в розмірі від 5 000 до 18 000 грн. Вона нараховуватиметься не замість «бойових» (17 000 на лінії бойового зіткнення і 6500 – “друга лінія”).

Чи це означає, що військовослужбовців будуть штрафувати?
Не зовсім, в окремих випадках буде зменшуватись розмір такої додаткової виплати. Інша частина грошового забезпечення, окрім даної винагороди, зменшуватись не буде. Так само не будуть зменшуватись “бойові”.

У якому випадку винагорода буде зменшуватись?
У разі допущення порушень.
До порушень у даному контексті відноситимуться:
– вчинення військовослужбовцями військового адміністративного правопорушення або адміністративного правопорушення;
– наявність облікованих під час виконання службових обов’язків випадків захворювань через порушення правил гігієни, травмувань через порушення заходів безпеки, суїцидів та невиправданих бойових втрат серед особового складу;
– відкриття вогню (у тому числі у відповідь) без наказу відповідного командира (начальника), крім випадків військової необхідності.

Винагорода не виплачуватиметься військовослужбовцям, які особисто допустили порушення, а командирам відділень, взводів, рот (батарей), батальйонів (дивізіонів) та бригад розмір винагороди встановлюватиметься в залежності від кількості облікованих порушень, допущених підлеглим особовим складом за місяць.

У яких тоді випадках військовослужбовець може відкривати вогонь по противнику й отримати винагороду в повному розмірі?
Якщо є наказ відповідного командира (начальника) та у випадку військової необхідності.

Що це за випадки військової необхідності?
До випадків військової необхідності відносяться обставини, визначені пунктом 10 глави 1 Розділу 2 Наказу МОУ №164 від 23.03.2017. https://cutt.ly/GfJw4HC

Принцип військової необхідності допускає застосування сили в межах, необхідних для досягнення законної мети збройного конфлікту, але одночасно з цим говорить про те, що:
– вид і ступінь сили, що застосовується, мають бути дійсно необхідними для досягнення законної військової мети;
– таке застосування не повинно заборонятися нормами міжнародного гуманітарного права.
Загальна визнана мета ведення бойових дій полягає в досягненні поразки супротивника з мінімальними витратами часу, життя і фізичних ресурсів як з боку атакуючої сторони, так і з боку атакованої сторони.

‼ Увага! Військовослужбовці мають право застосовувати спеціальні засоби, засоби фізичного впливу та зброю особисто або в складі підрозділу для захисту свого здоров’я і життя, а також здоров’я і життя інших військовослужбовців і цивільних осіб від нападу, якщо іншими способами й засобами захистити їх у даній ситуації неможливо.
‼Наказ МОУ не обмежує права військовослужбовців на відкриття вогню у випадку безпосередньої загрози для життя таких військовослужбовців.

Позитивна сторона наказу полягає в спонуканні дотримання заходів безпеки та правопорядку військовослужбовцями та організації детальнішої роботи командування з особовим складом у форматі заохочення.

Можливі ризики:
❗ Ризик приховування правопорушень у військових частинах, непритягнення до адміністративної відповідальності особового складу через особистий майновий інтерес.
❗ Не до кінця зрозумілі суб’єкти та порядок установлення факту, фіксації та обліку порушень. Виплати здійснюватимуться в “ручному режимі”, унаслідок чого можливі корупційні ризики.
❗ Відсутність чіткого механізму оскарження непризначення виплати чи її призначення не в повному обсязі.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like