110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

5 громадських організацій презентували Концепцію політики щодо ветеранів та їхніх сімей

Photo 2023 10 31 12 23 37

31 жовтня ми, громадські організації та ветеранські простори — «Принцип», Veteran Hub, Юридична сотня», «Простір можливостей», «VETERANKA», — представили Концепцію політики щодо ветеранів. Ці пропозиції сформовані з потреб та запитів ветеранів та їхніх родин, аби підтримати державу у створенні оновленої державної політики. Ми спираємося на багаторічний досвід наших організацій та аналітику українських та міжнародних підходів.

 

Ми вимушені констатувати, що поточна державна політика щодо ветеранів і ветеранок та їхніх сімей несе глибинні ризики для її бенефіціарів та всього українського суспільства. Нова державна політика щодо ветеранів, ветеранок та їхніх сімей дозволить висловити повагу й вдячність держави та її громадян за захист Незалежності України, посилити обороноздатність і подбати про добробут воїнів і їхніх рідних.

Зміни необхідні, тож ми готові долучитися до їхнього втілення своєю експертизою. Водночас закликаємо організувати цей процес за обов‘язкової участі чинних військових, ветеранів та їхніх родин: політика не має формуватися поза її суб’єктами.

Організації-автори наголошують, що Концепція нової ветеранської політики є першою версією бачення наскрізних змін. Ми відкриті до діалогу та співпраці з державою, організаціями сфери ветеранських справ і насамперед ветеранською спільнотою.

 

Головні тези з Концепції нової ветеранської політики:

  1. Війна триває десятий рік і наразі ми не можемо спрогнозувати її завершення. Маємо усвідомлювати, що вторгнення буде постійною загрозою безпеці України. Отже, боєздатні Сили оборони та престижність служби є пріоритетом для держави. Тож наголошуємо, що ветерани є складовою обороноздатності: вони становлять основу оперативних резервів різних черг. Водночас ефективна політика щодо ветеранів та їхніх сімей прямо впливає на підвищення престижності військової професії. Без такої політики неможливе гарантування національної безпеки. Разом із гарантуванням добробуту після служби така політика також буде засвідчувати реальну повагу від громадян за захист незалежності та територіальної цілісності.

  2. Що стосується фактичних змін. Ми пропонуємо деталізувати та звузити визначення державного статусу «ветеран війни» та закріпити право на нього за тими військовослужбовцями, які в час загрози державним інтересам виконали свій обов’язок та здобули бойовий досвід (незалежно від тривалості служби). Пропоноване визначення статусу: «Ветеран/ка – це особа, який/яка брав/брала безпосередню участь у бойових діях із захисту Батьківщини, а також на території інших держав, якщо це є частиною міжнародних зобов’язань України».
  3. Досвід, внесок та потреби сімей ветеранів мають бути законодавчо закріпленими та стати невіддільною складовою політики щодо ветеранів та їхніх сімей.
  4. Підтримка держави має засновуватися на індивідуальному досвіді ветеранів. Це означає, що замість уніфікованих для усіх пільг держава має надавати релевантні можливості відповідно до реальних потреб кожного ветерана чи ветеранки. 
  5. Координація за втіленням ветеранської політики має покладатися на Міністерство у справах ветеранів. Пряме завдання цього органу  — стежити, щоб інтереси його бенефіціарів були відображені у політиках інших відомств та забезпечувалися в усіх сферах. Саме це Міністерство відповідальне за обмін даними між усіма органами для постійного оновлення політики відповідно до нових обставин. Ми передбачаємо, що для ефективності може йтися про розширення повноважень міністра до віцепрем’єр-міністра.
  6. Для втілення ефективної ветеранської політики потрібно модернізувати базове законодавство: оновити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

 

З повним текстом концепції ви можете ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/45Qa7MJ

 

За коментарями ви можете звернутися до представників організацій за такими контактами:

  • «Принцип», комунікаційна менеджерка Аліна Денисенко, denysenko@pryncyp.com
  • «VETERANKA», комунікаційна менеджерка Олена Бруцька, womenveteran.movement@gmail.com
  • «Юридична Сотня», комунікаційна менеджерка  Наталія Прудка, n.prudka@legal100.org.ua
  • Veteran Hub, Галина Альомова, h.alomova@veteranhub.com.ua
Вам також може сподобатися