02 жовтня 2024 року набрання чинності Наказ Міністерства оборони України від 23.07.2024 № 495 “Про затвердження Змін до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України”.
Відповідно до п. 14 вказаних змін було доповнено та змінено додаток 19 до Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затв. наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 № 170), тобто перелік документів для звільнення з військової служби.
Одним із необхідних документів для звільнення з військової служби за сімейними обставинами є акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, затверджений керівником ТЦК та СП, з інформацією про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати догляд за особами, що його потребують.
Це стосується таких підстав для звільнення:
1) під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану):
- у разі наявності дружини (чоловіка) з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати (абз. 12 п. 2 ст. 12 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”);
- у разі необхідності здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду, за умови відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд (абз. 12 п. 2 ст. 12 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”);
- у разі необхідності здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи, за умови, що така особа є членом сім’ї військовослужбовця першого ступеня споріднення та відсутності інших членів сім’ї, які здійснюють постійний догляд (абз. 14 п. 2 ст. 12 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”);
2) під час дії воєнного стану:
- у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я (абз. 13 п. 3 ст. 12 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”);
- у разі необхідності здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я (абз. 14 п. 3 ст. 12 Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу”).
Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затв. Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008) містить процедуру отримання акта обстеження сімейного стану, проте він стосується лише порядку звільнення військовослужбовців строкової служби. Пункт 213 Положення передбачає:
У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир в/ч зобов’язаний надіслати у 3-денний строк до відповідного ТЦК та СП за місцем проживання сім’ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану. Керівник районного (міського) ТЦК та СП, одержавши документи від командира в/ч або заяву від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в 10-денний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного ТЦК та СП. Керівник обласного ТЦК та СП зобов’язаний у 3-денний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру в/ч, де проходить службу військовослужбовець. У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами керівник обласного ТЦК та СП надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира в/ч, де проходить службу військовослужбовець. |
Районні ТЦК та СП наділені повноваженнями перевіряти сімейний стан військовослужбовця за зверненням командира в/ч або за заявою родичів (за наявності підстав). Це передбачено абзацом 16 пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (затв. постановою КМУ від 23.12.2022 № 154).
Варто зауважити, що вказана норма вже не містить обмеження щодо виду служби, яку проходить військовослужбовець. Відповідно ТЦК та СП можуть проводити перевірку сімейного стану військовослужбовців, які проходять військову службу як за контрактом, так і за призовом під час мобілізації, на особливий період.
У зв’язку із вказаною ситуацією та значною кількістю звернень ГО “Юридична сотня” надіслала запит Міністру оборони України щодо алгоритму звернення та отримання військовослужбовцем або членом його сім’ї акта обстеження сімейного стану військовослужбовця, необхідного для звільнення з військової служби за сімейними обставинами чи з інших поважних причин.
18 січня 2025 року на електронну адресу ГО “Юридична сотня” надійшла відповідь** від управління цивільно-військового співробітництва штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, у якій серед іншого було вказано про те, що в такій ситуації “військовослужбовцям необхідно звертатись з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання, – до наступного прямого командира (начальника)”.
** З повним текстом відповіді на запит можете ознайомитися за посиланням.
При цьому алгоритму дій для військової частини, ТЦК та СП, а також форми акта обстеження надано не було.
Якщо нам вдасться отримати нову інформацію щодо оформлення акта обстеження, ми обов’язково опублікуємо оновлення. Слідкуйте за нашими публікаціями.
Немає додаткових матеріалів за цією темою