110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Звільнення ветеранів від сплати судового збору

YS судовий збір

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

10 липня 2020

У ст. 5 ЗУ “Про судовий збір” вказано, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:

  • військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, – у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;
  • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;
  • а також позивачі – за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
  • особи з інвалідністю I та II груп.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/07/YS_sudovii—zbir.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Чи звільняються від сплати судового збору відповідачі, які є ветеранами?

Є різна судова практика щодо стягнення судового збору з учасників бойових дій. Так, УБД звільняється від сплати судового збору не у всіх випадках, бо є уточнення “у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав”. А якщо учасник бойових дій відповідач? ВС у справі № 285/3858/17 від 27 листопада 2019 року встановив, що учасник бойових дій не звертався до суду за захистом своїх порушених прав, натомість  він є відповідачем у справі, тому доводи касаційної скарги з посиланням про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованими.

Чи звільняються від сплати судового збору учасники бойових дій, якщо порушено їхнє право, яке не пов’язане з їхнім ветеранським статусом?

Відповідно до висновку Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду викладеногоу постанові від 21 березня 2018 року у справі № 2-3901/08-ц, який неодноразово підтверджений Верховним Судом в інших справах, пункт 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» поширюється на учасників бойових дій при їх зверненні до суду у зв’язку з порушенням будь-яких їх прав, незалежно від характеру, предмета та підстав таких позовів. Верховний Суд у справі № 572/2088/17 від 27 червня 2018 року також встановив, що помилковою є відмова позивачу у задоволенні заяви про звільнення його як учасника бойових дій від сплати судового збору з тих підстав, що справа за його позовом про стягнення майнової та моральної шкоди, спричиненої джерелом підвищеної небезпеки, не пов’язане з порушенням прав позивача, як учасника бойових дій.

Проте нещодавно Велика Палата Верховного Суду у справі № 9901/70/20 від 6 травня 2020 року зробила зовсім інший висновок. Вона встановила, що судовий збір не стягується з учасників бойових дій тільки у разі, якщо вони звертаються за захистом своїх порушених прав, які пов’язані із ветеранським статусом.

Така позиція є спірною, оскільки щодо цього рішення була й окрема думка судді Великої Палати Верховного Суду В. В. Пророка від 06 травня 2020 року, який не погоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду.

Чи звільняються від сплати судового збору особи з інвалідністю внаслідок війни III групи?

У ч. 1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”, а саме в п. 9, вказано, що від судового збору також звільняються особи з інвалідністю I та II груп.

Якщо в особи ІІІ група інвалідності внаслідок війни, то вона може клопотати звільнити її від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”, де вказано, що від судового збору звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав.

Верховний Суд у справах № 825/934/18 від 22 березня 2019 року та № 620/2083/19 від 16 березня 2020 року дійшов висновку, що статтею 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни. Тобто позивач як ветеран війни – особа з інвалідністю внаслідок війни (III групи) має право на пільги, встановлені законодавством України для вказаної категорії осіб, зокрема і на звільнення від сплати судового збору відповідно до положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Але судова практика щодо цього питання також є неоднозначною, оскільки у Єдиному державному реєстрі судових рішень є також справи Верховного Суду, де висновки були НЕ на користь особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

Варто зауважити, що це не є справи, які набули статусу зразкових, а отже, суди перших інстанцій не зобов’язані вирішувати подібні спори у такий же спосіб. Якщо відмовлятимуть у зв’язку з тим, що справа не пов’язана зі статусом ветерана чи позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, то можна відповідні ухвали оскаржувати до вищого суду, покликаючись на позитивні висновки Верховного Суду, які були згадані вище.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like