110 000 ветеранів отримали допомогу в Юридичній сотні

Підтримати

Номер гарячої лінії:  0 800 308 100

Юридична Сотня стала співавтором дослідження про повернення ветеранок до мирного життя

6 грудня 2018

6 грудня 2018 в «Укрінформі» відбулася презентація дослідження “Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя”. Представники Юридичної Сотні Леся Василенко та Марія Звягінцева стали співавторами розділу про соціальні і правові гарантії.

Марія Звягінцева була однією зі спікерок під час презентації.

Основні тези презентації:

Серед 350 тисяч ветеранів АТО в Україні налічується понад 12 тисяч жінок, які є учасниками бойових дій (УДБ). За даними Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО, станом на 1 серпня 2018 року в нас є приблизно 350 тисяч ветеранів АТО, жінки з них становлять 12 тис. 10. Це ті, які мають статус учасниць бойових дій (УБД). Відсотково  це 3,5%. Серед тих учасників бойових дій, які мають інвалідність внаслідок бойових дій – загалом 3400 осіб,   жінок – 33, тобто 1%. Найбільший відсоток жінок УБД в Нацполіції, СБУ, ДСНС, Службі зовнішньої розвідки. За чисельністю найбільше жінок-УБД саме в Міністерстві оборони України – 8027 (3,4%)

Найбільше жінок-УБД зареєстровано у Донецькій (2280 або 15,8%), Луганській (1378 або 14,0%), Дніпропетровській (830 або 2,9%), Харківській (571 або 3,7%), Житомирській (652 або 3,8%), Львівській (608 або 2,7%), м. Києві (525 або 2,9%) та Київській області (500 або 2,9%). Найбільше ветеранок, які отримали інвалідність унаслідок війни, зафіксовано у Волинській (11 або 2,9%), Дніпропетровській  (8 або 2,0%) та Житомирській (5 або 1,6%) областях.

Потреби ветеранів (і жінок, і чоловіків) на ринку праці: навчання (навики ведення бізнесу та фандрейзингу, знання законодавства та англійської мови), ресурси і можливості для перекваліфікації, можливість працювати з тематикою дотичною до війни і військової справи.

Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачає в загальному 21 пільгу, проте для ефективної їх реалізації потрібно подальше дослідження індивідуальних потреб ветеранок та ветеранів.

Нагальні проблеми ветеранок: статус УБД дає право на отримання однакових пільг, незалежно від індивідуальних потреб ветерана/ветеранки, недостатнє інформування про наявні можливості та гарантії, відсутність індивідуальних підходів до заходів соціальної, професійної адаптації, неврахування ґендерного фактору при розробці програм психологічної реабілітації, відсутність перехідних програм з військового до цивільного життя у законодавстві.

На місцевому рівні надається додаткова підтримка ветеранкам у Львові (освітня програма “Жінки в підприємництві) та Кропивницькому (надання акушерської та гінекологічної допомоги жінкам-УБД.

Рекомендації щодо вирішення проблем: проведення досліджень, опитувань щодо потреби у використанні передбачених законодавчих гарантій, інформування щодо соціально-правових гарантій та можливостей для жінок і чоловіків – ветеранів російсько-української війни, способів їх отримання, врахування ґендерного фактору для забезпечення ефективної соціальної, професійної адаптації та психологічної реабілітації, розробка перехідних програм для реінтеграції ветеранів (ветеранок) до мирного життя після завершення служби