6 грудня 2018
6 грудня 2018 в «Укрінформі» відбулася презентація дослідження “Невидимий батальйон 2.0: повернення ветеранок до мирного життя”. Представники Юридичної Сотні Леся Василенко та Марія Звягінцева стали співавторами розділу про соціальні і правові гарантії.
Марія Звягінцева була однією зі спікерок під час презентації.

Основні тези презентації:
Серед 350 тисяч ветеранів АТО в Україні налічується понад 12 тисяч жінок, які є учасниками бойових дій (УДБ). За даними Державної служби України у справах ветеранів та учасників АТО, станом на 1 серпня 2018 року в нас є приблизно 350 тисяч ветеранів АТО, жінки з них становлять 12 тис. 10. Це ті, які мають статус учасниць бойових дій (УБД). Відсотково це 3,5%. Серед тих учасників бойових дій, які мають інвалідність внаслідок бойових дій – загалом 3400 осіб, жінок – 33, тобто 1%. Найбільший відсоток жінок УБД в Нацполіції, СБУ, ДСНС, Службі зовнішньої розвідки. За чисельністю найбільше жінок-УБД саме в Міністерстві оборони України – 8027 (3,4%)
Найбільше жінок-УБД зареєстровано у Донецькій (2280 або 15,8%), Луганській (1378 або 14,0%), Дніпропетровській (830 або 2,9%), Харківській (571 або 3,7%), Житомирській (652 або 3,8%), Львівській (608 або 2,7%), м. Києві (525 або 2,9%) та Київській області (500 або 2,9%). Найбільше ветеранок, які отримали інвалідність унаслідок війни, зафіксовано у Волинській (11 або 2,9%), Дніпропетровській (8 або 2,0%) та Житомирській (5 або 1,6%) областях.
Потреби ветеранів (і жінок, і чоловіків) на ринку праці: навчання (навики ведення бізнесу та фандрейзингу, знання законодавства та англійської мови), ресурси і можливості для перекваліфікації, можливість працювати з тематикою дотичною до війни і військової справи.
Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачає в загальному 21 пільгу, проте для ефективної їх реалізації потрібно подальше дослідження індивідуальних потреб ветеранок та ветеранів.
Нагальні проблеми ветеранок: статус УБД дає право на отримання однакових пільг, незалежно від індивідуальних потреб ветерана/ветеранки, недостатнє інформування про наявні можливості та гарантії, відсутність індивідуальних підходів до заходів соціальної, професійної адаптації, неврахування ґендерного фактору при розробці програм психологічної реабілітації, відсутність перехідних програм з військового до цивільного життя у законодавстві.
На місцевому рівні надається додаткова підтримка ветеранкам у Львові (освітня програма “Жінки в підприємництві) та Кропивницькому (надання акушерської та гінекологічної допомоги жінкам-УБД.
Рекомендації щодо вирішення проблем: проведення досліджень, опитувань щодо потреби у використанні передбачених законодавчих гарантій, інформування щодо соціально-правових гарантій та можливостей для жінок і чоловіків – ветеранів російсько-української війни, способів їх отримання, врахування ґендерного фактору для забезпечення ефективної соціальної, професійної адаптації та психологічної реабілітації, розробка перехідних програм для реінтеграції ветеранів (ветеранок) до мирного життя після завершення служби
Немає додаткових матеріалів за цією темою