[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]
3 квітня 2020
30 березня 2020 року Верховна Рада України прийняла законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», зареєстрований за № 2178-10 (далі – про відкриття ринку землі).
[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2020/04/YS_rinok.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”] [/tm_pb_image][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Що передбачає цей закон?
До прийняття закону в Україні діяв мораторій на продаж земель сільськогосподарського (далі – с/г) призначення. Прийняття закону про відкриття ринку землі дає законодавчі підстави для продажу земель с/г призначення. Сам ринок почне працювати з 1.07.2021 року.
До 2024 року набувати право власності на землю с/г призначення зможуть лише громадяни України, територіальні громади або держава.
З 2024 року землі с/г признання зможуть купувати юридичні особи України.
Іноземці і особи без громадянства зможуть купувати землю с/г призначення лише після прийняття відповідного рішення на референдумі. (Крім юридичних осіб учасниками яких є: (1) громадяни держави-агресора; (2) члени терористичних організацій; (3) в яких неможливо встановити кінцевого власника; (4) власники яких зареєстровані в офшорах чи в державах, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів).
Навіть після референдуму іноземці та особи без громадянства не зможуть придбати землю с/г призначення, якщо ділянка знаходиться ближче 50 км до кордону України.
Закон передбачає, що максимальна площа землі с/г призначення в одного власника може бути: до 1.01.2024 – 100 га, після 1.01.2024 року – 10 га.
Забороняється зміна власників (продаж, дарування тощо) державних і комунальних ділянок с/г призначення, а також с/г земель на тимчасово окупованих територіях (крім спадкування).
Чи скасовує новий закон право на пріоритетне отримання земельної ділянки для ветеранів?
Прийняття закону про відкриття ринку землі жодним чином не впливає на систему реалізації пріоритетного права на землю ветеранами, оскільки стосується лише земель с/г призначення.
За Земельним кодексом кожен громадянин України може один раз скористатися правом на виділення по одній земельній ділянці з таких видів цільового призначення:
– для ведення особистого селянського господарства до 2,0 га
– для будівництва індивідуальних гаражів до 0,01 га
– для ведення садівництва до 0,12 га
– для індивідуального дачного будівництва до 0,10 га
– для будівництва: у селах – до 0,25 га, в селищах – до 0,15 га, в містах – до 0,10 га;
Ветерани мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва та садівництва і городництва (Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 12 (п.14), ст.13 (п.18), ст.15 (п.15).
Чи зможуть ветерани продавати землю?
Продати землю (1) для будівництва індивідуальних гаражів; (2) для ведення садівництва; (3) для індивідуального дачного будівництва; (4) для будівництва, якщо вона в приватній власності, можна було і до прийняття закону.
Продавати також можна було і землю з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (зокрема ті ділянки, котрі ветерани приватизовували безоплатно до 2 га).
З 01.07.2020 можна буде продати і інші види землі с\г призначення та земельні частки паю, на котрі раніше був накладений мораторій на продаж.
[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]
Немає додаткових матеріалів за цією темою