110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Відпустка для догляду за дитиною військовослужбовцям-чоловікам

відпустка чоловікам горизонтальна

[tm_pb_section admin_label=”section”][tm_pb_row admin_label=”row”][tm_pb_column type=”4_4″][tm_pb_text admin_label=”Text”]

11 травня 2021

Аналізуючи чинне законодавство, можна дійти висновку, що у військових формуваннях існує особливе ставлення до жінок, яке перешкоджає не лише розвитку їхньої військової кар’єри, а також дискримінує чоловіків у доступі до певних соціальних гарантій, зокрема тих, що пов’язані з вихованням дітей.

Так, ч. 19 ст. 10-1 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” забороняє військовослужбовцям-чоловікам використовувати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-ох років під час дії:
❌ особливого періоду;
❌ воєнного стану.

[/tm_pb_text][tm_pb_image admin_label=”Image” src=”https://legal100.org.ua/wp-content/uploads/2021/05/vidpustka-cholovikam-gorizontalna.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” animation=”left” sticky=”off” align=”left” force_fullwidth=”off” always_center_on_mobile=”on” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid” /][tm_pb_text admin_label=”Text” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

У мирний час таким правом можуть скористатися лише чоловіки, які виховують дитину самостійно (ч. 5 ст. 11 цього ж закону).

У такому разі військовослужбовці-чоловіки повинні обирати між вихованням дитини та військовою кар’єрою, водночас військовослужбовці-жінки не постають перед таким вибором, адже мають можливість скористатися декретною відпусткою. Батьки дитини повинні самостійно вирішувати, хто з них піде у відпустку для догляду за дитиною, зважаючи на їхні особливі сімейні обставини, а також фінансовий дохід кожного. Така теза відображається в ст. 141, 157 СК України, де вказано, що мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини й усі питання щодо виховання дитини вирішуються батьками спільно.

Для того, щоб визначити, як самі військовослужбовці та ветерани ставляться до цієї проблеми, “Юридична сотня” провела опитування серед 50 жінок та 42 чоловіків. Респондентів було відібрано з усіх областей України, за винятком тимчасово окупованих територій. За результатами опитування:
👍🏼 66,3 % осіб підтримали;
👎🏼 14,1 % указали, що така відпустка має надаватися виключно жінкам;
🤷🏼 19,6 % указали, що така відпустка має надаватися чоловікам за певних умов, наприклад, якщо вони виховують дитину самостійно.

Деякі респонденти поділилися з нами власними думками та прикладами з досвіду про наслідки нерівного доступу жінок і чоловіків до деяких офіцерських посад:

“Я, наприклад, хотіла продовжувати службу, але залишилася в декреті, хоча дитину хотіли обоє” – Ліда, ветеранка;

“Мені довелося звільнитися замість того, щоб піти у відпустку для догляду за дитиною” – Анатолій, ветеран.

Більшість країн НАТО надають відпустку для догляду за дитиною військовослужбовцям-чоловікам на однакових умовах із жінками, до того ж із можливістю використовувати її частинами батьку та матері по черзі (наприклад, Австралія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Канада, Хорватія, Німеччина, Греція, Угорщина, Литва, Сербія, Словаччина, Словенія, Іспанія тощо).

Право на батьківські відпустки узгоджується з:
– Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи № 2079 (2015) «Рівність і спільна батьківська відповідальність: роль батька»;
– Директивою 2010/18/EU від 08 березня 2010 року про імплементацію переглянутої рамкової угоди щодо батьківської відпустки (ст. 424, додаток XL Угоди про асоціацію між Україною та ЄС) + постанова КМУ від 25 жовтня 2017 року № 1106 «Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони».

Таку ж позицію займає і Велика палата Європейського суду з прав людини в справі від 22.03.2012 “Костянтин Маркін проти Росії” (заява № 30078/06). ЄСПЛ зауважив, що відпустка для догляду за дитиною повинна надаватися рівноцінно як військовослужбовцям-чоловікам, так і військовослужбовцям-жінкам, інакше це буде вважатися порушенням ст. 8 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод, яка гарантує право на повагу до сімейного життя, та ст. 14, що забороняє дискримінацію.

“Юридична сотня” пропонує надавати відпустку для догляду за дитиною не лише жінкам, а й чоловікам на рівних умовах у мирний час та за певних обставин в особливий період чи воєнний стан, наприклад, якщо чоловік виховує дитину без матері.

15 квітня 2021 року ВРУ прийняла ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною” (р. № 3695), який визначає відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків дитини, а також установлює відпустку у зв’язку з народженням дитини на 14 днів для працівників. Ми пропонуємо надати таку ж можливість і військовослужбовцям.

96,7 % респондентів підтримали ідею надання військовослужбовцям 14 днів відпустки у зв’язку з народженням дитини.

[/tm_pb_text][/tm_pb_column][/tm_pb_row][/tm_pb_section]

You may also like