110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Проєкт закону про внесення змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (№5236 від 12.03.2021)

Ініціатор: Заремський Максим Валентинович (IX скликання).

Фракція: ПП “Слуга народу”.

Мета: удосконалення механізму забезпечення соціальних гарантій військовослужбовців.

Зміст

  1. Проєкт пропонує встановити норми грошового та соціального забезпечення військовослужбовців-строковиків відповідно до встановлених у Державному бюджеті України норм (прожитковий мінімум, мінімальна заробітна плата та інше).
  2. Для військовослужбовців-контрактників пропонується фінансове забезпечення відповідно до стандартів НАТО.
  3. Окремо в проєкті закріплюється право військовослужбовців на звернення до суду або до Уповноваженого ВРУ з прав людини у випадку порушення їхніх прав та свобод.

 

Довідково: першочерговість запровадження стандартів НАТО (так звані критичні стандарти) визначається пакетами Цілей партнерства Україна ‒ НАТО, відповідно до останнього пакета Цілей партнерства, опрацюванню підлягають 219 стандартів і керівних документів НАТО.

Негатив: проєкт суперечить принципу правової визначеності та зрозумілості НПА, оскільки не передбачає чітких критеріїв зміни соціальних гарантій та фінансового забезпечення військовослужбовців. Також до проєкту відсутнє фінансово-економічне обґрунтування. 

Техніко-юридичне зауваження: право на звернення до суду закріплено в Конституції України (яка містить норми прямої дії, тому не потребує доповнення законодавчими актами). А відповідно до ст. 16 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” від 23 грудня 1997 року № 776/97-ВР Уповноважений здійснює свою діяльність на підставі відомостей про порушення прав і свобод людини й громадянина, які отримує, серед іншого, за зверненнями громадян України, іноземців, осіб без громадянства чи їхніх представників.

Рекомендація Юридичної сотні: відхилити законопроєкт.