22 жовтня 2024 року Указом Президента № 732/2024 введене в дію рішення РНБО від 22 жовтня 2024 року “Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів”.
Рішення стосується:
- реформування медико-соціальної експертизи (МСЕ);
- перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів;
- цифровізації всіх етапів проходження МСЕК;
- аудиту виплат по інвалідності посадовим особам державних органів;
- змін до Кримінального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України, які б визначали кримінальну відповідальність за незаконне збагачення для голови й членів медико-соціальних експертних комісій .
КМУ повинен забезпечити щодо МСЕК:
- до 30 жовтня 2024 — утворення робочих груп із перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів;
- до 23 січня 2025 року — доповідь про результати перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, у разі необґрунтованого прийняття таких рішень — ініціювання їх перегляду та інформування за наявності підстав правоохоронних органів;
- до 7 листопада 2024 — підготовку та подання МОЗ разом з Мінцифри на розгляд КМУ плану цифровізації всіх етапів МСЕК;
- до 23 листопада 2024 року — розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України разом із МОЗ законопроєкту про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою реформування системи МСЕ в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року.
Щодо пенсійних нарахувань:
- до 30 жовтня 2024 — проведення разом із Пенсійним фондом України, ДБР, Національною поліцією України, СБУ аудиту нарахувань пенсійних виплат по інвалідності посадовим особам державних органів;
- розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроєктів:
- разом із Мінсоцполітики щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів;
- разом із Офісом Генерального прокурора щодо унормування порядку нарахування заробітних плат і пенсій працівникам органів прокуратури України, а також закріплення відповідних соціальних гарантій для осіб, які мають інвалідність, для роботи в органах прокуратури України; проведення повторних перевірок рішень МСЕК, на підставі яких прокурорам встановлено інвалідність.
Щодо перетину кордону:
- до 23 листопада 2024 року забезпечити опрацювання разом із ДПС питання щодо внесення змін до НПА стосовно особливостей перетинання державного кордону України колишніми посадовими особами державних органів, які мають інвалідність, з визначенням переліку їх документів, що підлягатимуть перевірці.
Рекомендувати НАЗК:
- перевірити до 30 листопада 2024 року стан імплементації рекомендацій, визначених у дослідженні “Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності”, яке було проведено у 2021 році, актуалізувати його з урахуванням правового режиму воєнного стану та врахувати під час розроблення нової антикорупційної стратегії;
- розробити та забезпечити до 31 грудня 2024 року внесення на розгляд Кабінету Міністрів України проєктів законів про внесення змін до КК та ЦПК України, які б визначали голову й членів медико-соціальних експертних комісій суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та відповідачами у справах про визнання необґрунтованими активів (цивільна конфіскація).
Чи означає прийняття цього рішення автоматичну ліквідацію МСЕК?
Ні, у рішенні покладається обов’язок на КМУ розробити законопроєкт щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою невідкладного реформування системи МСЕ в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року.
Нагадаємо, напередодні МОЗ опублікувало Повідомлення про оприлюднення проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
У законопроєкті йдеться про запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, заміну МСЕК на експертні комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи та інші зміни.
Чи переглядатимуть та скасовуватимуть усі рішення МСЕК?
Ні, переглядатимуть рішення, якими встановлено інвалідність посадовим особам державних органів, у разі необґрунтованого прийняття — ініціюватимуть їх перегляд.
Чи буде кримінальна відповідальність для голови й членів медико-соціальних експертних комісій?
У рішенні йдеться про обов’язок розробити законопроєкти, з метою невідкладного реформування системи МСЕ в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року. Тому доцільність зміни кримінально-правового законодавства в такий же строк виглядає недостатньо обґрунтовано. Адже закон, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.
Немає додаткових матеріалів за цією темою