110 000

ветеранів отримали допомогу в Юридичній Сотні

Номер гарячої лінії:

0 800 308 100

Права особи у разі притягнення до адміністративної відповідальності за порушення карантинних заходів

YS Korona Zakon

28 липня 2020

1) Адміністративна відповідальність за порушення карантину та її відмінність від кримінальної.

Для дотримання профілактичних та безпекових заходів було запроваджено відповідальність за порушення карантину – адміністративну та кримінальну.

Адміністративна відповідальність передбачена ст. 44-3 КУпАП та становить від 17 000 до 34 000 гривень; а для посадових осіб – від 34 000 до 170 000 гривень.

Дії, за які особа зараз може бути притягнута до адміністративної відповідальності відображені у тексті Постанови КМУ № 392 від 20 травня 2020 р. Наприклад, заборонено перебувати в транспортні без маски, самовільно залишати обсервацію чи самоізоляцію, для розважальних закладів та закладів громадського харчування – працювати після 23-ї та до 7-ї години тощо.

Відмінність між адміністративною та кримінальною відповідальністю за порушення правил карантину полягає лише в настанні негативного наслідку у вигляді поширення захворювання за ст. 325 КК України, у той час як для адміністративної відповідальності достатньо самого факту протиправного діяння (без настання наслідків).

2) Права особи у разі притягнення до адміністративної відповідальності за порушення карантинних заходів.

Притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП починається зі складання протоколу про адміністративне правопорушення за порушення правил карантину. Протокол складається у двох примірниках не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, котра вчинила таке правопорушення. Один примірник вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права і обов’язки.

Після оформлення протоколу та доданих до нього матеріалів уповноважений суб’єкт (найчастіше це поліція) направляє протокол до суду, у якому й буде розглядатись справа про адміністративне правопорушення.

3) Порядок оскарження штрафів.

Перша і основна підстава оскарження штрафу та протоколу за ст. 44-3 КУпАП – фактична відсутність складу адміністративного правопорушення.

У суді захищатися можна по-різному. Можна посилатися на недосконалість закону, на його неконституційність в окремих моментах, на неможливість знати приписи підзаконних актів, а отже, виконати їх, на відсутність належного забезпечення масками тощо. Суттєвими будуть і докази того, що події відбувалися зовсім по-іншому, як це викладено у протоколі. Зокрема і посилання на крайню необхідність вчинення правопорушення. Наприклад, особа йшла до хворих чи престарілих батьків, а маски закінчилися напередодні.

Куди частіше, підставами для оскарження адмінпротоколу, в тому числі складеного за ст. 44-3 КУпАП, і штрафів за порушення карантину стануть процесуальні недоліки в оформленні матеріалів.

Випадки помилок при складанні адміністративного протоколу:

  1. 1.У протоколі неправильно вказана суть адміністративного правопорушення;

2. До протоколу не долучено достатніх доказів;

​3. Протокол складено щодо особи, яка не може нести відповідальність за порушення ст. 44‑3 КУпАП.

4. Відомості про свідків не зазначені у протоколі. До адміністративного матеріалу не долучені пояснення свідків (за наявності таких) та/або їх взагалі не опитано.

У випадку неналежного складання працівниками поліції протоколу чи недолучення до нього достатніх доказів необхідно подати до суду клопотання про закриття провадження у справі (або направлення адміністративного матеріалу для належного оформлення), у яких звертати увагу судді на зазначені недоліки.

Проєкт виконується за підтримки Embassy of Canada in Ukraine #CanadaFundUA

You may also like